
Foto Reuters
Jerusalem Post citirao je dužnosnike ministarstva vanjskih poslova koji su rekli da je papa Franjo davao "izjave protiv Izraela" i da je objava na društvenim mrežama objavljena "greškom"
povezane vijesti
JERUZALEM – Izraelska vlada podijelila je, a potom i obrisala objavu na društvenim mrežama u kojoj izražava sućut zbog smrti pape Franje, a izraelske novine povezale su taj potez s papinim kritiziranjem rata u Gazi.
Verificirani profil @Israel objavio je u ponedjeljak poruku na društvenoj mreži X koja glasi: “Počivaj u miru, papa Franjo. Neka uspomena na njega bude blagoslov”, uz fotografiju posjeta pape Franje Zidu plača u Jeruzalemu.
Jerusalem Post citirao je dužnosnike ministarstva vanjskih poslova koji su rekli da je papa Franjo davao “izjave protiv Izraela” i da je objava na društvenim mrežama objavljena “greškom”.
Ministarstvo vanjskih poslova koje je, kako se navodi na X-u, povezano s verificiranim računom @Israel, nije odmah odgovorilo na Reutersov zahtjev za komentarom.
Franjo, koji je preminuo u ponedjeljak u dobi od 88 godina, predložio je prošlog studenog da bi globalna zajednica trebala istražiti predstavlja li izraelska vojna kampanja u Gazi genocid nad palestinskim narodom, u nekim od najeksplicitnijih kritika na izraelsko postupanje u ratu s Hamasom koji je počeo u listopadu 2023.
Papa je u siječnju humanitarnu situaciju u Gazi opisao “sramotnom”, što je izazvalo kritike glavnog rimskog rabina koji je Franju optužio za “selektivnu ogorčenost”.
Izrael tvrdi da su optužbe za genocid u njegovoj vojnoj kampanji u Gazi neutemeljene i da radi isključivo na suzbijanju Hamasa i drugih naoružanih skupina.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu, koji predvodi krajnje desnu koaliciju vjerskih i nacionalističkih stranaka, nije komentirao papinu smrt.
Ipak, izraelski predsjednik Isaac Herzog u ponedjeljak je uputio poruku sućuti kršćanima u Svetoj Zemlji i diljem svijeta, opisujući Franju kao “čovjeka duboke vjere i bezgraničnog suosjećanja”.
Odnosi između Katoličke crkve i judaizma popravili su se posljednjih desetljeća, nakon stoljeća neprijateljstva.
Papa Franjo je u svom 12-godišnjem pontifikatu obično bio oprezan u zauzimanju strane u sukobima i osuđivao je rast antisemitskih skupina, ali je također telefonski razgovarao s malom kršćanskom zajednicom u Gazi tijekom rata.
Franjo je 2014. posjetio Zid plača, najsvetije židovsko mjesto, a molio se i na dijelu zida koji je izgradio Izrael na okupiranoj Zapadnoj obali koji dijeli Jeruzalem i Betlehem.