
iStock
povezane vijesti
“Roditelji moraju biti spremni donositi teške odluke u vezi s korištenjem pametnih telefona svoje djece i pritom ne bi trebali pokušavati biti njihovi prijatelji”, izjavila je engleska dječja pravobraniteljica Dame Rachel de Souza. Naglasila je da roditelji trebaju promisliti i o vlastitim navikama korištenja telefona, jer time modeliraju i dječje ponašanje.
“Moramo preispitati vlastite postupke”, rekla je, navodeći kako svaki roditelj često dolazi u dilemu treba li djeci dopustiti dodatne minute za ekranima “jer su bila dobra”, odnosno popustiti kad traže kupnju novog uređaja, jer “to imaju svi njihovi prijatelji”.
“Mi tu nismo da budemo prijatelji svojoj djeci. Djeca trebaju ljubav, razumijevanje, podršku i granice. To uključuje slušanje njihovih želja, poticanje njihovih ambicija, ali ne i popuštanje svakom zahtjevu”, rekla je.
De Souza je objavila istraživanje po kojem gotovo 25 posto djece u Veliko Britaniji provodi na pametnim telefonima preko četiri sata dnevno. Četvrtina ih je na uređajima dva do tri sata dnevno, a 20 posto tri do četiri sata.
U Britaniji traje rasprava o državnoj zabrani korištenja mobitela u školama. De Souza misli da to nije potrebno, te da odluke o zabranama mobitela trebaju biti prepuštena vodstvima škola. Kaže da 99,8% osnovnih škola i 90% srednjih škola već nameću ograničenja korištenja telefona tijekom školskog dana.
“Ravnatelji su mi rekli da su više zabrinuti za ono što djeca rade izvan škole, u vrijeme dok su pod nadzorom roditelja”, zaključila je.