Reuters
Europske demokracije imaju krhke noge, boje se desnice, autoritarnog skretanja, prihvaćaju kompromis nakon što su aktivno sudjelovale u destabilizaciji afričkog kontinenta i Bliskog istoka
Pored ulaza u zgradu u kojoj živim u Trstu, svako jutro zatičem prosjaka koji mirno stoji i čeka da mu netko dobaci novčić. Ulica je jako prometna, ima puno dućana, u prizemlju zgrade nalazi se kiosk, uz njega ljekarna, korak niže su mesnica i prodavaonica kruha i kolača.
Nije sam, pedesetak metara niže na jednako strateškom mjestu između ulaza u dva dućana stoji jedan njegov zemljak, još malo niže preko raskršća, pred ulaz u supermarket stoji treći tamnoputi prosjak, četvrto poznato lice iz daleke Afrike zatičem svako jutro dok ulazim u samoposlugu gdje se redovito opskrbljujem.
Afrikanci su posljednjih godina preplavili tržište, ima ih danas u dalekom većem broju nego Roma. Stigli su vjerojatno onim brodovima koji svakodnevno plove od Afrike do Sicilije, pripadaju općoj slici bijede i smrti koja se svakodnevno vrti na televiziji.
Konstatiram s onom minimalnom dozom humanosti s kojom raspolažem da je bolje prosjačiti na tršćanskoj ulici nego umirati od gladi, od rafala ili oštrice noža u zemlji podrijetla: oni ne dolaze u Italiju već bježe od gladi i rata.
Dobri Samaritanac
U zadnjih dvadeset godina, otkada živim u Trstu, etnička i rasna karta grada doživjela je traumatske promjene: crno-bijeli svijet je postao zbilja, isprepletenost katoličkog, odnosno kršćanskog i muslimanskog svijeta je dio svakodnevnice, tu su i Kinezi te nekoliko tisuća imigranata iz siromašnijih dijelova europskog kontinenta poput Rumunjske, Bugarske, Albanije, Srbije, Bosne….
U malom mjestu Zugliano nadomak Udina, u srcu Furlanijske pokrajine, tamošnji župnik Pierluigi Dipiazza osnovao je centar za prihvat izbjeglica, nudi im krevet i hranu. Ljudi dolaze i odlaze, netko ostaje duže, netko kraće, svi su u potrazi za nekim novim početkom. Prilikom jednog posjeta našao sam ga potištenog. Rekao mi je da ima problema s grupom mladih izbjeglica iz Afrike. On ih je prihvatio a oni zauzvrat švercaju drogu u Udinama.
– Imam posla s policijom i s javnim mnijenjem koje je izuzetno osjetljivo na svaku pojavu kriminala povezanu s izbjeglicama. Određeni političari jedva čekaju da se tako nešto dogodi kako bi se dokazala nužnost obrane granica. Osjećam se izigranim ali, dragi moj prijatelju, nema trećeg rješenja: ili ih prihvatiš ili ih odbiješ. Ja se rukovodim učenjima Evanđelja i dosljedno provodim logiku prihvata, parabolu dobrog Samaritanca, rekao mi je don Pierluigi Dipiazza.
»Uvoz« terorista
S obzirom na to da živimo u vrijeme raspada socijalne države i opće gospodarske krize javnost je uznemirena saznanjem da talijanska država troši svakodnevno 35 eura za svakog izbjeglicu. Riječ je o milijunima eura iz državnog proračuna koji se dnevno troše da bi se masa izbjeglica nahranila, ugostila, oblačila itd. …
Sistem upravljanja tim novcem podložan je kriminalu i mešetarenju. U Padovi su tako otkrili gospođu koja je iznajmila nekoliko soba zadruzi koja upravlja smještajem izbjeglica, u Liguriji na obali nedaleko Sanrema iznajmljuju se rastrošni hoteli čiji su vlasnici izračunali da im je posao s imigrantima unosniji od turizma. U Milanu nakon što je policija uhitila mladića, Marokanca, koji je navodno su djelovao u atentatu u Muzeju Bardo u Tunisu u ožujku ove godine, Sjeverna je Liga zatražila ostavku vlade, ukidanje schengenskog režima, pomorsku blokadu sicilijanskog kanala i zračno uništavanje brodova na libijskoj obali koji prevoze izbjeglice.
»Vratite ih u Afriku!«
Većina zemalja to odbija, a predvodi ih Francuska. Engleska je već odbila svaku pomisao, poručila je Talijanima: »Vratite ih u Afriku!«
Prije par dana slušao sam razgovor s bivšom članicom Europske komisije, Emmom Bonino koja se od 1995 do 1999. bavila upravljanjen europskim humanitarnim akcijama. »Nemam razloga sumnjati u sposobnost europskih građana da se priklone razumnom dijelu čovječanstva koji zna što treba činiti.
Dok se Europa bavi pitanjem o ravnomjernom prihvatu nekoliko tisuća imigranata, Tunis ugošćuje oko milijun libijskih izbjeglica, Jordan koja broji tek četiri milijuna stanovnika, trpi teret od oko 700 do 800 tisuća izbjeglica.
Ulični liječnici
U okviru zajednice San Martino al Campo djeluje i doktorica Tiziana Cimolino, diplomirana kirurginja koja svakodnevno ulazi u prihvatne centre zajednice i nudi besplatne liječničke usluge osobama koji nisu socijalno- zdravstveno osigurani. Takvi se liječnici nazivaju ulični liječnici, nude dobrovoljne usluge, stvorili su mrežu diljem Italije.
Tiziana Cimolino je u vrijeme sukoba na Kosovu rukovodila općinskom liječničkom ambulantom namijenjenom strancima, izbjeglicama. Nakon rata na Kosovu ambulanta je ukinuta i ona je pronašla svoj kutak u zajednici za beskućnike, oko sebe skupila petnaestak kolega doktora raznih profila koji svakodnevno obavljaju djelatnost na cesti ili unutar prihvatnog centra. Uspjela je stvoriti mrežu donatora koji financiraju kupovinu lijekova, svaki dan nakon završetka radnog vremena započinje njen drugi život.
–To je moj osobni izbor, vjerujem da se zajednica gradi sitnim koracima, najlakše je okrenuti glavu i praviti se kako problemi ne postoje. Ja si to ne mogu dozvoliti, veli Tiziana Cimolino.
U cijeloj priči postoje oprečni svjetonazori, ne znam koliko se i kako se navedena osobna iskustva mogu ugraditi u trenutnu sliku europske svijesti i savjesti. Istina se krije uvijek negdje između no, ostaje temeljna i jednostavna konstatacija Pierluigija Dipiazze: »Možeš ih prihvatiti ili odbiti, treće opcije nema.«