
iStock
povezane vijesti
Lijekovi poput Ozempica, koji se koriste za liječenje dijabetesa snižavanjem razine šećera u krvi, a koriste se i kod mršavljenja, pokazuju dodatne koristi. Na popis bi uskoro mogla biti dodana i zaštita od demencije.
GLP-1 receptor agonisti su posebna klasa lijekova za snižavanje glukoze koji mogu značajno poboljšati zdravlje srca i bubrega u kliničkim ispitivanjima, a nedavne studije sugeriraju da bi također mogli smanjiti rizik od demencije.
Ovo je privlačna perspektiva s obzirom na to da se procjenjuje da 6,9 milijuna odraslih Amerikanaca danas živi s Alzheimerovom bolešću i srodnim demencijama, a očekuje se da će se taj broj više nego udvostručiti do 2060. godine, piše Science Alert.
Poznato je da je dijabetes faktor rizika za demenciju, a osobe s dijabetesom imaju veću vjerojatnost da će doživjeti moždani udar zbog krvnih ugrušaka u mozgu, što ponekad može rezultirati vaskularnom demencijom.
“Nije do kraja jasno mogu li terapije za snižavanje glukoze pomoći u sprječavanju kognitivnog pada. No naši nalazi sugeriraju da GLP-1 receptor agonisti, posebno, mogu imati zaštitni učinak na zdravlje mozga”, kaže Catriona Reddin, medicinska istraživačica sa Sveučilišta Galway.
Druga, odvojena studija tima sa Sveučilišta Florida provedena je pod vodstvom epidemiologa Huilina Tanga. Oba su tima proučavala kako su lijekovi za snižavanje glukoze s kardiovaskularnim prednostima, poput GLP-1 agonista i SGLT2 inhibitora, povezani s rizikom od kognitivnih oštećenja i demencije, posebno kod osoba s dijabetesom tipa 2.
Otkrili su da su ljudi koji su koristili GLP-1RA imali 45 posto manji rizik od demencije i kognitivnih oštećenja.
“Ovi rezultati podupiru potencijalnu neuroprotekciju GLP-1RA i naglašavaju njihovu moguću ulogu u strategijama prevencije Alzheimerove bolesti i srodnih demencija”, navode znanstvenici, naglašavajući da treba posebno pratiti različite vrste ovih lijekova, jer se njihovi učinci mogu razlikovati.