Svečanost

PGŽ projektima u turizmu dodijelila oko 700.000 eura

Alenka Juričić Bukarica

Ukupno je sklopljeno 45 ugovora, od čega 26 njih s jedinicama lokalne samouprave vrijednih oko 577.000 eura



Primorsko-goranska županija dodijelila je za projekte u turizmu oko 700.000 eura, i to za razvoj javne turističke infrastrukture, za projekte promocije turizma, kao i razvoja selektivnih oblika turizma.


Svečana dodjela ugovora održana je danas u novootvorenom Inovacijskom laboratoriju InnovaLab na sveučilišnom kampusu na Trsatu gdje su ugovore čelnicima općina i gradova te turističkih zajednica uručili primorsko-goranski župan Zlatko Komadina te županijska pročelnica za turizam Alessandra Ban.


Ukupno je sklopljeno 45 ugovora, od čega 26 njih s jedinicama lokalne samouprave vrijednih oko 577.000 eura, dok je TZ-ima uručeno 19 ugovora vrijednih 120.000 eura.




Tom je prilikom župan Komadina istaknuo kako su svi sufinancirani programi i projekti dokaz koliko županijska turistička ponuda raste u kvaliteti, kao i kako svaka općina ili grad ima u tom smislu svoje posebnosti koje PGŽ nastoji zajednički naglasiti.



Foto Sergej Drechsler

Pročelnica Ban je, pak, kazala kako je dodjela ugovora prilika za zahvalu i priznanje svima koji razvijaju županijske turističke priče.


– Želimo da svaki kutak naše županije ima mogućnosti istaknuti svoje posebnosti i privući posjetitelje koji traže ne samo odmor, već i doživljaj, jednu priču te osjećaj povezanosti s tradicijom, prirodnim ljepotama i svemu što našu županiju čini jedinstvenom, kazala je Ban.


Među projektima koji su sufinancirani s najviše sredstava ističu se oni u Gorskom kotaru pa je tako, primjerice, za 4. fazu Goranske drvene kuće Općina Mrkopalj dobila 60.000 eura, Općina Skrad za izgradnju vidikovca na Periću 52.000 eura, Grad Vrbovsko za sanaciju prilaznih mostova i staza na Kamačniku 40.000 eura, koliko je dobio i Grad Čabar za šumsku šetnicu.


Pojašnjavajući što se radi na Goranskoj drvenoj kući, Josip Brozović, načelnik općine Mrkopalj je kazao kako bi u ovu tipičnu kuću trebalo smjestiti zavičajnu zbirku, knjižnicu i čitaonicu, a u planu je ovog ljeta urediti fasadu, mali voćnjak te urediti tipični goranski agroturizam. Projekt, koji je započet prije dvije godine, ove jeseni bi trebao biti gotov.


Među projektima za koje su JLS-i dobili sredstva od županije su i dizajnerske klupe na obalnoj šetnici u Kostreni, uređenje šetališta Kreše Golika u Fužinama, opremanje kastavske Crekvine, uređenje šetnice uz Sušicu u općini Jelenje, pješačke staze u Loparu, uređenje kupalište na Lokvarskom jezeru…


Što se tiče ulaganja u selektivne oblike turizma, Turistička zajednica Gorskog kotara je dobila najviše sredstava, i to 61.000 eura za kreiranje zajedničkih elemenata prepoznatljivosti u prostoru.


Petar Hrg, direktor TZ Gorskog kotara pojasnio je kako će sredstva biti utrošena u prezentaciju projekta malih obiteljskih sanjkališta.


– Uz prirodne znamenitosti, gastronomiju i outdoor, mreža sanjkališta nam je još jedan od zajedničkih turističkih proizvoda i brendova Gorskog kotara. Na taj je način potrebno mrežu sanjkališta i komunicirati prema gostima te tržištu.


Uz sve ono što smo lani napravili na promociji ove ponude, sada želimo na svakoj od tih točaka napraviti komunikacijski koncept koji komunicira ponašanje na sanjkalištu, poziciju sanjkališta, šire područje koje ga okružuje i ostalo.


I tako na svakoj od tih devet lokacija. Drugi dio projekta se odnosi na komunikaciju naziva goranskih naselja na tradicionalan način po uzoru na naše sjeverne susjede, najavio je Hrg.


Među projektima lokalnih TZ-ova koji su dobili sredstva su i viškovski Zeleni put suhozida, matuljski Skriveni biseri naše prošlosti, bakarska staza Žar naših japenica, snorkeling karta u Mošćeničkoj Dragi, riječki mural Budi što jesi…