Najavili

Obrazovni sindikati prosvjeduju 9. svibnja u Zagrebu: Neće nas omesti ni Vlada ni ravnatelji

Ljerka Bratonja Martinović

Foto Neva Zganec/PIXSELL

Foto Neva Zganec/PIXSELL

Za prvi su termin, kažu, već bili popunili 50 autobusa nezadovoljnih učitelja i profesora



Nakon što su ga odgodili zbog smrti pape Franje, obrazovni će sindikati novi prosvjed na Trgu bana Jelačića održati u petak, 9. svibnja, u 14 sati.


Za prvi su termin, kažu, već bili popunili 50 autobusa nezadovoljnih učitelja i profesora, dok bi ovaj prosvjed mogla omesti činjenica da su u međuvremenu, na temelju mišljenja Ministarstva rada, ravnatelji počeli odbijati zahtjeve djelatnika da im se prizna slobodne dane za sudjelovanje u prosvjedu.


Stipić: Ravnatelji već izdaju rješenja radnicima


Na taj se potez, tvrde, Vlada odlučila jer se boji brojnosti onih koji su spremni iskazati svoje nezadovoljstvo na ulici.




– To je presedan, sramota za pravnu državu i za socijalni dijalog.  Pojedini ravnatelji već su izdali rješenja radnicima da nemaju pravo na dva dana neplaćenog dopusta predviđenog za sindikalne aktivnosti.


Unatoč tome odlučili smo se prosvjedovati u radni dan da se ne povučemo pred bezobzirnom postupkom Plenkovićeve administracije, poručio je s konferencije za novinare Željko Stipić, predsjednik Preporoda.


Sindikati tvrde kako ne odustaju od pritiska na Vladu, a na prosvjedu će objaviti daljnje sindikalne aktivnosti.


Ministarstvo: Ne nalazimo razloga za prosvjed


Na najavu prosvjeda reagirali su iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.


– Zbog svega što je u posljednjih deset godina napravljeno za unaprjeđenje materijalnog i nematerijalnog statusa zaposlenika u obrazovanju, ne nalazimo nikakav razlog za prosvjed.


Od 2016. svake godine je povećavana plaća zaposlenicima u sustavu obrazovanja te su plaće rasle 80% do 100%. Tako ona za učitelja bez napredovanja sada iznosi prosječno nešto manje od 1600 eura, odnosno više od 2100 eura koliko je prosječna plaća za učitelja izvrsnog savjetnika.


Čak i za vrijeme koronakrize, kada je BDP pao za više od 8 posto, kada su plaće u privatnom sektoru padale i kada nije bilo govora o inflaciji, plaće zaposlenicima u obrazovanju povećane su za 2%.


Ako govorimo o utjecaju inflacije, prema dostupnim podacima, kumulativna inflacija od 2019. do siječnja bila je 28,1%, a rast plaće učitelja u istom razdoblju 67%, što nam pokazuje da je unatoč inflaciji povećanje plaća učitelja u navedenom razdoblju i dalje značajno.


Cjeloviti podaci javno su objavljeni na poveznici.


Vjerujemo da većina zaposlenika u sustavu obrazovanja neće dopustiti da ih sindikalni čelnici koriste u cilju postizanja nekih interesa koje ne iznose javno. Interes djece i učenika svima u sustavu mora biti na prvome mjestu, poručuju iz Ministarstva.