Vladine mjere

Novi početak: Otpis duga za najugroženije, izmjene poreznog zakona za poduzetnike

Hina

V. Karuza

V. Karuza

 Do sada je 12.500, od 75.000 građana koji ispunjavaju uvjete, dobilo potvrdu da ispunjavaju uvjete za otpis duga u sklopu mjere »Novi početak«, izvijestio je u srijedu na sjednici Vlade premijer Zoran Milanović



ZAGREB – Do sada je 12.500, od 75.000 građana koji ispunjavaju uvjete, dobilo potvrdu da ispunjavaju uvjete za otpis duga u sklopu mjere »Novi početak«, izvijestio je u srijedu na sjednici Vlade premijer Zoran Milanović.


On je istaknuo da sve više jednica lokalne samouprave pristupa potpisivanju sporazuma o otpisu duga najugroženijim građanima koji su u blokadi više od godinu dana, navodeći posljednji primjer iz Istre u kojoj su sporazum potpisali svi gradovi.


Naveo je da je u registru Fine trenutno 75 tisuća građana koji ispunjavaju uvjete za otpis duga kazavši kako je to velika brojka jer je na neki način riječ o 75 tisuća obitelji. Dodaje kako ta mjera nije recept za gospodarski rast niti jedne države, ali je, kaže, recept upravo za ono kako se i zove – za novi početak građanima koji su se našli u blokadi.


Izmjenama poreznog zakona želi se pomoći poduzetnicima




Vlada je prihvatila prijedlog izmjena Općeg poreznog zakona (OPZ), kojima se, po riječima ministra financija Borisa Lalovca, nastoji stvoriti predvidljivije i bolje uvjete za poslovanje poduzetnika.


Prema prijedlogu, Porezna uprava bi donosila obvezujuća mišljenja o poreznom tretmanu namjeravanih transakcija poreznog obveznika, koja se neće moći mijenjati tijekom transakcije. Time se, kaže ministar Lalovac, pridonosi predvidivosti postupanja poreznog tijela i pravnoj sigurnosti ulaganja.


Predlaže se i uvođenje dužnosti banaka da na poseban zahtjev Ministarstvu financija dostave podatke o prometu svih kunskih i deviznih računa određenih osoba (pravnih, fizičkih koje obavljaju registriranu djelatnost obrta i slobodnih zanimanja te građana), osim podataka o prometu tekućih računa i štednih uloga, i u drugim rokovima, osim onih koji su već propisani OPZ-om.


Uvode se i novine glede prava poreznih obveznika na ispravak porezne prijave. Prema prijedlogu, kada se u poreznom postupku utvrde nepravilnosti kod poreznog obveznika ili većeg broja poreznih obveznika, njih bi porezno tijelo pozvalo da u određenom roku isprave poreznu prijavu radi dobrovoljnog ispunjenja poreznih obveza. Ako porezni obveznik ne bi u ostavljenom roku ispravio prijavu, pokrenuo bi se postupak poreznog nadzora.


Ministarstvo financija također predlaže da porezno tijelo i obveznik mogu radi namirenja dospjelog poreznog duga sklopiti upravni ugovor. On bi se odnosio na namirenje poreznog duga u cijelosti ili djelomično i sklapao na rok ne dulji od dvije godine.


Prihvaćeni programi HAMAG BICRO-a za kreditiranje malih poduzetnika


Na sjednici su prihvaćeni kreditni programi »Mikrokreditiranje – prvi korak u poduzetništvo« i »Program poticanja ulaganja u vlasnički kapital inovativnih subjekata malog gospodarstva«, Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG BICRO).


 Cilj programa ‘Mikrokreditiranje – prvi korak u poduzetništvo’ odobravanje je mikro kredita novim trgovačkim društvima, obrtima te subjektima malog gospodarstva koji posluju do 24 mjeseca. Krediti su namijenjeni za ulaganja u osnovna i obrtna sredstva, pri čemu je udio u ukupnom iznosu kredita za osnovna sredstva najmanje 60, a za obrtna najmanje 40 posto. Najniži iznos kredita je 10 tisuća, a najviši 120 tisuća kuna.


Programom poticanja ulaganja u vlasnički kapital inovativnih subjekata malog gospodarstva, predviđeno je odobravanje dodatnih sredstava u obliku bespovratne potpore poduzetnicima čiji su potencijal prepoznali privatni ulagači.


