Predsjednica inzistirala, Banski dvori prihvatili prijedlog

Sanaderov “poduzetnik”: Kontroverzni Siniša Grgić generalni konzul u Los Angelesu

Dražen Ciglenečki

Intrigantno imenovanje – Siniša Grgić  / Foto D. KOVAČEVIĆ

Intrigantno imenovanje – Siniša Grgić / Foto D. KOVAČEVIĆ

No, Grgićevo imenovanje je intrigantno, s obzirom da je riječ o čovjeku koji je svojedobno u javnosti slovio kao miljenik tadašnjeg premijera Ive Sanadera. Slavko Linić jednom je čak ustvrdio da Sanader u slučaju Grgićevog projekta Otok znanja na Koločepu »štiti interese mafije«



ZAGREB Na usuglašenom popisu novih hrvatskih veleposlanika i konzula nalazi se, neslužbeno doznajemo, i kontroverzni poduzetnik Siniša Grgić. Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović inzistirala je da upravo on popuni mjesto generalnog konzula u Los Angelesu, ispražnjeno nakon što je Josip Buljević postao njezin savjetnik za nacionalnu sigurnost, a Vlada se s tim složila. Velikih prijepora između Pantovčaka i Banskih dvora nije niti bilo, Vlada je odbila tek prijedlog da generalna konzulica u Mostaru bude Maja Mikulić, supruga pjevača Ivana Mikulića. 


No, Grgićevo imenovanje je intrigantno, s obzirom da je riječ o čovjeku koji je svojedobno u javnosti slovio kao miljenik tadašnjeg premijera Ive Sanadera. Slavko Linić jednom je čak ustvrdio da Sanader u slučaju Grgićevog projekta Otok znanja na Koločepu »štiti interese mafije«. Grgić mu je, bilo je to u veljači 2007., zaprijetio tužbom ako se ne ispriča, što je od njega tražio čak i preko web stranice slinic.com koju je otvorio posebnu u tu svrhu.


Priča o Otoku znanja počinje krajem 2005., kad je istoimena neprofitna udruga pobijedila na javnom natječaju koji je Hrvatski fond za privatizaciju raspisao za 88,68 posto dionica poduzeća Hoteli Koločep. Premda su, primjerice, Goran Štrok i Emil Tedeschi nudili više novca, HFP je ugovor potpisao s Grgićevom udrugom koja je za dionice, temeljem kredita Privredne banke, dala 22 milijuna kuna i obvezala se da će tijekom pet godina uložiti još 200 milijuna i ugostiteljske kapacitete pretvoriti u edukacijski centar. Ali, Grgić sa svojim partnerima ništa od toga nije realizirao, a s vremenom su se oni i međusobno posvađali. U veljači 2010. godine ŽDO u Dubrovniku podnio je istražni zahtjev protiv Grgića i dvojice njegovih suradnika, zbog sumnje da su zlouporabivši položaj i ovlasti u Hotelima Koločep protupravno priskrbili nešto više od četiri milijuna kuna. Ta istraga nije rezultirala optužnicom. Naposljetku je prije dvije godine HFP 88 posto dionica tog poduzeća, jer Otok znanja nije ispunjavao ugovorne obveze, stavio na javnu dražbu. Kupio ih je za 36,4 milijuna kuna Ivica Todorić zajedno s jednom meksičkom firmom. Na taj su način propadajući Hoteli Koločep spašeni od stečaja.




No, Otok znanja nije jedina veza između Grgića i Sanadera. Kao glavni tajnik Europskog pokreta, on je bivšem premijeru uručio nagradu »Europski govor 2004.«, za govor što ga je Sanader u travnju te godine održao u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe. Tri godine kasnije, Sabor je Grgića, tada već predsjednika Europskog pokreta, na prijedlog HDZ-a izabrao za potpredsjednika Programskog vijeća HRT-a. »Grgić je lažirao jednu predizbornu anketu koja je išla HDZ-u u korist, pa ga se imenuje vijećnikom HRT-a«, komentirao je Linić. Grgić je negirao da je istraživanje, koje je 2007. napravio njegov Zavod za poslovna istraživanja, lažno prikazivalo da poduzetnici i menadžeri smatraju da je Sanaderova vlada puno učinila za hrvatsko gospodarstvo. U ulozi potpredsjednika Programskog vijeća HRT-a, Grgić je bio vrlo utjecajan. Međutim, u kolovozu 2010. podnio je ostavku »zbog izravnog upletanja drugih medija u pravosuđe i njihova utjecaja na postupak koji se trenutno vodi protiv mene«. Mislio je na istragu o Otoku znanja. Nakon te ostavke Grgić je nestao iz javnosti, a sada bi trebao preuzeti dužnost generalnog konzula u Los Angelesu. Njegovog prethodnika Buljevića tamo je osobno poslao premijer Zoran Milanović, nakon što mu, zbog afere telefonski izlisti, nije obnovljen mandat ravnatelja SOA-e.