Odluka Europskog suda za ljudska prava

Pravda za policajca: Državi vratio 28.700 kuna, ona mu sada mora isplatiti 85.000

Ana Raić Knežević

Nevjerojatna odluka Vrhovnog suda izbila još kuna iz državnog proračuna / Foto: Arhiv NL

Nevjerojatna odluka Vrhovnog suda izbila još kuna iz državnog proračuna / Foto: Arhiv NL

Vrhovni sud na zahtjev DORH-a ukinuo pravomoćnu presudu kojom je Ivica Solomun utužio neisplaćeni dodatak na plaću. Policajac je morao vratiti isplaćeni novac, a sada mu država mora platiti 3.871,69 eura za pretrpljenju materijalnu štetu, 5.000 eura za nematerijalnu štetu, te 2.400 eura za troškove postupka



ZAGREB » Zbog nevjerojatne odluke Vrhovnog suda RH da na zahtjev Državnog odvjetništva RH ukine već pravomoćnu presudu Ivici Solomunu, bivšem zamjeniku načelnika Policijske uprave sisačko-moslavačke, iz Državnog proračuna bit će isplaćeno nešto manje od 85 tisuća kuna. Naložio je to Europski sud za ljudska prava prihvativši tužbu što ju je u Solomunovo ime sudu u Strasbourgu podnio odvjetnik Branko Posavčić. Presudom je ocijenjeno kako je potezom Vrhovnog suda RH Solomunu povrijeđeno pravo na pošteno suđenje, ali i pravo na mirno uživanje prava vlasništva.


 


 Izvanredni »lijek«


Naime, pravomoćna presuda što je u Solomunovom slučaju ukinuta odnosila se na dodatak na plaću koji mu je pripadao zbog života i rada na području od posebne državne skrbi. Kako ga nije dobivao, Solomun je 2000. godine pokrenuo postupak protiv svog poslodavca, odnosno Republike Hrvatske. Tužbu je podnio Općinskom sudu u Kutini tražeći dodatak na plaću. Prvostupanjski sud njegovu je tužbu prihvatio, a ubrzo je ista presuda, u Solomunovu korist, potvrđena i na Županijskom sudu u Sisku.




  – Nakon što je ishodio pravomoćnu presudu u svoju korist, Republika Hrvatska postupila je po toj presudi i isplatila mu dugovani iznos, objašnjavaju odluku suda u Strasborugu u Uredu zastupnice Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava, te dodaju, kako je nakon toga, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske podnijelo tzv. izvanredni pravni lijek – zahtjev za zaštitu zakonitosti. Taj je zahtjev upućen Vrhovnom sudu Republike Hrvatske, a DORH je tražio ukidanje pravomoćne presude donesene u korist tužitelja. U zahtjevu su bili navedeni amandmani na Zakon o područjima od posebne državne skrb, jer prema njima Solomun više nije stanovao na tom području, pa nije imao ni pravo na dodatak na plaću. Zato je DORH tražio ukidanje pravomoćne presude, što je Vrhovni sud RH i prihvatio.


 


 Uživanje vlasništva


Slučaj je vraćen Općinskom sudu u Hrvatskoj Kostajnici koji u ponovljenom postupku nije presudio u Solomunovu korist, a istu je odluku potvrdio i Županijski sud u Sisku. Zato je Solomun morao državi vratiti novac koji mu je ranije dodijeljen kao dodatak na plaću. Radilo se o nešto više od 19 tisuća kuna za razdoblje od kolovoza 2000. do svibnja 2001. godine. Država je potraživala i kamate, pa je Solomun, kako je tijekom postupka pred sudom u Strasbourgu potvrdilo Ministarstvo unutarnjih poslova RH, na kraju vratio 28.700 kuna.


 


Opširnije u tiskanom izdanju Novog lista