Od 1. ožujka ribu za vlastitu prehranu i popunjavanje kućnog budžeta smjet će loviti samo oni s navršenih 60 godina, ako im osobni dohodak nije iznad 50 posto proračunske osnovice. Ostali mogu u ribolov jedino kao sportski ili rekreativni ribolovci
RIJEKA » Mali ribari koji ovih dana pokušavaju produžiti dozvole u pravilu bivaju neugodno iznenađeni saznanjem da se od konca veljače više neće moći baviti tom vrstom ribolova, barem većina njih, jer ne ispunjavaju propisane kriterije. Zbog usklađivanja hrvatskih propisa o ribarstvu s europskima, kategorija malog ribolova bit će u potpunosti izbrisana, a tisuće malih ribara s otoka i priobalja koji su do sad mrežama i drugim alatima dnevno smjeli loviti do pet kilograma ribe, za vlastitu prehranu i popunjavanje kućnog budžeta, od 1. ožujka u ribolov će smjeti jedino kao sportski ili rekreativni ribolovci.
Nova pravila
Izuzetak od ukidanja malog ribolova vrijedi jedino za stanovnike otoka i poluotoka Pelješca, čije dozvole ostaju na snazi, ali samo do kraja 2014. godine. Kategorija malog ribolova pri tom mijenja naziv u mali obalni ribolov, a s nazivom se mijenjaju i pravila igre, odnosno mogućnost sudjelovanja u malom obalnom ribolovu.
1. posjedovanje važećeg odobrenja za obavljanje malog ribolova,
2. ukupni dohodak ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini koji po članu kućanstva mjesečno ne prelazi 50% proračunske osnovice što se dokazuje potvrdom Porezne uprave,
3. navršenih 60 godina života
» Zakon propisuje da se povlastica za mali obalni ribolov iznimno može izdati umirovljenom ovlašteniku povlastice za gospodarski ribolov.
» Sama povlastica za mali obalni ribolov nije prenosiva.
» Stručna osposobljenost za obavljanje malog obalnog ribolova prema zakonu se dokazuje uvjerenjem koje izdaje Ministarstvo, na temelju Uvjerenja o stručnoj osposobljenosti za mali ribolov.
Malim obalnim ribolovom od 1. ožujka ove godine smjeti će se baviti samo oni koji imaju važeću dozvolu za mali ribolov, i to pod uvjetom da imaju navršenih 60 godina života, te da im osobni dohodak u prethodnoj godini nije bio iznad 50 posto proračunske osnovice, što za 2013. godinu znači da nije smio biti viši od 1.660 kuna.
Takve odredbe znače praktično ukidanje malog ribolova, zbog svoje restriktivnosti, pa se procjenjuje da će od oko tri i pol tisuće malih ribara na području, primjerice, Primorsko-goranske županije, svega nekoliko stotina zadržati pravo na obavljanje malog obalnog ribolova. Time će zasigurno nestati dio tradicije priobalja i otoka, iako valja priznati da se, baš kao i sportski ribolov, mali ribolov često zlorabio i koristio kao krinka za komercijalni izlov ribe. To je dobrim dijelom i razlog što su profesionalni ribari uglavnom pozdravili ukidanje malog ribolova, u kojem su vidjeli nelojalnu konkurenciju. S druge strane, nekima će nove odredbe ozbiljno ugroziti egzistenciju, jer, primjerice, ne ispunjavaju dobni kriterij ili im primanja u obitelji jedva premašuju propisani cenzus, zbog čega gube pravo na ribarenje kojim su se do sad prehranjivali.
Ograničen ulov
Zanimljivo je da dosadašnjim nositeljima dozvola za mali ribolov u područnim ispostavama Uprave za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede odbijaju izdati nove dozvole, iako Pravilnik kojim se regulira ovo područje službeno još ne postoji.
Ukidanje malog ribolova trebalo bi biti korak ka ukidanju crnog tržišta ribe, no nije tajna da se prodajom na crno nerijetko bave i profesionalni ribari jednako kao i sportski i rekreativni, a uz nepostojanje adekvatnog nadzora i sustava legalne trgovine, teško je vjerovati da će i doći do ozbiljnijeg pomaka na bolje.