Sve je lako kad si mlad

O upravljanju financijama iz prve ruke: Pet stvari o novcu koje bi mladi trebali znati

Life Native Team

Foto: Privatna arhiva

Foto: Privatna arhiva

Ponekad se čini da stariji svo to znanje imaju u malom prstu, dok mladi nastoje navigirati tim "strašnim" i nepoznatim svijetom financija

U zadnje vrijeme, pogotovo s povećim osnovnim troškovima svakodnevnog života, sve više se priča o štednji i pametnom trošenju.


Ponekad se čini da stariji svo to znanje imaju u malom prstu, dok mladi nastoje navigirati tim “strašnim” i nepoznatim svijetom financija bez da im netko objasni kako to stvarno izgleda u praksi.


To se zove financijska pismenost, a osnovne stvari o bankovnom računu, štednji, on-line bankarstvu i slično su informacije kojima bi svatko trebao baratati.


U razgovoru s Bernardom Sučić, koja je podijelila vlastito iskustvo s novcem, bankom i štednjom, donosimo pet lekcija, odnosno stvari o novcu koje su iznimno bitne, a koje bi svaka mlada osoba koja upravlja svojim novcem trebala znati.



1. Novac nije tabu


Prva i glavna lekcija je ta da o novcu pričati nije sramota, niti ikakav tabu. Potražiti savjet ili informacije u pogledu novca znači biti odgovoran i htjeti znati naučiti sve što se može o novcu i ulasku u svijet bankarstva.


Realno, svatko je negdje počeo, te se nitko nije rodio s tim znanjem, ali sa što više informacija raspolažemo, moći ćemo donositi bolje financijske odluke.


“Prvi bankovni račun odabrala sam temeljem preporuka bliskih osoba koje su bile zadovoljne tom bankom. Najvažnija mi je bila jednostavnost otvaranja računa, blizina poslovnice i dovoljna zastupljenost bankomata”, govori nam Bernarda.


Stoga, ulazak u taj svijet ne mora biti kompliciran niti strašan – sve dok baratamo informacijama, a zgodno je početi upravo s preporukama bliskih osoba za koje znamo da imaju najbolji interes za nas!


2. Budžet je veoma važan


Budžetirati znači pratiti svoja primanja i troškove te točno znati gdje i na što nam novac odlazi, te koliko ga ostaje na raspolaganju.


Primjerice, tako možemo iz mjeseca u mjesec pratiti koliko trošimo na kave, dostave, prijevoz, režije, hranu, odjeću… i vidjeti je li nešto možda podložno promjeni. Ipak, drugačije je kada točno vidimo na što nam novac odlazi!


“Upravljam svojim financijama u vidu izbjegavanja dugova redovitim praćenjem stanja na računu i dotadašnjih troškova. To mi pomaže izračunati koliko mogu izdvojiti za pojedine nadolazeće troškove”, kaže Bernarda.


Stoga, voditi računa o budžetu ne znači uskraćivati si stvari koje volite i u kojima uživajte, već biti svjestan i vidjeti koliko i kada na to možeš potrošiti, što je ujedno i izvrstan način za izbjeći ulazak u minus!



3. Kreditne kartice nisu besplatan novac


Kreditne kartice mogu biti od velike pomoći i vrlo praktična stvar – uz visoku dozu odgovornosti. One nisu “besplatan novac”, i vrlo je lako upasti u zamku dugova i minusa ako se opustimo s njima.


Stoga, ako i koristite kartice, pripazite da ih koristite samo kada je to potrebno i sa znanjem da ćete tu svotu, koju god potrošili, i dalje morati namiriti.


4. Štednja za budućnost


Na računu ne morate imati tisuće eura da bi se to smatralo štednjom. Štoviše, štednja nije stvar iznosa nego navike.


Redovno štedim novac, neovisno o iznosu“, priča nam Bernarda.


Najbolje vrijeme za štednju je jučer, a drugo najbolje je danas. Pola eura, pet eura… Koliko god, dobar je početak i usvajanje odlične navike zbog koje će vam jednog dana biti jako drago!


5. Edukacija je ključna – i besplatna


Znanje o novcu na kraju dana znači slobodu, a barem danas ono je dostupno svima i nadohvat je ruke.


Jedna od najpopularnijih aplikacija danas je digitalno bankarstvo, koje uvelike olakšava praćenje troškova i transakcije na dnevnoj bazi.


Bernarda već dugi niz godina koristi sve blagodati toga, pa kaže:


“Mobilno bankarstvo koristim jer mi je uvijek dostupno. Najviše koristim funkciju plaćanja – jednostavno je i brzo. Upravo koristim pogodnosti za mlade koje su mi od velike pomoći zbog niže cijene, a jednake usluge”.



Sve je lako kad si mlad!

Kada su u pitanju financije, PBZ je odlično mjesto za mlade.


Za početak, u svojoj ponudi ima besplatne usluge za mlade – PBZ mladi – tekući račun i digitalno bankarstvo bez naknade, za one od 18 do 25 godina, što znači mogućnost jednostavnog upravljanja novcem bez dodatnih troškova. Ovisno o vrsti računa koji se otvori u banci, moguće je dobiti i dopušteno prekoračenje.


Uz tekući račun PBZ Mladi dolazi i Visa Inspire debitna kartica za sigurno i brzo plaćanje, PBZ digitalno bankarstvo za praćenje stanja računa i obavljanje transakcija online te pristup širokoj mreži PBZ bankomata diljem Hrvatske​.


Za studente, tu je i PBZ Indeks plus studentski paket, koji dodatno uključuje: žiro i tekući račun u eurima, Visa Student karticu s limitom potrošnje od 270 eura te besplatno vođenje računa do 27. godine života ako se ugovori do 30.6.2025 godine​.


Sadržaj nastao u suradnji s partnerom PBZ d.d.