Vježba Polaris

Znanstvenici se pripremali za suočavanje s pandemijom “mamutskih boginja”

S.M.

Foto: iStock

Foto: iStock

Dok su scenarij i virus bili potpuno izmišljeni, znanstvenici upozoravaju da je prijetnja od "zombi virusa" koji se pojavljuju zbog odmrzavanja permafrosta zbog klimatskih promjena vrlo stvarna



Međunarodni stručnjaci izveli su scenarij obuke za zaštitu od prijetnje za koju vjeruju da bi mogla biti izvor sljedeće pandemije, a prijetnja bi mogla proizaći iz smrznutih drevnih životinja.


Vježba naziva Polaris, u organizaciji Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), suočila je stručnjake iz 15 zemalja s izmišljenim virusom nazvanim “mamutske boginje”.


Tim je imao zadatak obuzdati širenje patogena koji je izašao iz smrznute lešine mamuta, zarazivši znanstvenike i ekipu koja ga je otkrila, prije nego što se proširio svijetom.




Dok su scenarij i virus bili potpuno izmišljeni, znanstvenici upozoravaju da je prijetnja od “zombi virusa” koji se pojavljuju zbog odmrzavanja permafrosta zbog klimatskih promjena vrlo stvarna. Stručnjaci su otkrili da ti takozvani “metuzalemski mikrobi” mogu ostati neaktivni u tlu i tijelima smrznutih životinja, poput mamuta, desecima tisuća godina.


Kada bi se takva bolest pojavila iz leda, naša tijela ne bi imala nikakvu prirodnu obranu za borbu protiv infekcije, baš kao kad se prvi put pojavio virus Covid, piše Daily Mail.


Izmišljeni scenarij


Vježba s izmišljenim scenarijem stiže samo nekoliko dana nakon što je međunarodni tim znanstvenika upozorio da globalno zatopljenje povećava mogućnosti za smrznute mikroorganizme da preskoče na žive životinje i ljude.


Dr. Khaled Abass, stručnjak za znanosti o zdravlju okoliša na Sveučilištu Sharjah u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i koautor studije, rekao je: “Klimatske promjene nisu samo otapanje leda, one otapaju barijere između ekosustava, životinja i ljudi. Otapanje permafrosta moglo bi čak osloboditi drevne bakterije ili viruse koji su bili zamrznuti tisućama godina.”


Dokumenti WHO-a dostavljeni kao dio vježbe Polaris također navode potencijalne rizike od nastanka takvog događaja.


“Znanstvena istraživanja su pokazala da drevni virusi mogu ostati održivi u permafrostu tisućama godina. Otapanje permafrosta zbog klimatskih promjena izazvalo je zabrinutost oko potencijalnog oslobađanja patogena koji su dosad bili nepoznati modernoj medicini”, izvijestio je The Telegraph.


U Vježbi Polaris, “mamutske boginje” su bile smrtonosni patogen blisko povezan sa sada izumrlim velikim boginjama i majmunskim boginjama. Procjenjuje se da su velike boginje ubile otprilike jednu od tri osobe koje su zarazile, ubivši oko pola milijarde ljudi u stoljeću prije nego što su iskorijenjene 1980. kao dio globalne akcije cjepiva.


Prilagodba i suradnja


Scenarij mamutskih boginja osmišljen je tako da se može kontrolirati pod uvjetom da zemlje rade zajedno na suzbijanju širenja. Među nacijama sudionicima bili su predstavnici Danske, Somalije, Katara, Njemačke, Saudijske Arabije i Ukrajine.


Svaka je zemlja namjerno dobila samo dio slagalice, s time da su se njihove epidemije mamutskih boginja malo razlikovale da bi se vidjelo koliko dobro dijele informacije.


Na primjer, jednoj skupini je rečeno da je jedan od zaraženih arktičkih istraživača na brodu za krstarenje, što im je dalo karantensko okruženje koje mogu koristiti da vide koliko se brzo virus može širiti. Druge zemlje dobile su scenarije kao što je izbijanje na velikom skupu ili unutar jednog kućanstva.


U trajanju od dva dana, vježba je osmišljena tako da oponaša tri tjedna hipotetske epidemije.


Drugog dana sudionicima je rečeno da napredak u suzbijanju virusa koče politika i različite strategije među državama. Zatim su se morali prilagoditi nekim zemljama koje su uvele međunarodnu karantenu, zabranjujući sve dolaske, dok su druge zadržale otvorene granice, ali su se oslanjale na mjere poput praćenja kontakata.


Na kraju je tim ipak uspio staviti epidemiju mamutskih boginja pod kontrolu.


No, WHO je priznao da će izbijanje u stvarnom životu vjerojatno biti mnogo kompliciranije u smislu međunarodne suradnje. Na primjer, zemlje poput SAD-a, pod predsjednikom Donaldom Trumpom, i Argentine najavile su svoj odlazak iz WHO-a ranije ove godine. U međuvremenu, raste prijetnja od zamrznutih patogena, piše Daily Mail.