Pejsmejker za želudac prvi put je ugrađen u Hrvatskoj, ali i na području srednje i jugoistočne Europe / Snimio Ivica TOMIĆ
Pacijentice u dobi od 27 i 39 godina boluju od dijabetičke gastropareze, teške bolesti s izraženim simptomima kroničnog osjećaja mučnine i povraćanja, a ugrađeni sustav za gastričnu stimulaciju znatno će im poboljšati kvalitetu života
RIJEKA Pacijenticama u dobi od 27 i 39 godina, koje boluju od dijabetičke gastropareze, teške kronične bolesti s izraženim simptomima kroničnog osjećaja mučnine i povraćanja, jučer su u Kliničkom bolničkom centru Rijeka ugrađeni sustavi za gastričnu stimulaciju.
Ova dva kirurška zahvata ugradnje tehnološki vrlo naprednog sustava za gastričnu elektrostimulaciju, prvi su takvi zahvati izvedeni na području srednje i jugoistočne Europe, a kako je kazao sanacijski upravitelj riječke bolnice prof. dr. Davor Štimac, ugradnjom ovog svojevrsnog pejsmejkera za želudac, KBC Rijeka pozicionira se kao vodeći regionalni centar za liječenje teških kroničnih gastričnih bolesti poput gastropareze.
– Iznimno sam ponosan što smo u Rijeci ponovno pokazali da možemo pomaknuti granice u korištenju najnovijih naprednih metoda u liječenju naših bolesnika. Uspješno izvedena operacija ugradnje sustava za gastričnu elektrostimulaciju postavlja Rijeku i Hrvatsku na čelnu poziciju u ovakvim zahvatima u čitavoj regiji, rekao je Štimac.
Jednosmjerna struja
Gastrična elektrostimulacija jedna je od terapija neuromodulacije, nove visoke tehnologije koja kontinuirano stimulira dijelove središnjeg i perifernog živčanog sustava. To se postiže primjenom niskovoltažne jednosmjerne struje koju stvara interni neurostimulator, kirurški postavljen ispod kože.
Riječki tim liječnika predvodio je doc. dr. Marko Zelić, a operacijama koje su izvedene laparaskopski prisustvovao je ugledni kirurg iz Velike Britanije dr. Sritharan Kadirkamanathan, jedan od vodećih svjetskih autoriteta na području ugradnje sustava za neuromodulaciju.
– Ovaj se sustav najčešće ugrađuje mladim ljudima, osobama u dvadesetim i tridesetim godinama. Sustav značajno poboljšava kvalitetu njihovog života i ti pacijenti nakon operacija mogu raditi puno stvari koje do operacije nisu mogli raditi. Kao kirurg često i puno operiram pacijente s karcinomom, ali mogu reći da me ova operacija najviše ispunjava i raduje iz razloga jer mijenja život pacijenta, kazao je Kadirkamanathan, dodajući da će zahvaljujući stručnosti liječnika u Rijeci Hrvatska biti u naprednom društvu zemalja u čijim se javnim zdravstvenim sustavima rade ovakvi postupci.
Promjena baterije
Ova relativno nova terapija u vodećim se klinikama koristi desetak godina, a postiže odlične rezultate kod oboljelih od gastropareze. Nakon razdoblja od sedam do deset godina sustavu se mijenja baterija što je prilično jednostavan zahvat budući da se baterija sustava nalazi ispod kože.