Foto V. Karuza
Radi se o sumnji u malverzacije oko osiguranja, reosiguranja i isplate novca za izvlačenje potonulog objekta, odnosno doka 7, od oko 24 milijuna kuna
RIJEKA Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci donijelo je rješenje o provođenju istrage protiv šest osoba za koje se sumnja da su umiješane u malverzacije oko osiguranja, reosiguranja i isplate novca za izvlačenje potonulog objekta, a makinacije dosežu oko 24 milijuna kuna. Tužiteljstvo ne navodi identitet osoba i o kojem je točno slučaju riječ, no upućeni u problematiku navode da se radi o slučaju potonuća doka 7 u Brodogradilištu »Viktor Lenac« u Martinšćici, koji je završio na morskom dnu u lipnju 2007. godine. Rješenje o otvaranju istrage tužiteljstvo je donijelo nakon što je primilo kaznenu prijavu PNUSKOK-a.
Nagodba
Šestero protiv kojih je pokrenuta istraga tereti se za zlouporabu položaja, odnosno poticanje na to kazneno djelo. Inkriminacije datiraju od rujna 2007. do prosinca 2009. godine, a na listi onih protiv kojih je otvorena istraga prvoosumnjičenik je, kako se navodi u priopćenju tužiteljstva, tadašnja odgovorna osoba u generalnoj direkciji osiguravajućeg društva iz Zagreba, drugoosumnjičeni je direktor filijale u Rijeci, a trećeosumnjičena direktorica sektora prodaje osiguranja prijevoza i kredita filijale Rijeka. Četvrtoosumnjičena i petoosumnjičenik su tada bili odgovorne osobe u brodogradilištu koje je tada bilo u stečaju, dok je šestoosumnjičeni predsjednik uprave trgovačkog društva reosiguravatelja. Rješenjem o istrazi kao sedmoosumnjičeno je obuhvaćeno i samo brodogradilište, jer je pribavilo korist od 23,9 milijuna kuna.
Tužiteljstvo navodi kako postoji osnovana sumnja da je brodogradilištu po policama osiguranja nelegalno isplaćen taj ukupni iznos. U priopćenju DORH-a se precizira da je malveracijama prethodilo zaključenje nagodbe između osiguravatelja i osiguranika, brodogradilišta u stečaju, te priznanje i odluka o isplati potpunog gubitka po polici kasko osiguranja plovnog objekta nakon njegova potonuća. Unatoč činjenici da za to više nije bilo interesa osiguravajuće kuće kao ni pravnog osnova, a na traženje tadašnjih dviju odgovornih osoba u brodogradilištu, iz generalne direkcije osiguravajućeg društva odobreno je zaključenje osiguranja troškova vađenja potonulog objekta filijali osiguravajućeg društva u Puli. Prvoosumnjičeni iz generalne direkcije osiguranja zatim je zajedno s direktorom filijale u Rijeci i direktoricom sektora prodaje osiguranja prijevoza i kredita filijale Rijeka, dogovorio, odobrio te sudjelovao u zaključenju i isplati po polici osiguranja kojim su ponovno, sada po filijali osiguravatelja u Rijeci, osigurani troškovi vađenja potonulog objekta, tvrdi tužiteljstvo, a radi se o oko 24 milijuna kuna.
Makinacije
Sumnja se i da je prvookrivljeni u siječnju 2009. godine, u namjeri da umanji štetu osiguravajućem društvu iz Zagreba nastalu u tom iznosu, potaknuo predsjednika uprave reosiguravatelja da u pokriće uzme priznatu i isplaćenu štetu po polici osiguranja troškova vađenja plovnog objekta koju je zaključila filijala osiguravatelja u Rijeci i po kojoj je priznat i isplaćen iznos od oko 22 milijuna kuna. To je učinio iako je čelnik reosiguravatelja znao da je po ranijoj polici osiguranja, koju je zaključila filijala u Puli, već priznata i isplaćena šteta s osnova troškova vađenja potonulog plovnog objekta.
Opširnije u tiskanom izdanju od utorka, 6. listopada 2015.