Uskoro odluka o novom vodstvu seljaka

Nezadovoljstvo “seljaka” raste, Nenad Matić optužuje: HSS je zamro u mandatu Branka Hrga

Dražen Ciglenečki

Foto: Ranko Suvar / CROPIX

Foto: Ranko Suvar / CROPIX

Šef zagrebačke organizacije  zamjera Hrgu loše vođenje stranke  i »da se u  HSS-u nije raspravljalo o suradnji s HDZ-om unutar Domoljubne koalicije, zato što je Hrg sve to na sebe preuzeo«



ZAGREB  Na HSS-ovoj skupštini 19. ožujka odlučivat će se o novom stranačkom vodstvu a šef zagrebačke organizacije Nenad Matić već je u subotu na sjednici predsjedništva izvijestio kolege da će se kandidirati za dužnost predsjednika.


Posljedica je to narastajućeg nezadovoljstva u HSS-u sadašnjim predsjednikom Brankom Hrgom, naročito zbog činjenice da stranka ponovno u Saboru ima za zastupnika samo njega.


Strateški dokumenti


– Nisam dosad izlazio u medije, ali sam na tijelima i skupštinama HSS-a konstantno izražavao nezadovoljstvo načinom vođenja HSS-a. Gospodin Hrg je vrlo rijetko sazivao sastanke, nije bilo nikakve koordinacije s potpredsjednicima a na sjednicama predsjedništva nije se raspravljalo o strateškim dokumentima ni o, što je nama uvijek bilo važno, propisima vezanim za poljoprivredu. Bio sam u vodstu HSS-a za vrijeme Zlatka Tomčića i Josipa Frišćića i znam da nije bilo dokumenta o poljoprivredi o kojem nismo temeljito razgovarali. Nažalost, u Hrgovom je madatu rad u HSS-u zamro, rekao nam je Matić. On ističe da se u vrhu HSS-a nije raspravljalo niti o suradnji s HDZ-om unutar Domoljubne koalicije, zato što je Hrg sve to na sebe preuzeo.




– Potpisali smo sporazum o trajnom partnerstvu s HDZ-om, protiv kojeg nemam ništa, ali pogreška je što nije napravljen aneks o tome koja će mjesta na izbornim listama pripasti HSS-u. Kad se sklapa savez s tako velikom strankom kao što je HDZ, u startu je jasno da slabijem partneru prijeti zbog toga određena opasnost. On pridonosi zajedničkom rejtingu, ali se i gubi u koaliciji. Na predsjedništvima sam stalno govorio o tome, u trenutku potpisivanja sporazuma HDZ je po anketama bio na 18 posto a HSS na tri posto, danas je razlika puno veća. S tim da je HDZ bio korektan. Njihovi koalicijski partneri na izborima su osvojili ukupno devet mandata, što je dosta i zato se HDZ-u nema što prigovoriti. Naš problem smo si mi sami, Hrg je sam i to slabo vodio pregovore, sad imamo samo jedan mandat i on mora preuzeti odgovornost. Loše se radilo u prethodne četiri godine i na izborima je za HSS došla naplata, upozorava Matić.



Nenad Matić je prije četiri godine, zajedno s, primjerice, Krešimirom Beljakom, podržao Hrga kad se u unutarstranačkim izborima natjecao protiv Damira Bajsa. No, u međuvremenu je, tvrdi, Hrg postao bolji s onima koji su podupirali Bajsa. S obzirom da su sada do izbora nešto više od dva mjeseca, Matić apelira na Hrga da ne preuzima nikakve obveze za stranku.– Bilo bi to pošteno, jer uskoro možda neće biti predsjednik. Što se tiče participacije HSS-a u novoj Vladi, Hrg nam je rekao da postoji mogućnost da on bude potpredsjednik. Ako se to zaista dogodi, a ja budem izabran za predsjednika HSS-a, neću tražiti od Hrga da napusti Vladu. Ne bih želio biti potpredsjednik u Vladi bez konkretnih zaduženja, samo zbog statusa, to nije ozbiljan posao, zaključuje Matić.


Nove opcije


Šef zagrebačkog HSS-a za usporedbu uzima primjer drugog člana Domoljubne koalicije, HSP dr. Ante Starčević, koji ima tri zastupnika i može samostalno formirati saborski klub, a jednog su osvojili i temeljem preferencijskih glasova »u koje smo se mi kleli, a nismo s njima ništa postigli«.– Zato je ugrožena pozicija HSS-a na hrvatskoj političkoj sceni. Most ili Živi zid su nove opcije i pitanje je što će s njima biti u budućnosti, ai HSS se uvijek komparirao s HNS-om, s kojim smo se borili za mjesto treće stranke po snazi. Oni su sada bitno ispred nas, ocjenjuje Hrgov protukandidat za dužnost predsjednika HSS-a.