Dan planeta Zemlje

Riječki Centar za međureligijski dijalog izdaje eko-teološki priručnik. Vjerske zajednice mogu biti nositelji ekološke svijesti

Filip Brnelić

Edvard Badurina i Vedran Obućina / Foto Nikola Blagojević

Edvard Badurina i Vedran Obućina / Foto Nikola Blagojević



RIJEKA – Vjerski dužnosnici i zajednice imaju teološku, moralnu i građansku dužnost odgovoriti na opasnosti koje prijete našem okolišu, zbog čega povode kao što je Dan planeta Zemlje treba iskoristiti za poticanje na ekološko obraćenje i zaštitu stvorenoga, poručili su iz riječkog Centra za međureligijski dijalog povodom obilježavanja ovog međunarodnog događaja. Suočen s potrebom da kroz javno djelovanje progovori o ključnom izazovu današnjice, Centar je započeo s izradom eko-teološkog priručnika koji će vjerskim zajednicama pružiti smjernice za održivo življenje, a prema riječima predsjednika Centra, teologa Vedrana Obućine upravo one mogu i trebaju biti nositelji duboke ekološke svijesti s obzirom na snagu religije da zajednice mobilizira i pruži dublji smisao njihovom ekološkom djelovanju.


– U teologiji stvaranja, kao i svim religijama, postoji odgovornost za stvorene svijete, a eko-teologija je grana koja se sukladno tome razvija u posljednjih 20-30 godina kao odgovor vjerskih zajednica na sve rastuće prijetnje i klimatske okolnosti.


Promjena klime na globalnoj razini izaziva konflikte i prisilne migracije koje dovode do slamanja zajednica, a vjerske zajednice imaju obvezu dati odgovor na ove pojave čemu i mi želimo dati obol. Priručnik čije financiranje pomaže Primorsko-goranska županija namijenjen je vjerskim liderima kako bi se oni, posebno što se našeg područja tiče, mogli konkretnije pripremiti za ono što osjećamo svake godine, promjenu klime, čitavu degradaciju okoliša i bioraznolikosti.




Na njemu rade teolozi koji su predstavnici nekoliko vjerskih zajednica, filozofi, ekolozi, pravnici i politolozi, a priručnik počiva na univerzalnoj poruci odgovornosti za zajednički dom, kazao je Vedran Obućina, navevši kako će knjiga javnosti biti predstavljena u listopadu, kada Centar u Rijeci organizira 4. mediteranski međureligijski forum kojemu su more i njegova poveznica s religijom jedna od tema.


Kako je najavio teolog, priručnik će biti poslan svim vjerskim zajednicama kao dio šireg projekta u kom će Centar ostvariti komunikaciju s vjerskim zajednicama te ekološkim udrugama u Hrvatskoj kako bi se pružili konkretni odgovori na teme kao što su energetska rješenja te zaštita voda i prirodnih bogatstava.


U obilježavanju Dana planeta Zemlje Centru za međureligijski dijalog pridružio se Lions Club Virtual Croatia, čiji je predsjednik Edvard Badurina istaknuo kako je zaštita okoliša jedan od pet glavnih ciljeva Lions clubova kao najveće svjetske humanitarne organizacije.


– Lions club je sudjelovao u akcijama pošumljavanja gdje smo u Gorskom Kotaru posadili nekoliko tisuća mladih sadnica, vađanja otpada iz mora u Kostreni, Rijeci, Opatiji i na otocima te edukacijama predškolske i školske djece očuvanja okoliša i razvrstavanja otpada.


Cilj je da mlade ljude obučimo da se počnu drugačije ponašati od njihovih roditelja i da postanu osjetljivi na to da okoliš moramo sačuvati za sljedeće generacije, zaključio je Badurina.