Memorijal

Lipa pamti: Najavljen ovogodišnji program obilježavanja strašne tragedije

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević



LIPA – Neka memorijal Lipa pamti bude svjetionik sjećanja, jačanja zajednice i antifašističke tradicije koju s ponosom njegujemo – rekla je u Memorijalnom centru “Lipa pamti” županijska pročelnica Ermina Duraj tijekom press konferencije na kojoj je najavljen program 81. komemoracije “Lipa pamti” koja će uz niz programa trajati od petka, 25. travnja, sve do centralne komemoracije u srijedu, 30. travnja u Lipi.


Podsjetnik na važnost sjećanja na tragediju Lipe i njezinih 269 stradalih mještana čiji su se životi u Drugom svjetskom ratu naglo i nasilno ugasili u samo nekoliko sati, a cijelo mjesto je spaljeno, dali su prezentirajući pripremljene programe još i matuljski načelnik Vedran Kinkela, predstavnici županijskih i općinskih antifašističkih organizacija Dinko Tamarut i Marija Lenžer, kustosica u Memorijalnom centru u Lipi Vana Gović Marković, te predsjednica MO Lipa Đeni Šamanić.


Komemorativna svečanost “Lipa pamti” u srijedu, 30. travnja započet će uz svetu misu u crkvi svete Jelene u 11 sati, a nastaviti se uz tradicionalnu svečanost i odavanje počasti nevinim žrtvama uništenog sela u 17 sati.




Kako je najavila Vana Gović Marković, od 24. do 30. travnja ulaz u Memorijalni centar “Lipa pamti” bit će besplatan, a zainteresirana publika je pozvana na događaje organizirane u znak sjećanja na strašne događaje koji 81 godinu nakon što su se zbili, ne gube na aktualnosti niti se ikada smiju zaboraviti.



– Predavanje “Šutnja kao integralni dio komunikacije o teškom (po)ratnom iskustvu, gubitku i traumi” održat će u petak, 25. travnja u 18 sati u Lipi dr.sc. Jelena Marković s Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu.


Riječi će biti o prešućenim, utišanim i ušutkanim aspektima ratnih i poratnih iskustava uzimajući u obzir dvije pretpostavke koje mogu pomoći pri razumijevanju teške iskazivosti prošlih teških i traumatičnih iskustava pojedinaca i zajednica.


Prva je da je “prevođenje” gubitka i traume u jezik pa time i u priču o gubitku sam po sebi već gubitak.


Druga pretpostavka je da je šutnja integralni dio komunikacije i da se šutnjom također komunicira – rekla je Vana Gović Marković po čijim riječima su se najstariji Lipljani koji su u stradanju izgubili svoje obitelji, žene i djecu, nakon Drugog svjetskog rata vratili u razrušeno selo, obnovili ga i u njemu zasnovali nove obitelji. Njima su jako rijetko, gotovo nikada, pripovijedali o stradalima, nisu dijelili proživljenu bol…


Idući događaj će biti u subotu, 26. travnja u 19 sati kada je na rasporedu projekcija dokumentarnog filma “Šume, šume” autorice Renate Poljak koji prati priče četiriju žena koje su sudjelovale u NOB-u.


– Film traga za skrivenim ženskim principima, formama i značenjima u pričama koje znamo, koje mislimo da znamo i koje tek trebamo saznati – najavila je Gović Marković.


Program će se nastaviti u utorak, 29. travnja u 19 sati uz otvorenje izložbe učeničkih radova “Neka tvoje srce bude dom mira, a tvoje ruke alat dobrote.


Kustosice izložbe su Vana Gović Marković i Lorena Živković, a ostat će otvorena do 31. svibnja.


– Memorijalni centar “Lipa pamti” je reprezentativno mjesto koje podsjeća na veliku tragediju koja se nikada ne smije zaboraviti, a komemoracija se svake godine mora dostojno obilježiti da bi i naši ljudi i svi u svijetu naučili da se slični događaji više nikada ne smiju dozvoliti – zaključio je matuljski načelnik Kinkela, dok je Dinko Tamarut odaslao univerzalnu poruku mira “u ovom današnjem nestabilnom svijetu”.


– Glavu gore, budimo antifašisti i zalažimo se da rata više nikada ne bude – naveo je Tamarut, a nadovezala se Marija Lenžer koja je uz Lipu najavila i čitav niz drugih značajnih komemorativnih svečanosti u svibnju, vezanih uz osamdesetu godišnjicu oslobođenja Matulja, Pasjaka, Žejana, te Malih i Velih Muna, pojasnivši da će se ove godine počast palima u Drugom svjetskom ratu obilježiti i na Zvonećoj.