Reuters
Slovenska policija je jučer u podne objavila da su zadnji ulazak migranata, njih 769, zabilježili u srijedu, mada se tijekom jučerašnjeg dana očekivao dolazak novog vlaka iz Hrvatske
ZAGREB Unatoč kritikama iz Bruxellesa, Austrija je jučer počela primjenjivati dnevne kvote za ulazak migranata u tu zemlju. To znači da će Austrija dnevno propuštati do 3.200 ljudi i neće primati više od 80 zahtjeva za azil na dan. U Europskoj komisiji tu odluku smatraju protivnom europskom pravu, no Austrija, nezadovoljna učinkovitošću Europske unije u izbjegličkoj krizi, od svoje politike ne odustaje. Dapače, prema pisanju slovenskih i austrijskih medija, ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner najavila je mogućnost da uvjeti budu dodatno pooštreni, pogotovo kad se radi o zahtjevima za azil.
Lani je u Austriji azil zatražilo oko 90 tisuća ljudi, no iz Beča poručuju da ove godine mogu primiti najviše 37.500 novih tražitelja azila. Slovenski mediji navode i da policija u Štajerskoj ne očekuje probleme zbog uvođenja dnevnih kvota jer je zadnjih tjedana broj migranata koji su prelazili južnu austrijsku granicu bio manji od novopostavljenog limita.
Prazni centri
Prolazak migranata preko zemalja tzv. balkanske rute dodatno je usporen, što pokazuju i podaci slovenske policije. Prihvatni centri u Sloveniji jučer su bili gotovo prazni, dok je, primjerice, u tranzitnom centru u Šentilju bilo svega 25 osoba koje je Austrija vratila Sloveniji. Slovenska policija je jučer u podne objavila da su zadnji ulazak migranata, njih 769, zabilježili u srijedu, mada se tijekom jučerašnjeg dana očekivao dolazak novog vlaka iz Hrvatske. Zbrku je izazvala informacija da je Srbija zatvorila granicu s Makedonijom za migrante zbog toga što, navodno, Hrvatska ne pušta izbjeglice dalje, prema Sloveniji i Austriji. No, tu su informaciju demantirali iz hrvatskog Ministarstva unutarnjih poslova poručivši da su iz Srbije prihvatili dio migranata koji su, kako doznajemo, u petak rano ujutro autobusima prevezeni do granice s Hrvatskom, a onda u kamp u Slavonskom Brodu. Očito je, međutim, da je stroža kontrola na granici Grčke i Makedonije, nakon dogovora ravnatelja policija zemalja na ruti, znatno usporila izbjeglički val. Govore to i informacije Radiotelevizije Srbija. RTS-u je potvrđeno da granica s Makedonijom nije zatvorena, nego se u skladu sa spomenutim dogovorom, provodi profilacija migranata. Kako im je kazala šefica ureda srbijanskog MUP-a za suradnju s medijima Biljana Popović Ivković, to podrazumijeva i »jaču kontrolu granice u cilju sprečavanja ilegalnih migracija«.
Praćenje situacije
Hrvatski premijer Tihomir Orešković jučer je iz Bruxellesa poručio da će Hrvatska u izbjegličkoj krizi štititi svoje nacionalne interese te da se treba usmjeriti na traženje rješenja na granici između Turske i Grčke. Komentirajući nova austrijska ograničenja za prihvat izbjeglica, Orešković je kazao da se »situacija mijenja iz dana u dan«.
– Mi ćemo dnevno pratiti kako se situacija razvija. Hrvatska će štititi svoje nacionalne interese, ali glavna je poruka da opet surađujemo s Austrijom, Slovenijom, Srbijom i Makedonijom, kazao je Orešković.