Zapuštena ljepotica

Oronulo kulturno dobro završilo na “bubnju”: Ičićanska Villa Münz prodaje se za 56 milijuna kuna ili 7,62 milijuna eura

Marina Kirigin

Foto: Vedran Karuza

Foto: Vedran Karuza

Ičićanska »ljepotica«, bez obzira na zapuštenost i ogromna ulaganja koja joj predstoje, jedan je od simbola Opatijske rivijere, a njezin vlasnik, osječka Sagitta d.o.o. u stečaju, u skladu sa zakonom, ponudio je prvokup Županiji i Gradu. No, niti PGŽ, niti Grad Opatija u proračunu nemaju osiguran novac za ovu namjenu...



IČIĆI/OPATIJA Villa Münz prodaje se za 56 milijuna kuna ili 7,62 milijuna eura. Tolika je procijenjena tržišna vrijednost nekretnine u Ičićima koja je kulturno dobro, a o kojoj se u posljednje vrijeme intenzivno pisalo zbog lošeg stanja u kojem se nalazi.


Naime, vila koja je građena u prvom desetljeću 20. stoljeća za bogatog austrijskog poduzetnika Jakoba Ludwiga Münza, graditelja električnih tramvajskih pruga u Opatiji i Puli, već nekoliko godina nalazi se u doslovce raspadnutom stanju – fasada je oronula, prozori su porazbijani, krov prokišnjava, okoliš je zarastao i zapušten.


Iz materijala za sljedeću Skupštinu Primorsko-goranske županije može se vidjeti kako je vlasnik secesijske vile osječko trgovačko društvo Sagitta d.o.o. u stečaju, pa se stoga stečajni upravitelj Županiji obratio u ime stečajnog dužnika iz Osijeka i ponudio ostvarenje prava na prvokup nekretnina temeljem Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.




Navedenim zakonom vlasnik koji namjerava prodati kulturno dobro dužan je istodobno ponuditi ga RH, županiji i gradu odnosno općini na čijem se području nalazi kulturno dobro navodeći cijenu i druge uvjete prodaje.


PGŽ nema interes kupiti ovu nekretninu, a takav će se prijedlog župana naći pred Županijskom skupštinom 24. studenog.


Tri različite procjene


Villa Münz je zgrada sa četiri etaže. Prostire se na imanju od oko 5.000 četvornih metara koje seže do obalnog puta i ACI Marine. Vila je dovršena 1911. godine. Nakon II. svjetskog rata vila je nacionalizirana, od 1952. godine je korištena kao odmaralište djeci iz Makedonije. Za vrijeme Domovinskog rata u vili su bili smješteni prognanici. Nakon toga vila više nije bila u funkciji.


Godine 1999. vilu je kupila Ljiljana Šegedin, odnosno njezin suprug John Hopper, od Grada Opatije na javnoj dražbi na kojoj je bila jedini ponuditelj i imala je namjeru pretvoriti je u elitni hotel. Vila je kasnije unesena u temeljni kapital društva Sagitta d.o.o. Građevinska dozvola za rekonstrukciju i prenamjenu nekretnine je ishođena 2002. godine.


Po istoj dozvoli je bila i započeta rekonstrukcija, ali nije dovršena. Republika Hrvatska je pokrenula spor protiv Grada Opatije i vlasnika, a nakon desetak godina riješen je u korist Grada i vlasnika. Naime, država je tražila poništenje kupoprodajnog ugovora između Grada i vlasnika tvrdeći kako je vila trebala pripasti državi. Vila u međuvremenu nije održavana. Stradala je u manjem požaru, a rezultat svega je danas potpuno oronulo stanje objekta koji predstavlja kulturno dobro.



Na poticaj vijećnika Roberta Kurelića koji je postavio vijećničko pitanje, o ičićanskoj arhitektonskoj ljepotici Villi Münz, riječi je bilo i na ovotjednoj sjednici Gradskog vijeća Opatije. Njega je sukladno informaciji da je tvrtka Sagitta koja je vlasnik vile otišla u stečaj, a stečajni upravitelj je prema zakonu ponudio vilu u prvokup Opatiji zanimalo kada će se ta točka naći na dnevom redu Vijeća.


