Klimatska kriza

Dan je planeta Zemlje. Udruge: ‘Hrvatska do 2030. može proizvoditi svu struju iz obnovljivih izvora’

Hina

iStock

iStock

Umjesto da proširuje plinsku infrastrukturu, Andrić poziva Vladu da zaustavi 'eru fosilnih goriva'



Na Dan planeta Zemlje koji se ove se godine obilježava na temu obnovljive energije, posebno električne energije, udruge za zaštitu okoliša u Hrvatskoj pozivaju Vladu da nova ulaganja u energetici usmjere u energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije, naročito sunca i vjetra.


“Industrija fosilnih goriva najodgovornija je za klimatsku krizu i toga je svjesna desetljećima. Hrvatska Vlada načelno zagovara zelenu energetsku tranziciju, ali u praksi vidimo nova ulaganja u plinsku infrastrukturu na moru i na kopnu, veliko kašnjenje s donošenjem ažuriranog Nacionalnog energetskog i klimatskog plana i preniske ciljeve za obnovljive izvore energije”, izjavila je Hini programska voditeljica Greenpeacea Hrvatska Petra Andrić u povodu Dana planeta Zemlje koji se ove godine obilježava na temu obnovljive energije i posebno električne energije – “Our power, our planet” (Naša snaga, naš planet”).


Kaže da se Hrvatska “unatoč golemom potencijalu i određenom napretku posljednjih nekoliko godina, i dalje nalazi pri dnu europskih zemalja po pitanju korištenja solarne energije”.




Umjesto da proširuje plinsku infrastrukturu, Andrić poziva Vladu da zaustavi ‘eru fosilnih goriva’ i sva nova ulaganja u sektoru energetike usmjeri u “obnovljive izvore energije”.


U Greenpeaceu Hrvatska smatraju da Hrvatska može imati 100 posto obnovljivu električnu energiju do 2030. godine.


Kažu i kako si ne smijemo dopustiti da ‘ispunjavamo minimalne zahtjeve europskih energetskih politika’.


Predsjednica Zelene akcije Dora Sivka ustvrdila je kako je u Hrvatskoj tranzicija s, primjerice, plina na obnovljive izvore energije do 2035. moguća i tehnološki i financijski, ali da nedostaje politička volja.


U Zelenoj akciji kažu i kako Vlada ‘ulaže javni novac i povlači milijunska EU sredstva za širenje plinovoda i ostale štetne odluke’.


“Nužna je ciljana financijska pomoć za prelazak na obnovljive izvore energije i povećanje energetske učinkovitosti, koja uzima u obzir regionalne razlike i razlike između sela i grada te financijske kapacitete kućanstava. Treba politički poduprijeti energiju u rukama ljudi, sustav koji je što više moguće decentraliziran. Potrebno je olakšati osnivanje energetskih zajednica građana i omogućiti dijeljenje energije unutar njih što je jedna od njihovih najvažnijih funkcija”, naveli su iz Zelene akcije.


A iz svjetske organizacije za zaštitu prirode WWF-a upozorili su u povodu Dana planeta Zemlje da neracionalna proizvodnja i bacanje hrane uništavaju ljude i planet.


“Trebamo prestati kupovati više nego što nam treba i bacati hranu. Najprije zato što oko polovice čovječanstva čine pretili ljudi, dok istovremeno milijuni gladuju. Drugi paradoks je da bacimo više od trećine proizvedene hrane, a žalimo se koliko je ona skupa”, poručila je direktorica WWF Adrije Nataša Kalauz.


“Ako smanjimo otpad od hrane, dajemo dodatnih 13 dana Zemlji da obnovi svoje resurse”, dodala je.


Kaže i kako je “moguće proizvesti dovoljno hrane i istovremeno sačuvati prirodu ako koristimo poljoprivredne prakse pozitivne za prirodu. A ako u svoju prehranu uvodimo ravnotežu namirnica biljnog i životinjskog porijekla, doprinosimo našem i zdravlju planeta”, navela je direktorica WWF Adrije Nataša Kalauz.


Piše: Marina Bujan