Borba s debljinom

Novi lijek za debljinu stiže u Hrvatsku. Ozempic dobiva konkurenciju, ugledni liječnici su poprilično optimistični

Ljerka Bratonja Martinović

Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Preparat će se kupovati u ljekarni isključivo uz recept, ali ga neće pokriti HZZO



Nakon što je posljednjih godina Ozempic, lijek za dijabetes s djelatnom tvari semaglutid izazvao pravu pomamu građana zbog činjenice da se na toj terapiji uspješno mršavi, početkom svibnja na hrvatsko tržište stiže novi lijek s istom djelatnom tvari u nešto pojačanoj dozi, namijenjen upravo liječenju debljine.


Prvo tržište


Hrvatski su liječnici izuzetno sretni zbog ove vijesti jer Hrvatska je prva srednjoeuropska zemlja na čije tržište ovaj lijek dolazi, a ističu da su od samog liječenja debljine bitno značajnije brojne prednosti za zdravlje koje novi lijek donosi.


Studije provedene u 40 zemalja na gotovo 18 tisuća pacijenata diljem Europe, pa i Hrvatske, pokazale su da osobe na terapiji novim lijekom imaju 20 posto manji kardiovaskularni rizik, odnosno rizik od moždanog i srčanog udara, a višestruke dobrobiti obuhvaćaju i snižavanje krvnog tlaka, masnoća i glukoze u krvi te niza drugih stanja koja prate debljinu. Čak je 230 različitih bolesti i stanja direktno ili indirektno povezano s preuhranjenošću ili pretilošću, koja u Hrvatskoj pogađa više od 60 posto populacije.




Osim srčanih bolesti, to su i depresija, anksioznost, neplodnost, astma, osteoartritis, bolovi u leđima, inkontinencija i druge. Uz novu terapiju, pokazalo se u istraživanjima, osim nižeg rizika od infarkta, značajno se smanjuje i rizik obolijevanja od dijabetesa te učestalost hipertenzije i drugih stanja koja prate debljinu. U SAD-u je rizik od kardiovaskularnih incidenata zahvaljujući primjeni ove terapije smanjen za čak 57 posto.


Novi lijek, za razliku od Ozempica, sadržava bitno veću dozu semaglutida, 2,4 miligrama, a također se aplicira u injekciji u tjednim dozama.


Moći će se kupiti u ljekarni isključivo uz liječnički recept, ali će ga građani plaćati iz vlastitog džepa. Cijena mu je 140 eura za mjesečnu dozu.


Recept od svog obiteljskog liječnika ili specijalista moći će, prema smjernicama, dobiti osobe s indeksom tjelesne mase (BMI) iznad 30 ili ako im je BMI veći od 27, ali imaju komplikacije debljine.


Dijabetičari neće imati pravo na novu terapiju jer je njima već namijenjen postojeći Ozempic, ali će po svemu sudeći imati manje problema s nestašicama do kojih je dolazilo zbog ogromne popularnosti tog lijeka.


Može se prekinuti


Liječnici upozoravaju da nova terapija ne može samostalno riješiti problem debljine, već treba biti praćena promjenom životnih navika, odnosno prehrane i tjelesne aktivnosti. Neki će ga morati uzimati trajno, a kod nekih bi se, smatraju, nakon početne primjene uz gubitak viška kilograma i promjenu životnih navika terapija mogla i prekinuti.


Rizici uzimanja semaglutida o kojima bruje društvene mreže zapravo nemaju utemeljenja, tvrde stručnjaci.


Studija novog lijeka pokazala je blage i prolazne nuspojave u vidu mučnina i gastrointestinalnih tegoba. Primjena semaglutida vezivala se i uz moguću pojavu pankreatitisa, ali pokazalo se da nema povećanog rizika za pacijente. Nešto je češća pojava žučnih kamenaca, no to je – kažu liječnici – posljedica fizioloških procesa kod gubitka težine.


– Ovaj lijek djeluje kardioprotektivno i štiti periferne arterije, bubrege, regulira masnoće, za 20 posto reducira moždani i srčani udar u osoba s indeksom tjelesne mase iznad 27 koji imaju neku kardiovaskularnu patologiju, a pritom nema nuspojava.


Za nas je iznenađenje da jedna supstanca ima mnogostruki učinak na našu fiziologiju, napokon imamo lijek za prevenciju kardiovaskularnih komplikacija, kaže akademik Davor Miličić, predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb.


Doktorica Davorka Herman Mahečić i akademik Davor Miličić / Photo: Emica Elvedji/PIXSELL


Ističe kako liječnici donedavno nisu debljinu promatrali kao bolest, ali pokazalo se da je upravo debljina rizični faktor za kardiovaskularne bolesti i da liječenjem debljine postižemo višestruku korist.


– Ovo je drugi lijek u povijesti medicine koji može uspješno djelovati na zatajenje srca u dijela pacijenata te pomoći u liječenju terminalnog zatajenja srca, dodao je Miličić.


Opseg struka


Dr. Davorka Herman Mahečić, endokrinologinja i dijabetologinja sa Zavoda za humanu reprodukciju Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb dodaje da je, osim indeksa BMI-a, važno uzeti u obzir i opseg struka jer je posebno opasna tzv. visceralna debljina odnosno masne naslage oko trbuha, gdje su stanice endokrinološki aktivnije i izazivaju veću štetu.


Iako je Hrvatska poznata kao nacija s više od 60 posto stanovništva s prekomjernom tjelesnom težinom, ističe kako je manje od dva posto njih dobilo dijagnozu debljine, a samo jedan posto tih pacijenata je dosad liječeno.


– Sretni smo što napokon imamo terapiju za liječenje debljine. Na debljinu se danas gleda kao na fizičku manu i znak slabosti karaktera, što nije točno. Djeca već u najranijoj dobi stječu u obitelji loše prehrambene navike koje vode u pretilost. Naše pacijente treba ohrabriti i skinuti stigmu s debljine, veli Herman-Mahečić.