Postizborni dogovori

Tomašević ima uvjete za suradnju s SDP-om: “Smeta me jako što podrazumijevaju koaliciju”

Dražen Ciglenečki

Foto Pixsell

Foto Pixsell

Nama i našim biračima važno je da ne bude desne Vlade, koja bi zabranila pobačaj i što sve ne. Zato smo i kao eventualnu opciju naveli podršku manjinskoj Vladi Restart koalicije, što znači da u nju mi ne bismo ušli, kaže Tomislav Tomašević



ZAGREB – Unatoč značajnoj mogućnosti postizborne koalicije HDZ-a i Domovinskog pokreta, čelnici tih stranaka trenutačno jedni protiv drugih vode bespoštednu kampanju.


Premijer Andrej Plenković je Miroslava Škoru, s kojim će za dva tjedna možda pregovarati o formiranju Vlade, dosad već nazvao krajnjim desničarom, šarlatanom i čovjekom koji nije faktor koji bi bilo što određivao HDZ-u.


Bitno je drukčija situacija u lijevo-liberalnom dijelu političkog spektra, u kojem je Restart koalicija predvođena SDP-om također suočena s konkurencijom koja joj želi uzeti dio biračkog tijela.




Doduše, povremeno iz redova stranke Demokrati, platforme Možemo i koalicije Stranke s imenom i prezimenom i Pametno dolaze žaoke na račun SDP-a. Mirando Mrsić je tako osmislio plakat »Bero nije rješenje«, a Dalija Orešković zna dosta oštro kritizirati SDP.


Ali, nema tu niti približno političke žestine kao između Plenkovića i Škore. Naročito ne sa strane SDP-a, koji gotovo da se i ne osvrće na aspirante s ljevice i centra, osim kad ih ističu kao poželjne koalicijske partnere nakon izbora.


Nesretna pozicija


Nije to baš pozicija koja sretnima čini dugogodišnje aktiviste u nevladinom sektoru, koji bi sada htjeli biti političari, i na ove izbore izlaze s koalicijom koja okuplja platformu Možemo, Zagreb je naš, Novu ljevicu, Radničku frontu i ORaH. Tomislav Tomašević, koji se već uspio afirmirati u Zagrebu, ističe da mu »jako smeta što SDP podrazumijeva našu koaliciju«.


– Smeta me to jako, a mi smo samo bili transparentni oko svih potencijalnih opcija i podrške za formiranje Vlade, što smatram da je pošteno prema biračima. Jasno je, naime, koje su kombinacije moguće nakon izbora, a nama i našim biračima važno je da ne bude desne Vlade, koja bi zabranila pobačaj i što sve ne.


Zato smo i kao eventualnu opciju naveli podršku manjinskoj Vladi Restart koalicije, što znači da u nju mi ne bismo ušli. To je isključivo situacija u kojoj bi glasovi naših zastupnika bili presudni za sastavljanje te Vlade.


Ako oni niti s našim glasovima ne bi imali većinu na osnovu koje bi mogli sastaviti Vladu ili u slučaju da odbiju naše programske uvjete za podršku njihovoj manjinskoj Vladi, mi bismo bili u oporbi ili bi se parlamentarni izbori ponavljali. Puno bi toga, dakle, ovisilo o SDP-u, ako bi nas i poslije izbora nastavili podrazumijevati, suradnje među nama neće biti, naglašava Tomašević.


Ova politička grupacija s velikom sigurnošću procjenjuje da će ući u Sabor i svježe ankete sugeriraju da bi doista mogli osvojiti nekoliko mandata u jedinicama koje pokrivaju Zagreb.


Ali, njihov je problem sklonost birača lijevo-liberalne orijentacije da, u strahu od HDZ-a i desnice, na kraju na glasačkom listiću ipak zaokruže najjaču, SDP-ovu, listu, i na taj način izbjegnu rasipanje glasova.


Zbog toga je i na izborima za Sabor 2015. propao ORaH Mirele Holy. Stranka nekadašnje Milanovićeve ministrice u jednom je trenutku u anketama čak prešla SDP, ali je na izborima 2015. ostala izvan parlamenta.


Vjerojatno je Mirelu Holy tada koštalo i to što je unaprijed najavila podršku SDP-ovoj vladi, pa je time izgubila dio prosvjednih birača koji nemaju simpatija za socijaldemokrate.


Bez kalkulacija


Možda i zato što im istraživanja javnog mnijenja ne prognoziraju ulazak u Sabor, pa nemaju što kalkulirati, predstavnici centrističke koalicije Stranka s imenom i prezimenom – Pametno – Fokus dosta su kritičniji prema SDP-u i Restart koaliciji. Prednjači u tome Dalija Orešković, koju je Kukuriku koalicija 2013. izabrala za predsjednicu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.


– Temelj svih reformi, polazište i počelo, teritorijalni je preustroj i reforma javne uprave. HDZ dokazano ne želi takve promjene, a SDP je od njih odustao iz svojih kalkulantskih razloga.


SDP je pokazao da nije u stanju razmišljati o razvojnim potrebama ovog društva. Dva puta su došli na vlast i oba puta su bili nespremni. Modus postojanja HDZ-a je korupcija i klijentelizam, kojih se oni ne mogu odreći, a, s druge strane, SDP nije u stanju misliti o razvojnim potrebama ovog društva.


To nas je dovelo u ovo stanje. Glasovi dani za te političke opcije su bačeni glasovi. Nada se nalazi u političkom centru, izjavila je Dalija Orešković neki dan u intervjuu za Novu tv.


Zanimljivost ovog političkog saveza je da je Stranka s imenom i prezimenom projekt vrlo konzervativnog Ivice Relkovića, koji je pozornost na sebe skrenuo 2008. borbom protiv Zakona o suzbijanju diskriminacije, a da su njihovi partneri Pametno svjetonazorski izrazito liberalna skupina.


Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk objasnio nam je zbog čega se njegova koalicija ne konfrontira s izazivačima s ljevice i centra.


– Ako zanemarimo nebuloze Katarine Peović iz Radničke fronte o određenim ekonomskim pitanjima, mislim da se mi programski uglavnom poklapamo s ove dvije opcije.


Njihove povremene žaoke shvaćam pokušajem da dobiju na vidljivosti, kad bi govorili da ljudi trebaju glasati na izborima, ona ne bi ni sudjelovali na izborima.


Što se tiče Domovinskog pokreta i deklariranog HDZ-ovog mainstreama, između njih postoje neke temeljne razlike u poimanju društva, pa je to razlog sukoba, rekao nam je Bauk.