Preduskrsna placa

FOTO Obišli smo riječku tržnicu pred Uskrs, kupci su suglasni: ‘Cijene su otišle u nebo…’

Vladimir Mrvoš

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Pogledajte ove tri, četiri male vrećice – 40 eura, pokazuje nam jedan od kupaca



RIJEKA – Cijeli tjedan pratili smo ponudu na glavnoj riječkoj tržnici, razgovarali s prodavačima, a najviše s kupcima. Mišljenje je kupaca da su cijene otišle u nebo, da se pretjeralo, iako prodavači tvrde se cijene nisu bitno povećavale zadnjih godinu dana.


– Pogledajte ove tri, četiri male vrećice – 40 eura, govori nam jedan od kupaca i pokazuje račun od praške šunke s cijenom od 15 eura za kilogram. »Šunkica«, kako kaže naš sugovornik, nezaobilazni dio svakog uskrsnog stola, od 1.620 grama došla je 24,30 eura. U vrećicama se našlo i kilogram jagoda, po 10 eura, dva velika pomidora, nekoliko vezica rotkvica i mlade kapulice.


– Skupo, skupo, preskupo, kažu svi naši sugovornici koji se sjećaju da je prije par godina, dok je još službena valuta bila kuna, 10 jaja koštalo – 10 kuna. Danas je najniža cijena od 0,25 do 0,36 eura po komadu, a u pravilu se kupuju ona najsitnija.


Gužva na ribarnici




U ribarnici je bila gužva još u četvrtak, ali iako je ponuda bila dobra, najviše se kupovala plava riba, kaže prodavačica Marija. Svugdje gdje su bile gužve i red, čekalo se za srdelice kojih kilogram košta 6 eura. No kupovali su se i drugi morski plodovi, a cijene su, kako nam kažu iskusne prodavačice, kako za koga. Pri kupnji škampa, susrećemo Tomislava Furlana koji je došao iz Kraljevice. Dobio je ponudu koju nije mogao odbiti. Dva kilograma škampa za 30 eura.


Foto galerija: Riječka tržnica pred Uskrs Foto: Nikola Blagojević


– Kada god mogu, volim doći na tržnicu, a naročito u ribarnicu i osjetiti i doživjeti duh Mediterana, kaže nam Furlan.


Odrastao je u Rijeci, ali sada živi u Kraljevici koja više nema tržnicu.


– Nažalost, Kraljevica više nema svoju tržnicu jer je na njezinom mjestu odlukom gradske uprave sada parkiralište. Tržnica je simbol i trbuh svakog grada, a ribarnica središnje mjesto svakog grada na moru. Na tržnici redovito sretnem prijatelje, pa nakon kupnje s vrećicama odemo na kavu ili na marendu, priča nam Furlan s vrećicama u kojima osim škampa, vire i vezice rotkvica i mladog luka. Nije uspio kupiti istarski sir jer je trgovina s mliječnim proizvodima iz prvog paviljona sada dostupna samo na tržnici na Zametu.


Potraga za janjetinom


I u mesnicama gužva. Kupuje se sve, a ima i interesa za janjetinu za 18 eura po kilogramu. U trgovačkim centrima janjetina se može kupiti i za 11 eura po kilogramu, ali, kaže nam kupac Zdravko, ipak više voli kupiti kod mesara na placi i da je zbog toga na placu došao s Drenove. Teško je našao parkirališno mjesto i kaže da zavidi onima koji žive u centru grada pa mogu svaki dan kupovati na placi.


Zdravko sigurno zavidi našoj sugovornici, Tatiani Herceg, koja ima privilegij živjeti u jednoj od zgrada na samoj riječkoj glavnoj tržnici. Je li to privilegij ili noćna mora, što se tiče gužve i parkiranja, teško je reći, ali Tatiana za razliku od mnogih koji moraju doći do tržnice, čim izađe iz kuće, već je na »licu mjesta«. Uz to nema problema s parkiranjem jer vozi motor, kako ona kaže, idealno prijevozno sredstvo.


– Živim tu i svakim danom susrećem se s gužvom, ali i to je dio svakodnevnice, ne smeta mi. Za praznike je uvijek malo jača gužva, pa tako i za ove blagdane, kaže nam Tatiana, koja izuzetno dobro poznaje što se nudi na ribarnici, ali i u mesnicama, te »zelenu« ponudu.


– U ribarnici je ovih dana vrlo širok izbor friške ribe, a danas, na Veliki petak, priuštila sam si par oslića koji će uz domaću blitvu tete Ljilje obogatiti ručak, govori nam Tatiana i dodaje da nije neki ljubitelj mesa, ali kad treba dobar komad za skuhati juhu, zna da će u centralnom paviljonu dobiti fini komad.


Na tržnici susrećemo i Robija, koji je došao kupiti mladu kapulicu, ali ne ravnu već onu s glavicom, po želji svoje majke.


– Jedva sam to našao, ali sam uspio, kaže nam Robi, čak je dobio i popust, odnosno dobio je 600 grama, a platio samo pola kilograma za 2 eura.


Bar nije padala kiša


A kako priliči ćakulama na placi, nije se mogla izbjeći ona o aktualnoj politici i cijenama.


– Političari su si digli plaće, digli su plaće i u javnim i državnim službama, pa mnogi i ne osjete ove visoke cijene, kaže nam jedan od umirovljenika, te napominje da se ne želi fotografirati ni predstaviti, da ne bi imao problema kod kuće. Kaže nam da ove njegove riječi sigurno nećemo objaviti.


Otvorio je dušu i kaže da nijednog političara još nije vidio na placi, već na Korzu kako prikupljaju potpise.


– Političari sigurno i ne dolaze na placu jer jedu po restoranima, a svojim su zaposlenicima danas dali skraćeno radno vrijeme, pa nisam uspio nešto obaviti, jer već u 11 sati nije bilo nikoga u uredima, kaže nam naš sugovornik.


Placa je oduvijek bila trbuh i duša grada, pa tako i ovog preduskrsnog tjedna 2025. godine. Iako su cijene visoke, bar nije padala kiša.