
Korisnici su trajno prešli na opskrbu toplinskom energijom iz toplane Gornja Vežica / Foto Marko Gracin
Nakon višegodišnje plinofikacije, sve riječke toplane sada kao pogonsko gorivo koriste prirodni plin
povezane vijesti
Završetkom sezone grijanja trajno je ugašena i posljednja riječka toplana koja je koristila srednje loživo ulje, toplana Donja Vežica, a nakon višegodišnje plinofikacije, sve riječke toplane sada kao pogonsko gorivo koriste prirodni plin.
Iz gradske tvrtke za proizvodnju i distribuciju plina i toplinske energije Energa u četvrtak su izvijestili da je gašenje toplane Donja Vežica omogućeno povezivanjem toplana Gornja i Donja Vežica, zajedno s toplanom Vojak, u jedinstveni sustav Istok, u sklopu europskog projekta “Obnova toplinarstva grada Rijeke”, vrijednog 14,9 milijuna eura.
Korisnici su trajno prešli na opskrbu toplinskom energijom iz toplane Gornja Vežica, primarne toplane sustava Istok, koja za pogonsko gorivo koristi plin i zadovoljava kriterije Zelenog plana Europske unije s više od 50 posto energije proizvedene iz visokoučinkovite kogeneracije i obnovIjivih izvora.
Iz Energa ističu kako modernizirana toplana Gornja Vežica omogućuje cjelodnevno grijanje prostora i isporuku potrošne tople vode, uz stabilnu i pouzdanu opskrbu, dok povezani i suvremeni sustavi omogućuju buduća tehnološka unaprjeđenja i daljnje iskorake u smjeru korištenja obnovIjivih izvora energije.
Sustavi su povezani 21. ožujka, nakon čega se toplana Donja Vežica nalazila u fazi završnog rada, kako bi se potrošila većina preostalog goriva.
Nakon završetka spajanja svih toplovodnih sustava na istočnom dijelu Rijeke, taj će se dio grada u cijelosti opskrbljivati toplinskom energijom iz suvremene toplane Gornja Vežica.
Iz Energa naglašavaju kako to znači brojne benefite za korisnike i okoliš te kako je riječ o značajnu koraku u smjeru ekološke i energetske učinkovitosti riječkog sustava centralnog grijanja, koji je sve bliže ostvarenju dugoročnog plana potpunog prelaska na grijanje bez emitiranja stakleničkih plinova.
Toplana Donja Vežica izgrađena je 1974. u prizemlju stambene zgrade, bila je dio toplinskog sustava te je proizvodila i distribuirala toplinsku energiju putem toplovoda za potrebe zagrijavanja oko 200 stambenih i poslovnih jedinica.
Tijekom sezone grijanja, svakodnevno se proizvodila i distribuirala toplinska energija, za čiju se proizvodnju kao energent koristilo srednje loživo ulje, uz godišnju potrošnju od oko 70 tona.
To se pogonsko gorivo koristilo do sada jer se zbog smještaja toplane unutar stambenog objekta nije moglo udovoljiti sigurnosnim kriterijima njezine plinofikacije.
Iz Energa navode kako je u posljednjih 30-ak godina plin postupno zamjenjivao srednje loživo ulje i postao glavno pogonsko gorivo u toplanama te tvrtke.
Plinofikacija riječkih toplana započela je 1996. godine, uvođenjem plina u toplanu Turnić, a potom se u idućih 25 godina plin kao pogonsko gorivo uvodio i u ostale toplane – Malonji, Škurinje, Podmurvice, Gornja Vežica, Kozala, Srdoči, Zamet i Vojak.
U tom razdoblju u plinofikaciju riječkog toplinarstva uloženo je oko 10 milijuna eura, što je doprinijelo značajnom smanjenju emisija CO2 te uklanjanju SO2 iz proizvodnje, naveli su iz Energa.