![Foto: Damir Škomrlj](https://www.novilist.hr/wp-content/uploads/2020/06/Rijecki-znanstvenik-dr.-Bojan-Polic-laureat-nagrade-Ante-Sercer-717x478.jpg)
Foto: Damir Škomrlj
Ugledna nagrada Akademije medicinskih znanosti Hrvatske dodijeljena je profesoru Medicinskog fakulteta za rad koji predstavlja podlogu za iznalaženje boljih načina prevencije i terapije šećerne bolesti tipa 2
RIJEKA Profesoru Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci prof. dr. Bojanu Poliću dodijeljena je nagrada »Ante Šercer« Akademije medicinskih znanosti Hrvatske (AMZH) za najbolji rad u području medicine u 2015. godini.
Ugledna nagrada pripala mu je za znanstveni rad »NK cells link obesity-induced adipose stress to inflammation and insulin resistance« koji je objavljen u prestižnom znanstvenom časopisu Nature Immunology u travnju prošle godine.
– U tom radu smo pokazali da masne stanice (adipociti) unutartrbušnog (visceralnog) masnog tkiva koji su u debljini promijenjeni i pojačano izražavaju na svojim membranama ligand za NKp46 receptor.
Prirodnoubilačke stanice (NK-stanice) imunosnog sustava koje su u većem broju prisutne u masnom tkivu imaju NKp46 receptor kojim prepoznaju spomenuti ligand, aktiviraju se i proizvode citokin interferon gama, koji pak snažno potiče proupalnu pretvorbu makrofaga i razvoj kronične upale u organizmu.
Ova upala, pak, uzrokuje smanjenu osjetljivost inzulinskog receptora na inzulin što posljedično dovodi do smanjenog unosa glukoze u stanice i razvoja povišenog šećera u krvi, odnosno razvoja šećerne bolesti tipa 2. Uklanjanjem NK-stanica, neutralizacijom interferona gama ili korištenjem genetički nedostatnih miševa za NCR-1 uspjeli smo prevenirati nastanak upale i inzulinske rezistencije u mišjem modelu, pojašnjava nagrađeni riječki znanstvenik.
Dodajući kako se radi o potencijalno važnom radu koji predstavlja podlogu za iznalaženje boljih načina prevencije i terapije šećerne bolesti tipa 2 djelovanjem i na sam upalni proces prof. dr. Polić ističe da je rad u nešto više od godine i pol dana citiran oko 40 puta u bazi Web of Sceince što pokazuje prilično veliki interes u znanstvenoj zajednici. O važnosti rada također govori i niz pozvanih predavanja na značajnim međunarodnim skupovima i sveučilištima koja su uslijedila nakon ove publikacije.
Rad je u cijelosti izrađen na Medicinskom fakultetu u Rijeci, a prof. dr. Polić ističe ulogu i svojih suradnika u nastanku tog znanstvenog rada: doc. dr. Felixa Wensveena, Marka Šestana, Sonje Valentić i Vedrane Jelenčić, kao i vrijedan doprinos kolega iz KBC-a Rijeka prof. dr. Davora Štimca, Tamare Turk Wensveen i Davora Mendrile.