Iako ne spada u “pape revolucionare”,  sigurno spada u “pape reformatore”, pokušao je reformirati Katoličku crkvu počevši od same Svete Stolice odnosno Vatikana,  kazao je Maštruko  za Hinu povodom smrti pape Franje i ocijenio da će ostati u dobrom sjećanju svim vjernicima.


“Preuzeo je na neki način postupke i pristup teologa oslobođenja iz Latinske Amerike, koji cijene više Krista koji nosi pončo nego onoga koji ima krunu na glavi. Dakle, bio je papa koji je bio i papa siromašnih, onaj koji je inzistirao na drugačijem ponašanju Katoličke crkve i hijerarhije u samoj Katoličkoj crkvi”, kazao je Maštruko.


Ivica Maštruko / Foto: Arhiva NL

Ivica Maštruko / Foto: Arhiva NL




Upravo to, poručio je, najvrjednija je ostavština pape Franje – što je Katoličku crkvu pokušao vratiti izvornim porukama samoga kršćanstva vezano za siromašne slojeve, za položaj i ulogu žena,  za primjerenije ponašanje katoličke hijerarhije i same crkve,  posebice svećenstva i klera unutar Katoličke crkve.


U Hrvatskoj, dodao je Maštruko, vjernici su prihvatili papu Franju i papine poruke. “Vjernici su prihvatili papu Franju i papine poruke, dok su na razini hijerarhije zauzeli stav očekivanja i ne izlijetanja sa svojim stavovima”.


Maštruko smatra da bi novi papa mogao biti iz Italije i vjerojatno nastaviti smjerom pape Franje.  “Za novog papu otpada ja mislim još uvijek da bude iz Afrike, neće biti niti jednoga iz Azije, teško da bude iz Amerike, a Latinska Amerika je s ovim papom nekako svoj fundus i kandidate iscrpila. Imali smo već istočnu Europu, imali smo zapadnu Europu i papu Benedikta. Prema tome, mislim da se može očekivati da se ponovno vrati nakon 60-ak godina papa u Italiju. Novi papa mogao bi biti Talijan”, rekao je.


Vjeruje i da će novi papa vjerojatno nastaviti smjerom pape Franje, a tu tvrdnju objašnjava činjenicom da ipak ima jedan značajan broj kardinala koje je imenovao i koji na neki način pripadaju njegovom krugu.