Kako se moglo čuti na sjednici, ovaj se materijal ipak neće naći na sjednici Vijeća, niti su sredstva za eventualnu kupovinu Ville Münz osigurana proračunom. Jer vila je u iznimno derutnom stanju, te bi za njezino uređenje trebalo potrošiti jako puno novca.


– Grad Opatija neće kupiti Villu Münz, s obzirom da ju je Grad svojevremeno i prodao. Ono što međutim možemo napraviti, u dogovoru sa stečajnim upraviteljem, jest spriječiti daljnje propadanje vile, jer to je u svakom slučaju i naš interes – pojasnio je opatijski gradonačelnik Ivo Dujmić.


Rekao je kako Grad Opatija za to nema osigurana sredstva u proračunu, no kako je dogovoreno da se raspiše tender zainteresiranim ulagačima koji bi odradili radove na restauraciji vile, uz uvjet da se naplate po njenoj prodaji, odnosno da njihovo potraživanje, skupa s kamatama, uđe u stečajni plan. Drugim riječima, Grad bi u toj situaciji bio jamac da će se troškovi doista i platiti.



Od početka stoljeća do 2012. godine vila je procijenjena tri puta, a raspon vrijednosti objekta sezao je od 3 do 14 milijuna eura. Vlasnica objekta čak je svojevremeno tvrdila da ima kupca koji će vilu kupiti za 11 milijuna eura međutim do kupoprodaje nije došlo već je vila iz godine u godinu sve više propadala. Hoće li nova cijena privući kupce tek treba vidjeti jer vili je nužna potpuna adaptacija i to prema uvjetima koje zadaju konzervatori što uvijek povlači znatno veća ulaganja od gradnje novog objekta.


Nekretnina PGŽ-u ne treba


O temi koja će se za nekoliko dana naći na sjednici Županijske skupštine, jučer smo pitali i nadležne u PGŽ-u, uz zamolbu da se navede uslijed čega ne postoji interes za kupovinom ičićanskog objekta.


– Temeljem Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, stečajni upravitelj Ivan Perković, dipl. oec., obratio se Primorsko – goranskoj županiji, u ime i za račun stečajnog dužnika Sagitta d.o.o. u stečaju iz Osijeka, ponudom za ostvarenje prava prvokupa nekretnine Vile Munz u Ičićima. Navedenim Zakonom određeno je da je vlasnik koji namjerava prodati kulturno dobro, dužan istodobno, ponuditi ga Republici Hrvatskoj, županiji i gradu odnosno općini na čijem se području nalazi kulturno dobro, navodeći cijenu i druge uvjete prodaje.


Uvidom u ponudu stečajnog upravitelja utvrđeno je da je Rješenjem Trgovačkog suda u Osijeku broj: 14 St-674/16-22 od 10. lipnja 2016. određena prodaja nekretnina u stečajnom postupku u vlasništvu stečajnog dužnika Sagitta d.o.o. u stečaju. Među nekretninama koje se prodaju u stečajnom postupku, nalaze se i Vila Münz u Ičićima koja ima svojstvo kulturnog dobra.



Jugoslavija je prve vlasnike vile, obitelj Münz, nakon što im je 1948. godine oduzela vilu, obeštetila s dvanaest vagona naranača. Godine 1999. Amerikanac John Hopper koji je radio u Microsoftu vilu je kupio od Grada Opatije za 14 milijuna kuna (tada 3,2 milijuna maraka) ali je nakon rastave vila pripala njegovoj supruzi rodom iz Sarajeva Ljiljani Šegedin.



Na ponuđenoj nekretnini upisano je, temeljem rješenja o osiguranju novčane tražbine Općinskog suda u Rijeci, poslovni broj OV-5547/15 od dana 5. srpnja 2016. godine, založno pravo u ukupnom iznosu od 650.000 kuna u korist Republike Hrvatske. Nekretnina je ponuđena po procijenjenoj tržišnoj vrijednost u iznosu od 56.940.000 kuna. Na osnovi prikupljene dokumentacije ocijenjeno je da navedena nekretnina nije potrebna za obavljanje djelokruga Županije, te da Proračunom za 2016. godinu nisu osigurana sredstva za kupnju nekretnina za potrebe Županije.


Imajući u vidu navedeno, Županijskoj skupštini Primorsko-goranske županije upućen je prijedlog da se ponuđeno pravo prvokupa ne prihvati – stoji u službenom odgovoru na novinarski upit koji smo jučer primili iz PGŽ-a.