Šokirani odlaskom

Vjernici diljem svijeta opraštaju se od pape Franje: “On je jednostavno bio desetka….”

Portal Novi list, Hina

Foto REUTERS/Matias Baglietto

Foto REUTERS/Matias Baglietto

Papa je mario za siromašne i one u nevolji u trećem svijetu, ističu pripadnici Katoličke crkve



Pripadnici Katoličke crkve koja broji 1,4 milijardi vjernika u ponedjeljak oplakuju smrt 88-godišnjeg pape Franje, hvaleći ga kao skromnog čovjeka koji je štitio marginalizirane.


Turisti i hodočasnici u Vatikanu povodom uskrsnog tjedna ostali su šokirani papinim odlaskom, dan nakon što ih je na Uskrs pozdravio iz papamobila na Trgu svetog Petra.





„Jučer se pojavio u javnosti, izgledao je zdravo. Bio sam baš šokiran, naravno i tužan”, rekao je otac Bachai, umirovljeni svećenik iz Sjedinjenih Država.


Franjina rodna Argentina, gdje je nekoć bio nadbiskup, probudila se s viješću o njegovoj smrti.


„Boli me kao ludo, boli me jer sam se, više od svega, slagao s njegovom podrškom biseksualcima i homoseksualcima”, rekao je Nicolas Cordoba, stanovnik Buenos Airesa.



Stotine vjernika okupile su se na misi u katedrali argentinske prijestolnice.


„Iskreno, nisam bila iznenađena. Bio je jako bolestan. Mislim da je učinio velike napore da izdrži do Uskrsa, velikog blagdana za kršćane”, rekla je 53-godišnja Jorgelina Ventura.



Dio vjernika govorio je i o papinom suosjećanju s onima u ratnim zonama.


„Papa je doista mario za našu zemlju Kongo i niz ratova kroz koji prolazimo”, rekla je Faida Nabintu u gradu Bukavuu pod kontrolom pobunjenika.


U bazilici Svetog groba u Jeruzalemu 25-godišnji David Sieben, koji je nedavno dovršio svoje devetomjesečno hodočašće iz Njemačke, izrazio je nadu da će Franjin nasljednik nastaviti njegove napore u jačanju razumijevanje između različitih kršćanskih crkvi.



„Molim se da idući papa nastavi koracima našeg voljenog Franje i provede jedinstvo između pravoslavaca i katolika”, rekao je Sieben.


Peter Ladwig u Berlinu je za Reuters rekao da se nada da će idući papa biti mlađi. „Mislim da bi to donijelo svježinu cijelom episkopatu i papinstvu”.


Južnokorejski katolik Ho izrazio je zahvalnost zbog Franjinih molitvi za njegovu zemlju nakon pomorske nesreće trajekta Sewol u kojem je 2014. živote izgubilo 304 ljudi.



“Kad je svijet suočen s kompleksnim izazovima, papa je uvijek za to mario, pa u srcu osjećam najdublju zahvalnost prema njemu”.


Umirovljenica Beata Wolska iz Poljske divi se Franjinoj poniznosti i odluci da bude pokopan u jednostavnom drvenom lijesu u rimskoj bazilici, umjesto u Vatikanu. „Svetost je način na koji netko živi, a ne što misli o sebi”, kazala je.



Rosane Ribeiro iz Ria de Janeira opisala je Franju kao jedinstvenog i izvanrednog. „Kao svećenik se svaki dan ustajao da bi se molio za svijet”, kazala je.


„On je jednostavno bio desetka, a umro je u izvanredno i prekrasno vrijeme (Uskrs), dostojno njega”.


Rosemary Mushayi iz kenijske prijestolnice Nairobija za Franju je rekla da je bio papa koji se slagao s pripadnicima drugih vjera.



„On je bio čovjek koji je dopirao do cijelog svijeta, ne samo katolika. Bio je čovjek koji je imao srce za slabe i siromašne”.


Amerikanka Heidi za francusku novinsku agenciju France Presse rekla je da je Franjo za nju bio „svjetlost” te da je istinski cijenila što je on brinuo za migrante.



Franjo je u veljači bio meta kritika Bijele kuće jer je u pismu američkim biskupima osudio antiimigrantsku politiku nove američke vlade, navodeći da je ona „loše počela te će loše završiti”.


Dan prije smrti nakratko se susreo s potpredsjednikom SAD-a J.D.-jem Vanceom.



U New Yorku, pred katedralom svetog Patrika, oči Cathy Colecchi pune se suzama dok se prisjeća čovjeka koji je bio “istinski papa za sve”.


On je bio “uključiv”, govorio je „na otvoreniji i univerzalniji način” katolicima, ali i “drugim religijama”, rekla je.



“Teško je razdvojiti ono što se događa u Americi od gubitka takvog čovjeka. Postoji tuga, no i zabrinutost. Ljudi žele stabilnost”, dodala je ta 65-godišnja umirovljenica.



Papa Franjo “bio je veći kršćanin od mnogih, primjerice onih danas na vlasti koji se tako nazivaju, uključujući i predsjednika čije ime neću izreći”, rekao je Mark Smerkanich ispred washingtonske katedrale.



“Papa je barem mario za siromašne i one u nevolji u trećem svijetu”.