"Birao bi se jedan koji je dobio najviše glasova iz Republike Srpske, jedan koji je dobio najviše glasova iz Federacije BiH i još po jedan (iz svakog entiteta) koji ima najveći broj glasova a dolazi iz reda ona dva naroda ili ostalih iz kojih nisu dva pobjednika", pojasnio je taj prijedlog Lagumdžija.
“Birao bi se jedan koji je dobio najviše glasova iz Republike Srpske, jedan koji je dobio najviše glasova iz Federacije BiH i još po jedan (iz svakog entiteta) koji ima najveći broj glasova a dolazi iz reda ona dva naroda ili ostalih iz kojih nisu dva pobjednika”, pojasnio je taj prijedlog Lagumdžija.
Dodao je kako to znači da i u RS i u FBiH svatko može biti kandidat a ujedno se eliminira postojeća diskriminacija.
“Jednostavno da ne može biti jednostavnije i onda se prestajemo raspravljati o tome kako može stati ‘četiri u tri'”, kazao je Lagumdžija aludirajući na činjenicu da je postojeći sustav biranja članova Predsjedništva BiH rezerviran za pripadnike konstitutivnih naroda dok za one iz reda manjina u tom sustavu nema mjesta.
Upravo je tu činjenicu Europski sud za ljudska prava ocijenio diskriminirajućom i naložio BiH da izmijeni ustav i izborni zakona.
Pregovori o rješavanju tog pitanja trenutačno su blokirani jer se hrvatske i bošnjačke stranke ne mogu dogovoriti koji model primijeniti.
Nakon dva kruga pregovora vođenih u srijedu i četvrtak u Sarajevu te potom u Budimpešti uz posredovanje povjerenika Europske unije za proširenje Štefana Fuelea do rješenja se ponovo nije došlo a predsjednik HDZ BiH Dragan Čović neizravno je označio SDP BiH kao krivca.
“Nekima ovo izgleda služi za pripremu za naredne izbore”, kazao je ranije Čović.
Lagumdžija se na upit o tome je li njegova stranka zapreka postizanju sporazuma u petak samo nasmijao.
“Kočili su kočničari”, kazao je Lagumdžija uz osmjeh.
Pregovori političkih stranaka iz Federacije BiH trebaju biti nastavljeni na ekspertnoj razini uz očekivanje EU-a da se dogovor ipak postigne do 18. studenog.
O tome ovisi dalji napredak BiH na putu ka europskim integracijama kao i stupanje na snagu sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) koji je potpisan još 2008.