
Osijek, panel-rasprava »Postati i ostati poduzetnik«
Na temelju programa Vlade Republike Hrvatske, Hrvatski zavod za zapošljavanje od 2016. godine provodi mjere aktivne politike zapošljavanja, uz stalno povećanje uloženih sredstava i broja uključenih korisnika, kao i širenje područja potpora, pa tako u 2025. godini poslodavcima i nezaposlenima stoji na raspolaganju devet potpora
povezane vijesti
Mjere aktivne politike zapošljavanja od 2021. do 2027. godine za cilj imaju povećati konkurentnost, tranziciju te informiranost mladih o dostupnim mjerama, a onda i njihovo aktivno sudjelovanje u korištenju i promicanju mjera. U program »Mladi za mlade« planira se utrošiti najmanje 300 milijuna eura za potpore, dok se u spomenutom razdoblju za mjere aktivne politike zapošljavanja planira utrošiti ukupni budžet od čak 630 milijuna eura.
Kako bi se mjere aktivne politike zapošljavanja što bolje predstavile, diljem Hrvatske organizira se konferencija »Era mjera«. Konferencija je do sad održana u Zagrebu, Osijeku, Splitu, Zadru, Novskoj, Virovitici, Požegi i Slavonskom Bordu, a u utorak 15. travnja održat će se i u Rijeci. Konferencija »Era mjera« okuplja predstavnike Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, kao i brojne poduzetnike i stručnjake koji s okupljenima dijele svoja iskustva i uspjehe proizašle iz korištenja potpora za zapošljavanje i samozapošljavanje.

Luka Čirko, ravnatelj Uprave za tržište rada i zapošljavanje, HZZ
Na dosadašnjim konferencijama ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, gospodin Ante Lončar, isticao je činjenicu da je Hrvatska u relativno kratkom razdoblju prošla put od zemlje s visokom stopom nezaposlenosti do zemlje koja danas uvozi radnu snagu. Hrvatsko tržište rada sada je stabilnom a Hrvatska danas bilježi rekordne brojke: stopa zaposlenosti iznosi čak 74%, nezaposlenost je pala ispod 5%, broj osiguranika dosegao je 1.709.185, a broj nezaposlenih nikad nije bio manji. Uz sve to, zabilježen je i kontinuirani rast prosječne, medijalne i minimalne plaće. Upravo zato, Hrvatski zavod za zapošljavanje optimističan je oko daljnje provedbe mjera aktivne politike zapošljavanja. U posljednjih osam godina tim je mjerama obuhvaćeno 314.560 osoba, a ukupno je u njihovu provedbu uloženo 1,39 milijardi eura.

Ivan Vidiš, državni tajnik pri Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike
Era mjera
U Rijeci će o potporama za zapošljavanje kao poticaju poduzetnicima uz predstavnike Republike Hrvatske govoriti i sami poduzetnici, a poseban naglasak bit će na potporama za samozapošljavanje i onima za povratak u Hrvatsku.
Za sve poslodavce, ali i nezaposlene koji bi voljeli saznati više o mjerama i benefitima koje nude, tu je i internetska stranica mjere.hzz.hr gdje su na vrlo jednostavan način predstavljene sve mjere aktivne politike zapošljavanja, kako za poslodavce, tako i za potencijalne korisnike, odnosno nezaposlene osobe prijavljene na Hrvatski zavod za zapošljavanje. Mjere mogu koristiti čak i zaposleni kojima prijeti gubitak radnog mjesta, odnosno poslodavci koji zbog različitih izazova privremeno ne mogu osigurati stabilnost poslovanja. Njima na raspolaganju stoje potpore za usavršavanje zaposlenika kojima su potrebne nove kompetencije, ali i potpore za skraćivanje radnog vremena i posljedično očuvanje radnih mjesta.

Ante Lončar, ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje
Mjere zapošljavanja
U nastavku donosimo pregled svih mjera aktivne politike zapošljavanja u Republici Hrvatskoj tijekom 2025. godine.
1. Potpore za zapošljavanje osoba u nepovoljnom položaju sufinanciranjem do 50% troška plaće i osoba s invaliditetom sufinanciranjem do 75% troška plaće. Još veći iznos potpora moguće je ostvariti za zapošljavanje u zelenim i digitalnim vještinama. Također je omogućeno korištenje potpore za zapošljavanje na neodređeno za radnike koji su kod istog poslodavca već radili kao stalni sezonci.
2. Potpora za zapošljavanje osoba uključenih u program Posao+ potiče zapošljavanje osoba u izrazito nepovoljnom položaju financiranjem troška bruto I iznosa plaće poslodavcima. Mjera može trajati do 12 mjeseci, odnosno do čak 24 mjeseca za osobe koje su uz rad prethodno uključene u program stjecanja srednjoškolske kvalifikacije.
3. Potpore za pripravništvo i mlade orijentirane su na sve mlade do 29 godina, a naročito za nezaposlene osobe koje se prvi puta zapošljavaju u zanimanju za koje su se školovali. Maksimalni iznos potpore je do 940 eura mjesečno i trošak prijevoza.
4. Potpora za usavršavanje omogućava usavršavanje radnika kod poslodavca s ciljem postizanja veće efikasnosti i učinkovitosti ili zadržavanje radnog mjesta. Iznos sufinanciranja iznosi 50% do 70% ukupno prihvatljivih troškova usavršavanja, ovisno o veličini poslodavca.
5. Potpora za samozapošljavanje nudi od 7.000 eura do 20.000 eura pomoći nezaposlenim osobama za pokretanje vlastitog posla.
5.1. Biram Hrvatsku potiče povratak radno aktivnog stanovništva, a odnosi se na sve one koji na temelju prethodno stečenog radnog iskustva ili obrazovanja u inozemstvu nakon povratka u Hrvatsku otvaraju svoj poslovni subjekt. Mjeru mogu koristiti i oni koji se sele u područja Hrvatske nižeg indeksa razvijenosti. Potpora iznosi 20.000 eura za samozapošljavanje, a tome se pridodaje još 3.500 eura za internu mobilnost i 7.000 eura za troškove preseljenja iz inozemstva.
6. Osposobljavanje na radnom mjestu mjera je koja pokriva trošak mentorstva nezaposlenim osobama u tvrtkama u kojima kasnije mogu ostati raditi.
7. Javni rad
8. Potpora za očuvanje radnih mjesta – skraćivanje radnog vremena
9. Mjera za zadržavanje radnih mjesta u prerađivačkoj industriji odnosi se na privremenu kompenzaciju razlike rasta minimalne plaće za 2025. godinu.
Više detalja, kao i sve upute za pristupanje korištenju mjera, potražite na internetskoj stranici mjere.hzz.hr.
Utrošena sredstva i broj korisnikaNa mjere je od listopada 2016. do 31. prosinca 2024. godine sveukupno utrošeno oko milijardu i dvjesto osamdeset milijuna eura te je uključeno 291.412 korisnika. |