
Ilustracija / Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Interes je iznimno velik te su do 8. travnja zaprimljene 74 prijave, a nakon trijaže u projekt je u prvom krugu uključeno 46 djece, od čega 28 djece predškolske i 18 djece školske dobi
povezane vijesti
RIJEKA U Domu zdravlja započelo je provođenje logopedske terapije nakon što je početkom ožujka potpisan sporazum o suradnji između Doma zdravlja Primorsko-goranske županije i Fakulteta za logopediju Sveučilišta u Rijeci, u sklopu programa “UNILOG u Domu zdravlja”. U Domu zdravlja ističu kako je interes iznimno velik te su do 8. travnja zaprimljene 74 prijave, a nakon trijaže u projekt je u prvom krugu uključeno 46 djece, od čega 28 djece predškolske i 18 djece školske dobi.
U provedbi programa “UNILOG u Domu zdravlja” sudjeluje osam studentica i studenata diplomskog studija logopedije, koji terapije provode pod stalnim stručnim nadzorom dviju asistentica Fakulteta za logopediju – magistrica logopedije Lee Dobrec i Marine Borčić. Obje asistentice imaju bogato iskustvo u radu s djecom s govorno-jezičnim i komunikacijskim poremećajima. Studente dodatno nadzire i voditeljica programa, doc. dr. Maja Kelić, koja koordinira rad i prati kvalitetu terapijskih postupaka kroz tzv. trostupanjsku superviziju. Kelić ističe kako su studenti pokazali iznimnu ozbiljnost i profesionalnost u pripremi i svakodnevnom radu s korisnicima.
– U ime studenata i asistentica zahvaljujem svima koji su omogućili realizaciju ove suradnje, posebno bivšoj rektorici Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Snježani Prijić Samaržija, i ravnateljici Doma zdravlja Primorsko-goranske županije dr. Emini Grgurević Dujmić. Ovim projektom ne samo da se pomaže djeci i obiteljima kojima su logopedske usluge prijeko potrebne, već se mladim budućim logopedima pruža neprocjenjivo praktično iskustvo u stvarnom kliničkom okruženju. Suradnja Doma zdravlja i Sveučilišta tako postaje pravi primjer kako povezivanje obrazovnih institucija i zdravstvenih ustanova može donijeti konkretne koristi cijeloj zajednici, kaže Kelić.
Posebna pažnja posvećena je uravnoteženosti dobi i raznolikosti teškoća kod djece. Najmlađe dijete uključeno u terapiju ima godinu i mjesec dana, dok najstarije ima 14 godina, a djeca dolaze iz svih krajeva Primorsko-goranske županije – od Rijeke, Opatije, Lovrana, Matulja i Kastva, pa sve do Crikvenice, Novog Vinodolskog, otoka Krka i Gorskog kotara. Ovaj podatak, prema mišljenju nositelja ovog programa, jasno pokazuje koliko je potreba za logopedskim uslugama rasprostranjena u cijeloj županiji.
Logopedske terapije provode se ponedjeljkom i utorkom od 12 do 20 sati, u novoopremljenim prostorijama Doma zdravlja Primorsko-goranske županije u Cambierievoj ulici u Rijeci. Prostori su posebno adaptirani za potrebe logopedske terapije te opremljeni računalima, didaktičkim materijalima, slikovnicama, edukativnim igračkama i drugim logopedskim pomagalima.