
Načelnica Općine Čavle Ivana Cvitan Polić / Foto Ana Križanec
Plan uključuje uređenje unutarnjih prostora i funkcionalnu prenamjenu sukladno potrebama Općine i zajednice, ističe Ivana Cvitan Polić
povezane vijesti
U posljednjih pet godina Općina Čavle predano radi na obnovi jedne od ključnih zgrada za društveni život zajednice – Doma kulture Čavle. U tom je razdoblju učinjen značajan napredak, a ono najbolje, najavljuje načelnica Općine Čavle Ivana Cvitan Polić, tek dolazi. Naime, najveća i najsveobuhvatnija investicija u novijoj povijesti ovog objekta upravo je spremna za realizaciju.
– Prije nepunih pet godina, kada je Dom kulture Čavle proslavio 70. rođendan, dovršen je kapitalni projekt energetske obnove vrijedan oko 580 tisuća eura. Zahvaljujući toj investiciji, zgrada je dobila novi krov, fasadu, aluminijsku stolariju, LED rasvjetu te modernu toplinsku izolaciju.
Od tada se objekt nalazi u energetskom razredu B, a potrošnja energije smanjena je za čak 70 posto. Projekt je sufinanciran europskim sredstvima, dok je iz općinskog proračuna izdvojeno oko 200 tisuća eura, što čini 35 posto ukupne investicije.
Osim novog vizualnog identiteta i energetske učinkovitosti, centar mjesta dobio je potpuno novu vizuru, kaže Cvitan Polić te dodaje kako je nakon energetske obnove Općina nastavila s modernizacijom sustava grijanja.
Fotonaponska elektrana
– Uloženo je više od 180 tisuća eura u potpunu rekonstrukciju kotlovnice, prelazak na plinsko grijanje i ugradnju sustava ventilokonvektora. Nova oprema omogućila je i buduću nadogradnju na sustave hlađenja i ventilacije, čime će Dom postati još funkcionalniji za održavanje raznih manifestacija tijekom cijele godine.
Stara kotlovnica, koja je služila više od 40 godina, zamijenjena je ekološki prihvatljivim i sigurnijim sustavom, čime je osigurana udobnost korisnicima u svim prostorijama, uključujući dvoranu i predvorje, ističe Cvitan Polić te najavljuje nastavak projekta.
Čavjanski dom dobiva novo ruho
Pred nama je kruna višegodišnjeg rada i strateškog planiranja. Posljednje dvije godine intenzivno smo radili na pripremi projektne dokumentacije, pronalaženju izvora financiranja i sastavljanju prijave za najveći zahvat nakon izgradnje Doma kulture Čavle.
Prijava je spremna i ovih dana bit će predana na natječaj za financiranje višenamjenske infrastrukture kroz Integrirane teritorijalne sustave, govori Cvitan Polić.
Projekt obuhvaća sveobuhvatnu rekonstrukciju i opremanje Doma te će u potpunosti redefinirati njegovu funkcionalnost i izgled. Prema riječima čavjanske načelnice, plan uključuje rekonstrukciju unutarnjih prostora i njihovu funkcionalnu prenamjenu sukladno potrebama Općine i zajednice. Također, i ugradnju dizala i rampi za osobe s invaliditetom, čime objekt postaje potpuno pristupačan.
– U planu je i uređenje novih uredskih prostora uključujući vijećnicu, ureda načelnika, pročelnika, financija, komunalnih službi i drugih administrativnih jedinica, potpuna obnova i opremanje pozornice, garderobe za izvođače, sanitarija, server sobe, matičnog ureda i tehničke opreme.
Plan uključuje i ugradnju moderne scenske i audio-vizualne opreme, profesionalnog ozvučenja, rasvjete i scenske tehnike – za vrhunska kulturna događanja, postavljanje fotonaponske elektrane snage 49 kWp na krovu, ali i ugradnju dizalice topline kao nastavak ulaganja u energetsku samoodrživost, govori Cvitan Polić te dodaje kako se ovim projektom stvaraju infrastrukturni uvjeti za cjelogodišnje kulturne i društvene aktivnosti, kao i za razvoj lokalnog turizma.
Ujedno se osiguravaju kvalitetniji radni uvjeti za općinske službe, udruge i sve korisnike Doma. »Naš cilj je stvoriti moderan, funkcionalan i održiv prostor koji će služiti generacijama koje dolaze.
Ova investicija nije samo obnova infrastrukture – to je ulaganje u ljude, zajednicu i budućnost našeg kraja. Zajedno s projektom revitalizacije Kaštela Grobnik, kojemu smo također u potpunosti posvećeni, Dom kulture Čavle ostaje simbol zajedništva, očuvanja kulturne baštine i podizanja kvalitete života za sve stanovnike naše općine«, zaključuje Ivana Cvitan Polić.
Vizualizacija novog Čavjanskog doma
Grobnički Kaštel
Također jedan od kapitalnih projekata je i rekonstrukcija grobničkog Kaštela, u koji je u posljednjih pet godina, uključujući i planirana sredstva za ovu godinu, uloženo više od milijun eura. Od toga je čak 80 posto osigurano putem županijskih, nacionalnih i europskih natječaja.
Jedan od kapitalnih projekata je i rekonstrukcija grobničkog Kaštela
– Kako bismo što prije osigurali bolje uvjete rada udrugama te stvorili moderniju galeriju s većim depoom za čuvanje umjetnina, najprije je bilo nužno učvrstiti međukatnu konstrukciju koja je godinama bila privremeno osiguravana.
Radovi vrijedni više od 50 tisuća eura obuhvatili su pregled i zamjenu oštećenih drvenih greda, njihovo učvršćivanje čeličnim šipkama te izvedbu betonske ploče, a financirala ih je Općina Čavle.
Paralelno su se odvijali radovi na uređenju i opremanju južne i sjeverne kule, vidikovca i sokolane. Južna kula dobila je novu fasadu, krov, zidove, strop, drvene podove, vrata i prozore.
Postavljeno je i grijanje. Nabavljen je novi namještaj te 20 povijesnih kostima frankopanske straže iz 16. stoljeća s pripadajućim oružjem i zastavama. Nažalost, zbog problema s vlagom koji i dalje postoje, kostimi se privremeno čuvaju u Čitaonici Grobnik, a od iduće godine nadamo se i njihovoj prezentaciji u samoj kuli, govori Cvitan Polić.
Nadalje, u sjevernoj kuli uređen je Interpretacijski centar, opremljen multimedijalnim sadržajem koji uključuje i virtualnu stvarnost, zahvaljujući projektu Povežimo se baštinom.
– Multimedijalni vodič o povijesti Kaštela i obitelji Frankopan postavljen je po cijelom kompleksu, uključujući i sokolanu u suterenu. Uveden je i 3D mapping na zidovima sokolane te interaktivni infokiosk, a vodič je dostupan na engleskom, talijanskom i njemačkom jeziku.
Ideja vodiča bila je približiti kaštel novim generacijama, ali i stranim turistima s različitih govornih područja. No, zapošljavanjem djelatnika u centru koji je i nagrađeni interpretator ove kulturno-turističke rute, shvatili smo da nitko i ništa ne može zamijeniti čovjeka i taj osobni pristup.
Zato je bilo jako važno urediti kvalitetne prostore za rad. U okviru projekta Povežimo se baštinom preuređena je i opremljena Galerija suvremene umjetnosti Grobnik s uredima Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine i depoom za čuvanje umjetnina, a uvedeni su i sustavi grijanja i hlađenja u sve obnovljene prostore.
Uređen je i novi vidikovac s arheostereoskopom postavljenim na maloj kuli ispred sokolane, u sklopu projekta Claustra. Kroz taj uređaj pruža se pogled u prošlost na nekadašnji rimski zid, dok je sam pogled s kule jedan od najljepših u našem kraju, ističe Cvitan Polić.
Podsjeća kako je prošle godine napravljen novi krov iznad Galerije, vrijedan oko 60 tisuća eura, a završeni su i radovi na sanaciji zidova i uređenju prostorije u prizemlju koja će imati ugostiteljsku namjenu.
Započelo je i uređenje sanitarnog čvora za posjetitelje, no radovi su prekinuti radi dodatnih arheoloških i konzervatorskih istraživanja. Riječ je o najstarijem dijelu Kaštela koji još uvijek nije u potpunosti istražen. Po dovršetku istraživanja, radovi će se nastaviti.
Planovi
– U ovoj godini planiran je dovršetak uređenja novih sanitarija za posjetitelje, kao zadnji uvjet za buduće ugostiteljske sadržaje. U planu je velika sanacija južnog bedema, riječ je o zidinama kaštela koje se nalaze nad južnim dvorištem i koje trebaju hitnu sanaciju i učvršćivanje da ne bi došlo do većeg propadanja.
Također i uređenje ulaznih vrata između gornjeg i donjeg dvorišta, a koje su prema istraživanjima konzervatora nekad imale podizni most, izrada novog krova sjeverne kule i rješavanje problema odvodnje oborinskih voda s krova najveće kule.
Posla je puno, ali rezultati su itekako vidljivi. Posebno nas veseli sve veći broj posjetitelja i raznovrsne, originalne manifestacije koje obogaćuju život Kaštela. Sigurni smo da će nakon ovako velikog investicijskog ciklusa broj posjetitelja samo nastaviti rasti.
Planirani zahvati u ovoj godini preduvjet su stvaranju funkcionalnog prostora za ugostiteljsku ponudu, što će dodatno obogatiti kulturno-zabavni sadržaj, kaže Cvitan Polić te dodaje kako ulaganja u Kaštel Grobnik predstavljaju strateški korak u očuvanju i valorizaciji kulturne baštine, kao i snažan poticaj razvoju kulturnog turizma i jačanju identiteta cijele regije.