 Korisnici su poduzetnici u ranoj fazi razvoja poslovanja koji će sredstva iskoristiti za daljnji razvoj i/ili komercijalizaciju inovativnog proizvoda ili usluge. Najniži iznos pojedinačne potpore je 50 tisuća, a najviši 200 tisuća kuna.


Vlada je na sjednici donijela odluku o utvrđivanju interesa države za izgradnju Regionalnog športsko-rekreacijskog i turističkog centra Platak. Temeljem odluke bit će izvlašteno deset katastarskih čestica (šuma) kojima su vlasnik Hrvatske šume za potrebe izgradnje sustava za zasnježivanje, skijaških staza i poligona za daskanje, žičara, građevina ugostiteljsko turističke namjene s kolibom za skijaše, akumulacije sa crpnom stanicom, te trafostanice i ostala infrastruktura.


Na zatvorenom dijelu sjednice odobreno je Ministarstvu vanjskih i europskih poslova 400.000 eura za uplatu predujma naknade za rad Arbitražnog suda.


Udruge »Život« i »Blokirani« traže da se poticaji izuzmu od blokade


Udruga obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva Hrvatske »Život« i Udruga »Blokirani« traže od Vlade i nadležnih institucija da se od blokada hitno izuzmu isplate poticaja te da se vlasnici OPG-ova tretiraju ravnopravno kao i ostali građani, odnosno da im se dopusti otvaranje zaštićenih računa.


Kako je u srijedu na konferenciji za novinare pojasnio član Izvršnog odbora Udruge OPG-ova »Život« i predstvnik Udruge »Blokirani« Slavimir Brkić, kada netko osnuje poduzeće, ono dobije drugi OIB i privatni računi ne blokiraju se zbog duga poduzeća.


OPG ima OIB svoga vlasnika i kod ovrhe blokiraju se svi računi, i poslovni i privatni. Vlasnik poduzeća može privatno otvoriti zaštićeni račun na koji prima razne potpore od države, a vlasnik OPG-a to ne može jer ga država, usprkos privatnome OIB-u pod kojim se vodi OPG, tretira kao pravnu osobu.


Kad bi se vratilo stanje koje je važilo do 2012., onda bi dio novca s računa odlazio za plaćanje dugova, a dio bi ostajao za obradu zemlje, dodatnu zaradu i mogućnost daljnjeg vraćanja dugova. Ovako su u blokadi svi, i dužnici i vjerovnici, kazao je Brkić.


Predstavnici udruga stoga traže da se ovrhe provode tako da vlasnicima OPG-ova na ovrhu odlazi 1/3 prihoda, kao što odlazi i svim drugim građanima u Hrvatskoj koji mogu otvoriti zaštićeni račun.


Prozvali su ministra poljoprivrede Tihomira Jakovinu da obmanjuje javnost i iznosi netočne podatke o broju blokiranih OPG-ova.


Jakovina je, kažu, iznio podatak da je lani bilo blokirano 1.130 OPG-ova. Pitaju kako je to moguće kada je, prema podacima koje je iznio Jakovina, u Hrvatskoj više od 184.511 registriranih OPG-ova, a Porezna uprava je 2014., prema njegovim riječima, radila nagodbu o prijeboju dugovanja s više od 12.000 OPG-ova.Iz Udruga procjenjuju da je u Hrvatskoj u blokadi oko 70 posto OPG-ova, od njih 95 tisuća koji su u sustavu poticaja.


Iz udruga stoga traže od Vlade da naredi Fina-i sređivanje evidencije blokiranih OPG-ova te sistematiziranje podataka o osnovama na kojima su OPG-ovi blokirani.Fina je pak, početkom ovog tjedna objavila, da je zbog neizvršenih osnova za plaćanje krajem prosinca prošle godine u blokadi bilo 1.130 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG), s dugom od 398,3 milijuna kuna.


Predstavnici udruga su istaknuli i kako je ministar Jakovina nekoliko puta najavljivao da će prvi dio poticaja krenuti krajem siječnja, no do današnjeg dana to se nije dogodilo.


»Pozivamo ga na ozbiljnost i odgovornost, da kaže kojom dinamikom će ići isplata poticaja«, kazao je potpredsjednik Udruge »Život« Zvonko Pipić ističući kako je zbog svega navedenog upitna proljetna sjetva.


Na novinarsko pitanje jesu li spremni na prosvjede ukoliko se ne riješe njihovi zahtjevi odgovorili su kako je mogućnost prosvjeda otvorena, no kako je to krajnja mjera.»Prosvjedi su zadnji adut, ne želimo ih, ali ne isključujemo tu mogućnosti«, kazali su predstavnici udruga.