Životopis pape Franje

Sin talijanskog migranta koji je obožavao operu, kuhanje i umjetnost. Poniznošću je stekao simpatije čitavog svijeta

Robert Buršić

Reuters

Reuters

Svoju papinsku službu razumio je kao bliskost odnosa Crkve i svijeta



Jorge Mario Bergoglio, nekadašnji nadbiskup Buenos Airesa, 266. je Petrov nasljednik, odnosno papa Katoličke crkve. Prvi je papa isusovac i prvi papa iz Argentine, Novog svijeta, te prvi papa neevropljanin nakon 1272. godine (Grgur III.


J. M. Bergoglio rođen je 17. prosinca 1936. godine u Buenos Airesu, u obitelji s petero djece; a otac mu je bio talijanski imigrant.


Diplomirao je kemijsku tehnologiju, no poslije se odlučio za svećenički poziv te stupio u bogosloviju. U novicijat Družbe Isusove stupio je 1958. godine. Za svećenika je zaređen 1969. godine, pomoćnim biskupom Buenos Airesa postao je 1992. godine, a nadbiskupom koadjutorom 1997. godine. Nakon smrti kardinala Antonija Quarracina naslijedio ga je u nadbiskupskoj službi. Kardinalom ga je 2002. godine imenovao Ivan Pavao II.




Poznat je bio kao dobar kuhar, ljubitelj opere, grčke klasike, Shakespearea i Dostojevskoga te kao dobar plivač, iako od djetinjstva ima poteškoća s plućima.


Kada se kao papa Franjo, 13. ožujka 2013. godine pojavio na balkonu bazilike Sv. Petra, počeo je neočekivano: “Braćo i sestre, dobra večer! Vi znate da je dužnost konklave bila dati Rimu biskupa. Čini se da su moja braća kardinali otišli po njega gotovo na kraj svijeta”.


Svojim poniznim ponašanjem papa Franjo stekao je simpatije cijeloga svijeta.


Napisane su, i bit će napisane knjige o papi Franji, koji je svoju papinsku službu razumio kao bliskost odnosa Crkve i svijeta. On je neprestano pozivao na dijalog, zajedništvo, kulturu susreta, gradnju mostova, odgovornost jednih za druge, izlaženje Crkve iz same sebe prema Kristu i prema bližnjemu, osobito prema onima koji su na periferiji. Također, ukazivao je na krizu koja današnjeg čovjeka baca u očaj, strah, zatvorenost, isključenost od Crkve i svijeta,


Papa je zapravo otvarao obzorje nade, koju nitko ne može ukrasti.