Prema prvoj točki optužnice, Orešar i Truskaller sklopili su ugovor o ustupanju potraživanja kojim Orbis ustupa Jadrankamenu potraživanje koje je ta zagrebačka tvrtka imala prema Atrium Spalatumu, splitskoj firmi, u iznosu od 9.270.576 kuna.
SPLIT Kao rezultat prijave malih dioničara Jadrankamena i sindikaliste Tonća Drpića, u četvrtak je splitsko Općinsko državno odvjetništvo podiglo optužnicu protiv Brune Zvonimira Orešara (47) zbog “izvlačenja” novca iz pučiškog Jadrankamena, i to za gotovo 25 milijuna kuna!
Optužnicom se osim Orešara, u ovom slučaju u funkciji predsjednika Uprave zagrebačkog Orbis Holdinga i predsjednika Nadzornog odbora Jadrankamena, tereti i Ervin Truskaller (39), (i) hrvatski državljanin kao član Uprave Jadrankamena iz Pučišća.
Dvije su točke optužnice, a u obje je riječ o prebacivanju sumnjivih, odnosno nenaplativih potraživanja iz Orbisa u “portfelj” Jadrankamena, koji je u to vrijeme – od ožujka 2008. do kraja 2009. godine – bio solventan i likvidan te je Orbis za te, de facto bezvrijedne papire, profitirao za gotovo 25 milijuna kuna.
Prema prvoj točki optužnice, Orešar i Truskaller sklopili su ugovor o ustupanju potraživanja kojim Orbis ustupa Jadrankamenu potraživanje koje je ta zagrebačka tvrtka imala prema Atrium Spalatumu, splitskoj firmi, u iznosu od 9.270.576 kuna.
Za taj iznos je umanjena obaveza plaćanja Orbisa prema Jadrankamenu, i sve bi bilo zapravo legitimno, da Orešar i Truskaller nisu bili svjesni da je Atrium Spalatum u grdnim financijskim problemima (zato se ni Orbis nije uspio naplatiti od njih još od 2003. godine, kada je Orbis obavljao radove na stambeno-poslovnom objektu Lazarica na Firulama, a gdje je investitor bio Atrium Spalatum i vlasnik Tomislav Baus).
Na ovaj način su “elegantno” umanjili obaveze Orbisa prema Jadrankamenu, a što se firma iz Pučišća neće moći naplatiti od Atriuma Spalatuma očigledno ih nije puno zabrinjavalo.
U drugom slučaju su obojica zaključili predugovor o prodaji i prijenosu poslovnog udjela firme “MB 94” iz Bugarske, koja se također bavila eksploatacijom rudnih dobara, uglavnom granita, i to u Bugarskoj i Makedoniji, a glasine da je ta tvrtka pod kontrolom bugarske mafije samo su osnažene nakon 2003. godine, kada su dvojica makedonskih poduzetnika nominalnih vlasnika “MB-94” likvidirani, s Orbisa na Jadrankamen.
Orbis je naime prodao Jadrankamenu 50 posto poslovnog udjela u “MB-94”, prema navodima tužilaštva u tom trenutku bezvrijednih dionica jer je “MB-94” već bio u blokadi i bez novca na računu, pred stečajem. Taj paket dionica Orbis je prodao Jadrankamenu posluživši se firmom “Erste Factoring”. Orbis dakle prodaje 50 posto dionica Jadrankamenu, iz kojeg pak Erste Factoringu predaju vlastitu mjenicu na iznos od 15 milijuna kuna, a na temelju te mjenice Erste Factoring na žiro-račun Orbisa isplaćuje 15 milijuna kuna “keša”.
Optužnicom se Orešar i Truskaller terete za dva kaznena djela zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju.