OSLONAC

Grad Crikvenica ima jedan važan cilj – u svakom trenutku građanima biti potpora

Robert Šimonović

Ivona Matošić Gašparović

Ivona Matošić Gašparović

Najljepše što jedan grad može biti je čovjeku blizak



Kroz pažljivo izrađen, promišljen i financijski održiv sustav socijalnih mjera Grad Crikvenica nastoji biti oslonac sugrađanima, bilo da je riječ o obiteljima, djeci, trudnicama, mladima, učenicima, studentima, umirovljenicima…


Iz Grada ističu kako je politika poticanja nataliteta u Crikvenici ugrađena u brojne projekte i mjere koje olakšavaju prve, često izazovne godine roditeljstva. Grad tako nudi jednokratnu pomoć trudnicama u iznosu od 300 eura, a tu je i financijska pomoć za novorođenčad.


Za prvo dijete iznos potpore iznosi 1.300 eura, za drugo 2.000, dok za treće i svako sljedeće dijete Grad izdvaja iznos od gotovo 5.000 eura. Također, Grad Crikvenica je među rijetkim gradovima koji prepoznaje sve češće izazove s kojima se suočavaju parovi u procesu začeća i aktivno podupire inicijative koje olakšavaju pristup medicinski potpomognutoj oplodnji sufinanciranjem od 1.000 eura.




– Naša je odgovornost stvoriti uvjete u kojima će obitelji u Crikvenici osjećati sigurnost i podršku. Na ove mjere ne gledamo kao na trošak, već kao ulaganje u budućnost našega grada, u njegovu vitalnost, životnost i zajedništvo.


Svako rođeno dijete u Crikvenici je nova prilika da se zajednica razvija, ne samo brojčano, već i u empatiji, razumijevanju i međusobnoj solidarnosti, naglasila je vršiteljica dužnosti gradonačelnice Crikvenice Ivona Matošić Gašparović.


Projekti i mjere


Mjere koje proširuju standardne novčane potpore u Crikvenici jesu i mogućnost ostvarivanja prava na besplatno mlijeko za dojenčad, sufinanciranje cjepiva protiv rotavirusa te sufinanciranje preventivnog programa IAIM za bebe do 12 mjeseci života, koji potiče zdrav psihofizički razvoj i jača emocionalnu povezanost roditelja s djetetom. Ove mjere izdvajaju Grad Crikvenicu od drugih sredina i prepoznate su kao ključne za pružanje dodatne podrške obiteljima i djeci u ranom razdoblju života.


– Implementacija ovih preventivnih programa svjedoči o proaktivnosti naših politika u stvaranju zdravijeg društva te jačanju socijalne odgovornosti, čineći Crikvenicu primjerom dobre prakse u pružanju sveobuhvatne i održive skrbi za obitelji, govori Matošić Gašparović.


Grad Crikvenica aktivno provodi brojne projekte i mjere usmjerene na unapređenje sustava predškolske skrbi. Sustav osnovnog školstva razvija se kao temelj cjeloživotnog učenja i osobnog razvoja djece, dok je snažna podrška osigurana i srednjoškolskom obrazovanju te studentima.


Predškolski odgoj predstavlja prvi i temeljni korak u oblikovanju emocionalnih, socijalnih, intelektualnih i fizičkih sposobnosti djeteta. Kvalitetna skrb i obrazovanje u najranijoj dobi omogućuju djeci da razvijaju svoje pune potencijale, potičući njihovu kreativnost, samopouzdanje i socijalne vještine, te stvaraju čvrstu osnovu za daljnji uspjeh u obrazovanju i životu.


Za kvalitetnu provedbu predškolskog odgoja ključna je i podržavajuća infrastruktura. U tom smislu upravo je u tijeku izgradnja novog vrtićkog objekta u Gornjem kraju, koji će znatno povećati kapacitete te osigurati suvremen, funkcionalan i poticajan prostor za igru, učenje i razvoj djece.


Istovremeno, kontinuirano se ulaže i u obnovu postojećih objekata predškolskog odgoja i školskog obrazovanja. Posebna se pažnja posvećuje njihovoj energetskoj učinkovitosti, adekvatnoj opremljenosti i funkcionalnosti, kao i uređenju prostora za dječju igru, kako unutar samih ustanova, tako i na javnim površinama. Brojnost, dostupnost i kvaliteta dječjih igrališta u Crikvenici jasno svjedoče o tome koliko se u gradu cijeni važnost dječje igre i boravka na otvorenom.


Također, Grad sufinancira cijenu vrtića za roditelje i u potpunosti pokriva trošak boravka trećeg i svakog sljedećeg djeteta, čime se potiče rast nataliteta u gradu. U Gradu je prepoznata važnost suradnje s privatnim sektorom kao partnerom u razvoju društvenih usluga.


Tako je, zahvaljujući suradnji s Obrtom za čuvanje djece Woody, omogućeno sufinanciranje usluga dadilja za djecu u dobi od šest mjeseci do sedam godina. Grad sufinancira i produženi boravak u osnovnim školama te osigurava sredstva za zapošljavanje pomoćnika u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju, čime se osigurava inkluzivnije i pravednije obrazovno okruženje.


Sveobuhvatan sustav


Grad Crikvenica uveo je i važnu novinu, osigurao je sredstva za zapošljavanje logopeda pri Centru Izvor Selce. Logoped će biti na raspolaganju djeci predškolskog uzrasta kao i učenicima osnovnih škola, čime se dodatno jača mreža podrške djeci u razvoju.


Do trenutka zapošljavanja stručnjaka, Grad financira troškove prijevoza djece koja koriste logopedske usluge izvan Crikvenice, kako bi im se osigurala pravovremena i dostupna pomoć.


Ulaganje u obrazovanje značajna je stavka gradskog proračuna, stoga Grad u potpunosti financira nabavu radnog materijala za sve osnovnoškolce. Osiguran je i besplatan prijevoza City busom za sve osnovnoškolce, ne samo za potrebe dolaska i odlaska iz škole, već i za odlaske na sportske treninge, kulturne aktivnosti i druga izvanškolska događanja.


Od ove školske godine besplatan prijevoz omogućen je i za sve srednjoškolce s obzirom na to da je Grad, uz dio koji je i ranije sufinancirao, preuzeo i onaj koji su dosad plaćali roditelji.


Osim toga, Grad pruža podršku i u sufinanciranju troškova prijevoza za studente. Grad Crikvenica dodjeljuje stipendije učenicima i studentima, koje se temelje na izvrsnosti, deficitarnim zanimanjima i socijalnim kriterijima osiguravajući 100 eura mjesečno za učenike, odnosno 150 eura za studente.


Pored obrazovanja, Grad aktivno podupire i rad brojnih sportskih i kulturnih udruga koje djeci i mladima nude prostor za razvoj talenata, stjecanje vještina i kvalitetno provođenje slobodnog vremena.


– Svaki uloženi euro u djecu višestruko se vraća, ne samo kroz njihovo znanje i sposobnosti, već kroz zdraviju i povezaniju zajednicu. Naša djeca moraju imati jednake prilike, bez obzira na materijalne okolnosti svojih obitelji.


Upravo zato razvijamo sveobuhvatan sustav brige, od vrtića do obrazovanja, od sportskih do kulturnih sadržaja, jer vjerujemo da je kvaliteta života naših najmlađih najbolji pokazatelj uspješnosti našega društva, napominje čelnica Crikvenice.


Treća dob


Posebna briga Grada posvećena je umirovljenicima i osobama starije životne dobi. Svi umirovljenici s prebivalištem na području grada Crikvenice, neovisno o osnovi primanja mirovine, imaju pravo na dvije godišnje novčane pomoći – božićnicu i uskrsnicu.


Za umirovljenike je uvedena i besplatna parkirališna karta, kojom se ostvaruje pravo na 30 besplatnih sati parkiranja mjesečno na zatvorenom javnom parkiralištu Rivijera u centru Crikvenice.


Karta vrijedi tijekom cijele godine, a omogućuje starijim osobama jednostavniji pristup osnovnim sadržajima u gradskoj jezgri. Grad prepoznaje i potrebe najugroženijih skupina.


Korisnicima nacionalne naknade za starije osobe, koji često žive u izrazito teškim uvjetima, osigurana je redovita financijska pomoć kako bi im se olakšala svakodnevica i ublažila socijalna isključenost. U području zdravstva, Grad je uveo sufinanciranje troškova prijevoza onkoloških pacijenata s područja Crikvenice na terapije u KBC Rijeka.


– Najljepše što jedan grad može biti jest čovjeku blizak. A Crikvenica to svakim danom pokazuje, ne riječima, nego djelima, zaključuje vršiteljica dužnosti gradonačelnice Ivona Matošić Gašparović.