Započeo sudski proces protiv Davida Novaković, vlasnika mjenjačnice "Dam - daj"

Od riječkog Ponzija tužbom traži povrat 334 tisuće eura

Slavica Kleva

Odvjetnik Dušan Trifunović davao je kunske iznose Novakoviću kako bi mu ih on vratio u eurima. Sada traži povrat sredstava, iako obojica priznaju da je među njima vladalo ogromno povjerenje 



RIJEKA » Na građanskom odjelu Općinskog suda u Rijeci počelo je suđenje Davidu Novakoviću, nekadašnjem vlasniku mjenjačnice »Daj – dam«. Odvjetnik Dušan Trifunović podnio je »tužbu radi isplate i pobijanja dužnikovih pravnih radnji« protiv Davida Novakovića, njegove supruge Đurđe Novaković (od koje se Novaković u međuvremenu razveo) i protiv njihove kćeri Aleksandre Novaković – Kodrnja. To zapravo znači da odvjetnik od Novakovića potražuje 334 tisuća eura na način da se poništi darovni ugovor između Novakovića i njegove kćeri vezano za kuću na Srdočima, u dijelu koji je potreban za namirenje duga. Također, traži poništenje ugovora o diobi stečevine između sad već bivše Novakovićeve supruge i tuženog Novakovića, i to u dijelu koliko je potrebno za namirenje duga. 


   Na prvom ročištu ispitani su svi sudionici spora, tužitelj, tuženik Novaković, njegova bivša supruga i kćer. Supruga i kćer rekle su da ništa nisu znale o poslovanju supruga i oca. No, Novaković s druge strane nije ni osporio da je imao poslovni odnos s odvjetnikom Trifunovićem, nije sporio da mu je isplaćivao »nagradu u vidu kamata«. Odvjetnik Trifunović davao je kunske iznose Novakoviću kako bi mu ih on nakon nekog vremena vratio u eurima. No, za razliku od Novakovića koji nema baš sve potvrde i priznanice,  Trifunović ima sve potvrde o predaji novca vlasniku mjenjačnice »Daj – dam«. 


   I jedan i drugi priznaju da je među njima vladalo ogromno povjerenje. Novaković je također rekao da je Trifunoviću isplatio u nekoliko navrata veću svotu novca, no nije se mogao izjasniti je li uopće dužan, a ako i jest, koliko. Postoji i pisani trag da su tijekom 2013. godine Novaković i Trifunović sklapali sporazume oko definiranja termina kada i kojom dinamikom će Novaković isplatiti Trifunovića, pa usprkos činjenici da su na sudu, prevladao je zaključak da će morati sjesti i dogovoriti način kako će Novaković vratiti novac. Vlasnik mjenjačnice priznaje da je vraćao novac, no za veći dio duga ne postoji dokumentacija, odnosno priznanice. 




   Na sljedećoj raspravi saslušat će se zaposlenica sad već zatvorene mjenjačnice, te suprug Novakovićeve kćeri. 



»Poznati Riječani ostali bez milijuna, prevarant u strahu za goli život« tekst je kojim je Novi list prije dva mjeseca otvorio priču o »riječkom Ponziju« Davidu Novakoviću, vlasniku mjenjačnice koji je od imućnih Riječana uzimao velike iznose deviza koje bi im, uz obećanje visoke kamate, »oplemenjivao«. Sve je bilo dobro dok se sustav nije urušio. Prema nekim procjenama, nije isključeno da je zavrtio više od 2 milijuna eura koje mu je povjerilo oko 150 osoba.



   Da je protiv Novakovića odvjetnik Trifunović pokrenuo građansku parnicu, potvrdio je i osobno prije nešto više od mjesec dana kada je afera izašla u javnost. A javnost je saznala za prevare onog trenutka kad je jedan od klijenata, shvativši da je prevaren, pokušao prijetnjama pištoljem Novakovićevoj ženi, od koje se u međuvremenu razveo, vratiti »uložen« novac. Muškarac je završio u pritvoru, a nakon toga se počeo javljati velik broj »ulagača«, odnosno osoba koje je Novaković također prevario, nije im mogao vratiti uloge ni obećane kamate. 


   Neslužbeno doznajemo da neki prevareni, osim građanske tužbe, razmišljaju i o podizanju kaznene prijave, a u ovom trenutku već ju je podigla jedna riječka odvjetnica. Upravo preko mjenjačnice David Novaković je godinama, po svemu sudeći po principu »Ponzijeve sheme«, kroz piramidalno ulaganje i isplaćivanje, vrtio vrtoglave iznose tuđeg novca. 


   Prema nekim procjenama, za njegov način biznisa povjerilo mu je svoj novac 150 osoba. Redovan dotok novca stizao je od novih ulagača koji su se pojavljivali temeljem pozitivne usmene predaje onih prvih koji su ušli u investiciju i kontinuirano se naplaćivali visokim kamatama.