Karlovačkim istražiteljima uvijek je sugerirano da je u pitanju tek rizično plasiranje kredita, ali ne i bilo kakvo kazneno djelo
ZAGREB Iako su u nekoliko navrata, još prije tri godine karlovački istražitelji pokušali dublje zagrepsti u poslovanje »Karlovačke banke« uvijek im je sugerirano da se »ostave toga« jer je u pitanju tek rizično plasiranje kredita, ali ne i bilo kakvo kazneno djelo.
Potvrđeno nam je to iz više izvora u policiji u kojoj je očito bilo opstrukcija rasvjetljavanja ovog slučaja.
Uhićena obitelj Šola
Zanimljivo je da je samo dva dana prije velike uskočke akcije u kojoj je uhićena cijela obitelji Šola – Sandi Šola koji je bio predsjednik uprave »Karlovačke banke«, njegova majka Marija, savjetnica uprave banke, te Petar i Tomislav koji su imali privatne tvrtke na čijim su računima završavali iznosi spornih kredita – održana srednica uprave na kojoj je donijeta i odluka o sazivanju glavne skupštine banke.
Proizlazi to iz dokumenta s web stranice »Zagrebačke burze« u kojem je objavljeno i da su dosadašnji članovi nadzornog odbora »Karlovačke banke« Danijel Žamboki, Josip Paladino, Goran Vukšić, Ivica Horvat podnijeli ostavke. Kako smo već pisali Paladino je uoči otvaranja istrage već ispitan kao svjedok, no sadržaj onoga što je ispričao istražiteljima za sada je tajna.
Na nove članove Nadzornog odbora predloženi su Dario Šimić, Ranko Predović, Vedrana Pavelić i Danijel Žamboki. Hoće li i preuzeti nadzor nad poslovanjem »Karlovačke banke« trebalo bi biti poznato nakon Glavne skupštine što ju je uprava sazvala za 23. svibnja ove godine.
Ovih se dana, povodom privođenja Marije Šole, piše o njezinim poslovnim uspjesima i lošim potezima, ali ona se u prošlosti nije bavila samo biznisom, u jednom je trenutku planirala ući i u politiku. Bilo je to 1990. godine, na prvim demokratskim izborima u Hrvatskoj koje su komunisti dopustili. Marija Šola bila je upravo njihov kandidat, stranka se tada još zvala Savez komunista Hrvatske – stranka demokratskih promjena. Njihov predsjednik, pokojni Ivica Račan, odlučio je da se Marija Šola kandidira za Društveno-političko vijeće, jedan od tadašnja tri doma Sabora. Zanimljivi su bili i njezini protukandidati u 32. izbornoj jedinici, koja je pokrivala dio zagrebačke Dubrave. U izbornu borbu Marija Šola ušla je protiv Franje Tuđmana koji se, naravno, natjecao uime HDZ-a, Slobodana Praljka kojeg je kao člana Hrvatske demokratske stranke kandidirala Koalicija narodnog sporazuma, te Tomislava Jantola, kandidata Socijalističkog saveza. Protiv Tuđmana nitko nije imao šanse i on je uvjerljivo pobijedio, dobivši 27.643 glasova, a Marija Šola osvojila je solidno drugo mjesto sa 6.375 glasova, nadmašivši trećeplasiranog Praljka za 1.468 glasova.
Čudna razrješnica
I dok se bivši predsjednik Uprave Sandi Šola nalazi iza rešetaka, na Skupštini bi konačno trebao dobiti razrješenicu. U oči upada da Uprava predlaže da mu se tom razrješenicom »odobri način na koji je u svojstvu predsjednika Uprave vodio banku u razdoblju od 1. siječnja do 30. lipnja 2012. Naime, u istražnom nalogu USKOK-a osumnjičenima se na teret stavljaju malverzacije s kreditima sve do kolovoza 2012. godine!
Razrješnicu bi na skupštini trebala dobiti i Marijana Trpčić-Reškovac, bivša članica Uprave čije poslovanje od 1. siječnja do 30. lipnja prošle godine također nije bilo sporno. I ona je zajedno s ostalima zadržana u istražnom zatvoru.