Ministar financija ne odustaje od fiskalnih blagajni

Linić upravama tržnica šalje kontrolu, a carinike u potragu za švercanom robom

Jagoda Marić

Na pitanje je li spreman otići na riječku tržnicu u kupovinu, ministar je odgovorio da nema problem s tim jer je već navikao na to da u glavu dobije bocu ili paradajz. "Sve je to oblik iskazivanja nezadovoljstva", zaključio je Linić



ZAGREB - U emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada” ministar financija Slavko Linić jutros je govorio i o pobuni na tržnicama zbog fiskalnih blagajni. 


Linić je odlučan i ne odustaje od provođenja Zakona o fiskalizaciji na tržnicama, a argument za to da ustraje unatoč velikom otporu mu je proteklo šestomjesečno iskustvo jer su se uvođenju fiskalnih blagajni protivili i kafići, i restorani, i odvjetnici i liječnici, a sada taj sustav odlično funkcionira.


– Ono što je ovdje drugačije je agresivnost koju gledamo na tržnicama. Zgroženi smo da se fizički napada ljude koji poštuju zakon koji je na snazi već 6 mjeseci i svi su se mogli pripremiti za njegovo provođenje, ali odustati nećemo. Uspostavit ćemo red jer građani od nas to očekuju i maknut ćemo siledžije s tržnica, poručio je ministar financija.




Razočaran je on i ponašanjem uprava gradskih tržnica koje su imale pola godine da ljudima od kojih uzimaju novac za štandove osiguraju uvjete za provođenje zakona.


Linić tvrdi i da na tržnicama nisu problem kumice, nego oni koji upravljaju sa svim štandovima, što su im uprave tržnica dopustile. Država do sada nije imala kontrolu, ali će, najavljuje ministar financija, sad kontrolirati do detalja i što su radile uprave tržnica i koliko su umiješane u taj nered.


Carinici koji se povlače sa zapadnih granica sada će u pojačanu kontrolu na tržnice, a ministar kaže da je to način da se spriječi šverc jer je baš na tržnicama najviše šverca cigareta, što se odvijalo i pred očima uprava tržnica.


Uz to, kaže da je u ponudi i roba koja je otpisana u veliki trgovačkim lance.  Na primjedbu kako su fiskalne blagajne nepoznati pojam u zemljama Europske unije, Linić odgovara da je to doista rijetkost u Uniji, ali zato što su u tim državama ljudi svjesni da moraju plaćati poreze, prijavljivati radnike i izdavati račune, dok je u Hrvatskoj praksa i običaj sve suprotno tome. 


– I u kafićima su se protivili uvođenju fiskalnih blagajni, a one su pokazale da imaju prijavljeni i do 60 posto veći promet nego lani. Što to znači? To znači da uz fiskalne blagajne ima manje nereda u izvršavanju obveza prema državnom proračunu. Neka oni zarade, ali i neka izvrše svoju obvezu prema državi! Pa ne možemo sve penzije, plaće, obrazovanje i zdravstvo financirati na dug na kredit, rekao je Linić. 


Pohvalio se i da Hrvatska ima svoj jedinstveni model blagajni te da se mnogi iz inozemstva raspituju o njemu. 


Na pitanje je li nakon sve bure oko fiskalizacije spreman sljedeći vikend otići na riječku tržnicu u kupovinu, ministar je odgovorio da nema problem s tim jer je već navikao na to da u glavu dobije bocu ili paradajz. 


– Sve je to oblik iskazivanja nezadovoljstva. Građani Hrvatske žele red i naš je posao da taj red i stvorimo. Građanima je dosta nereda i kriminala i mi tako moramo postupati, zaključio je Linić.