Skup u Ciottinoj ulici

Radnici HT-a u Rijeci prosvjedovali zbog preniskih plaća: Strani vlasnici spustili cijenu rada na neprihvatljivu razinu

Marinko Glavan

Snimio Vedran KARUZA

Snimio Vedran KARUZA

Prosvjedi u Rijeci i Zagrebu su, prema riječima Vesne Mamić, najava mogućeg štrajka, ukoliko poslodavac ne prihvati pregovore i dogovor oko povećanja plaća



 


Sedamdesetak radnika riječke ispostave Hrvatskog telekoma(HT) prosvjedovalo je danas ispred zgrade kompanije u Ciottinoj ulici u Rijeci, zbog preniskih plaća. Prosvjed radnika HT-a u Rijeci bio je, prema riječima Vesne Mamić, predsjednice Hrvatskog sindikata telekomunikacija (HST), najava velikog prosvjednog skupa što će se održati na Trgu Bana Jelačića, u Zagrebu, 10. svibnja.


Mamić je na riječkom prosvjedu istaknula kako HT ostvaruje ogromnu dobit, iz godine u godinu, od čega se najveći dio isplaćuje putem dividende njemačkim vlasnicima, Deutsche Telekomu, dok plaće radnika stagniraju pa najniže plaćeni radnici HT-a primaju mjesečnu neto plaću od svega 850 eura.

Foto galerija: Prosvjed radnika Hrvatskog telekoma u Ciottnoj ulici u Rijeci Foto: Vedran Karuza





 


Najava zagrebačkog prosvjeda


 


– Ovo je najava puno većeg prosvjeda koji će se održati u Zagrebu, 10. svibnja. To je prosvjed radnika Hrvatskog telekoma koji su se pobunili zbog neadekvatnih plaća. U ovom trenutku 65 do 70 posto radnika HT-a ima ugovorenu plaću nižu od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj, pri čemu nam je kvalifikacijska struktura pedeset posto radnika sa srednjom stručnom spremom, a ostalih pedeset posto s višom ili visokom stručnom spremom, što je daleko iznad prosjeka hrvatskog gospodarstva u cjelini, rekla je Mamić.


Spremni smo na štrajk


– Prosvjedujemo zato što su nam plaće preniske, rekao nam je jedan od radnika na prosvjedu ispred riječkog sjedišta HT-a.


– Zahtijevamo normalne plaće. Ne tražimo previše, jer sadašnje plaće kreću od 850 eura, a prosječne plaće za radnike sa srednjom stručnom spremom su oko tisuću eura. Spremni smo na štrajk, zato i jesmo danas ovdje, rekao nam je radnik.

 


Diplomirani inženjeri imaju početnu plaću od 1.150 eura neto


 


HST traži da najniža bruto plaća radnika sa srednjom stručnom spremom bude 1.550 eura bruto, što je oko tisuću eura neto, plus dodaci, uz povećanje plaća svih ostalih radnika, adekvatno zahtjevnosti radnog mjesta i stručnoj spremi. Smatraju, ističe Mamić, da prihodi tvrtke omogućuju takvo povećanje.


– Naši diplomirani inženjeri elektrotehnike imaju početnu plaću od 1.150 eura neto, što je apsolutno neadekvatno poslu koji rade, njihovoj stručnoj spremi, a u konačnici šteti i samoj tvrtki. Profit Hrvatskog telekoma u 2024. godini je iznosio 416 milijuna eura, od čega je dioničarima isplaćeno 120 milijuna eura dobiti, dok je vrijednost dionica tvrtke u zadnjih pet godina narasla za osamdeset posto. Smatramo da su to više nego dobri financijski rezultati koji pokazuju da poslodavac ima novca, ali nažalost taj ekstraprofit eksportira stranom vlasniku u Njemačku, dok radnici ne dobivaju ništa. Nama je neprihvatljivo takvo ponašanje stranih vlasnika, pri čemu ne mislimo samo na HT, već i na ostale telekom kompanije, banke i druge, jer su takvim postupanjem spustili cijenu rada u privatnom sektoru na posve neprihvatljivu razinu, znatno nižu od, primjerice, državnog i javnog sektora. To su neprimjerene plaće, zbog kojih stručni i obrazovani ljudi odlaze iz Hrvatske, rekla je Mamić.


Od oko četiri tisuće radnika HT-a anketi Hrvatskog sindikata telekomunikacija odazvalo se njih dvije i pol tisuće, od kojih je devedeset posto izrazilo nezadovoljstvo plaćama, kao i povećanjem plaća koje je najavio poslodavac. Kako objašnjava Mamić, povećanje plaća koje je najavio poslodavac neće obuhvatiti sve radnike, a ne postoje ni jasni kriteriji prema kojima će se plaće povećavati.


– To povećanje će se razlikovati od radnika do radnika, razlike su vrlo velike, s obzirom da je poslodavac u razgovorima jedan na jedan odredio povećanje prema tome, kako oni kažu, koliko su im važni u firmi. Devetsto radnika prema toj najavi poslodavca uopće nije dobilo povećanje plaće, ističe predsjednica HST-a.


Prosvjedi u Rijeci i Zagrebu su, prema njezinim riječima, najava mogućeg štrajka, ukoliko poslodavac ne prihvati pregovore i dogovor oko povećanja plaća.


– Poslodavac pritišće radnike, prijeteći im da će ostati bez posla ako se pobune, ali vjerujemo da će odaziv radnika biti dobar jer je ljudima već prekipjelo zbog preniskih plaća. Nakon prosvjeda u Zagrebu planiramo pokrenuti daljnje aktivnosti, sve do štrajka, bude li potrebno, ovisno o odazivu radnika i spremnosti poslodavca za pregovore. Hrvatski sindikat telekomunikacija obuhvaća radnike u drugim telekomunikacijskim i IT kompanijama, a sve ćemo ih pozvati da se solidarno pridruže prosvjedu u Zagrebu, rekla je Mamić.