Lani su do kraja ožujka već bili posađeni salata, zelje, krumpir, a ove godine, zbog previše vlage, ništa od toga. Zbog loše ispaše, bit će i manje mlijeka, a ono što bude, neće biti uobičajene kvalitete
ZAGREB » Snijega, kiše i niskih temperatura dosta je već svima, no poljoprovrednicima, nema sumnje, najviše. Nitko od njih još ne može u polje, kasne pripremni radovi, sjetva pogotovo, stoka im je već predugo zatvorena u štalama i, kako najavljuju, nema šanse da ikakvi radovi krenu prije kraja travnja. Poplava je, dakako, još i više pogoršala stvar pa pesimističniji poljoprivrednici najavljuju, posljedično, nestašicu stočne hrane i hrane općenito, optimističniji kažu da će na kraju sve biti u redu. Agronomi su također zabrinuti, no istovremeno već i naviknuti na, kako to ističe dr.sc. Franjo Tomić, prof. emeritus s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, »našu vječnu borbu protiv vode, ili za nju«.
Zima u zatvorenom
»Situacija je stravična – sve je pod vodom, nismo započeli niti s pripremama za sjetvu, a kamoli sa sjetvom. Bit će nestašice hrane, to je sigurno«, kaže Mijo Latin, predsjednik Hrvatskog seljačkog saveza, ujedno poljoprivrednik iz Sisačko-moslavačke županije. Posebno je, napominje, zabrinut zbog stoke, prvenstveno krava dojilja, koje su u štale zbog hladnoće morale ući mjesec i pol dana prije nego što je uobičajeno, a iz njih će izići sa dva mjeseca zakašnjenja.
Ni riječi utjehe
Odgovor na pitanje zabrinjava li ih trenutačna situacija, i može li se očekivati nestašica hrane, iz Ministarstva poljoprivrede nismo dobili, niti je ikakva poruka iz tog Ministarstva na temu kašnjenja sjetve odaslana poljoprivrednicima. Upućuju na savjetodavnu poljoprovrednu službu, kao što u Hrvatskoj poljoprivrednoj agenciji upućuju na agronome. Kako se može iščitati na formumima na kojima poljoprivrednici razmjenjuju svoja iskustva, teško im je, nervozni su, a riječi utjehe niotkud. »Ljudi se ne snalaze u ovakovoj situaciji, a nitko nam ne daje konkretan savjet. Možda bi bilo dobro da netko prenese iskustva sjevernih zemalja i njihove rokove sjetve«, zaključuje jedan poljoprivednik.
Druge pomoći, osim puno većeg ulaganja u odvodnju, ali i navodnjavanje kao pomoć za sušnih razdoblja, nažalost, nema – zaključuje dr.sc. Franjo Tomić. Unatrag dvadesetak godina sustavi odvodnje, kaže, nisu održavani, odnosno u obnovu se krenulo značajnije tek prije tri, četiri godine. Očišćena je tek polovica kanala, no investirati treba još jako puno.