Prema podacima HZZ-a na području cijele zemlje trenutno radi 816 savjetnika za zapošljavanje. Savjetnici svoje stranke ne uspijevaju »pokriti« u zakonskom roku
ZAGREB Savjetnici za zapošljavanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) pucaju od posla, a dobar dio njih zbog preopterećenosti ne može nezaposlenu osobu o kojoj skrbi primiti na osobne konzultacije u zakonski propisanim rokovima. Obim njihova posla, ali i obveza nezaposlenih osoba, od početka ove godine je povećan. Naime, nezaposlena osoba više nema obavezu mjesečnog javljanja na burzu, ali treba biti u kontaktu sa svojim savjetnikom te se redovito konzultirati i informirati.
Opterećenost
Kontakt sa savjetnikom nezaposlena osoba ostvaruje telefonom, e-mailom ili osobno jednom tjedno, a najduže 4 tjedna od zadnje konzultacije.
Prema podacima HZZ-a na području cijele zemlje trenutno radi 816 savjetnika, a u prosjeku jedan savjetnik za zapošljavanje u područnim uredima zadužen je za oko 750 nezaposlenih osoba.
– Opterećenost varira s obzirom na sezonske oscilacije, vrstu ispostave (npr. otoci), tako da sam pokazatelj opterećenosti samo s brojem nezaposlenosti u potpunosti ne odražava stvarnu sliku jer je u nekim područnim uredima prosječan broj nezaposlenih manji, ali su izražene oscilacije ulazaka i izlazaka iz evidencije – navode u HZZ-u. No, ono što ne navode jest činjenica da svih 816 savjetnika nisu isključivo zaduženi za kontakte s nezaposlenim osobama, pa je njihov posao vezan i uz provođenje mjera aktivne politike zapošljavanja. Tako savjetnici tek dio radnog vremena doista mogu posvetiti komunikaciji s nezaposlenim osobama za koje su zaduženi.
Već i opća statistika o broju savjetnika i korisnika jasno pokazuju da su savjetnici preopterećeni. U idealnim uvjetima jedan savjetnik za zapošljavanje trebao bi skrbiti o najviše 450 nezaposlenih osoba, a oni prosječno (uz ostale poslove) skrbe o 750 korisnika. Pod pretpostavkom da savjetnik samo komunicira s nezaposlenima te da tijekom osmosatnog radnog vremena za svakog korisnika ima rezerviranih pola sata (i pritom ne koristi polusatnu pauzu) nezaposlena osoba bi na direktan razgovor sa svojim skrbnikom čekala najmanje 46 dana. Istina, obavezno tjedno savjetovanje može se obaviti i telefonom ili e-mailom. A i to je, sudeći prema iskustvima nezaposlenih, u nekim slučajevima gotovo nemoguće.
Jedan od naših sugovornika koncem siječnja krenuo je u potragu za svojim savjetnikom za zapošljavanje. Kako navodi, tri su mu dana trebala dok je doznao tko mu je novi savjetnik. Stari više za njega nije zadužen, što je saznao nakon upornih telefonskih poziva koje mu je upućivao, ali i mailova na koje odgovora nije bilo. »Kada sam ga pitao zbog čega mi nije odgovorio na mail, rekao mi je da ih dnevno prima 50 te da ima 800 korisnika pa gdje bi stigao kada bi na sve odgovarao«, priča nam nezaposlena osoba koja se trudi ne propustiti niti jedan zakonski rok koji je kao nezaposlenu osobu obvezuje. Stari savjetnik informirao je našeg sugovornika o tome da ima novog »skrbnika«.
Rokovi
»Nova savjetnica rekla mi je da je kontaktiram idući tjedan. Tražio sam da odmah dogovorimo termin za osobno savjetovanje. Naručen sam krajem ožujka«, priča nam nezaposlena osoba koja se zabrinula da bi zbog toga mogla propustiti propisane zakonske rokove kojih se nezaposlene osobe trebao pridržavati. Naime, razgovovor je obavljen koncem siječnja, a termin novog razgovora trebao bi biti 50 dana od zadnjeg savjetovanja. »Savjetnike možete zvati tek iza 13 sati, jer do tada rade izravno sa strankama. A onda je gotovo nemoguće doći do savjetnika. Ja ću svoj dnevnik traženja posla savjetniku poslati već početkom ožujka kada ističe rok od četiri tjedna između dva savjetovanja, kako zbog nepoštivanja rokova ne bih bio kažnjen«, veli naš sugovornik navodeći kako nenajavljen kod savjetnika ne može otići jer neće biti primljen.
Savjetnici su posebno pod pritiskom na području Zagreba gdje nije neuobičajeno da savjetnik skrbi o tisuću do 1,5 tisuća nezaposlenih osoba, odnosno tri puta više no što bi bio neki optimum da se posao savjetovanja nezaposlene osobe može raditi što kvalitetnije.