Najljepši rođendanski dar

FOTO Vrijeme sadašnje, vrijeme prošlo: Predstavljena monografija Viškova

Vladimir Mrvoš

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin



VIŠKOVO – Monografija Općine Viškovo, pod nazivom “Vrijeme sadašnje, vrijeme prošlo”, predstavljena je pred brojnom publikom u Kući halubajskega zvončara.


Kako je u uvodnoj riječi naglasila načelnica Općine Viškovo Sanja Udović, riječ je o monumentalnom djelu koje po prvi put obrađuje općinu Viškovo kao jedinstvenu cjelinu, obuhvaćajući sve poznate i relevantne podatke od davnine pa do suvremenosti.


Foto galerija: Promocija monografije Općine Viškovo Foto: Marko Gracin


Promocija je održana baš na rođendan Općine Viškovo koja je, osnovana 15. travnja 1993. kao samostalna administrativna jedinica.




– A što su proslave rođendana bez dragih osoba i rođendanskih darova. Današnji susret upravo je i upriličen kako bismo otvorili jedan od najljepših darova koji je naše Viškovo dobilo – monografiju posvećenu njegovom rastu i razvoju, rekla je načelnica Udović.



Osvrnula se i na ne tako dugu povijest Općine, koja je nastala kada su se objedinile tadašnje mjesne zajednice Marinići i Viškovo, odnosno područja Smokvarije i Halubja.


– Novoformirana Općina prostrla se na nešto manje od 20 kilometara kvadratnih, na prostoru na kojem je tada obitavalo 6.918 stanovnika. U 32 godine postojanja puno se toga promijenilo. Viškovo je prošlo rijetko viđenu transformaciju i od ruralne sredine u riječkom zaleđu postalo je mjesto sa svim osobinama koje imaju moderna i urbana središta. Danas je to sredina s gotovo 17.000 stanovnika, što ju čini daleko najvećom općinom u Primorsko-goranskoj županiji i, po tom pokazatelju, najvećom hrvatskom općinom, rekla je Udović.



Udović je napomenula da je Viškovo pratio i snažan gospodarski rast, tako da je trenutačno aktivno više od 1.300 gospodarskih subjekata, što Viškovu daje snažan financijski zamah. O tome jasno govori općinski proračun koji je 1993. iznosio 600.000 eura, a za 2025. godinu nešto više od 26 milijuna eura.


Monografija u svojih 13 cjelina na više od 330 stranica govori o dubokim promjenama koje je Viškovo proživljavalo, ali i dalje proživljava.


Monografiju je predstavio recenzent Ervin Dubrović, rekavši da je tiraža od 200 primjeraka mala za općinu koja će prema dosadašnjem razvoju uskoro imati i možda 20.000 stanovnika, te da se radi o djelu koje bi trebao imati svako kućanstvo u Viškovu.



Rad na monografiji počeo je prije više od desetljeća, a koordinator projekta bila je Turistička zajednica općine Viškovo na čelu s direktoricom Marinom Jurić, koja je cijelu promociju dočekala s velikim emocijama. Ona je veliku zahvalu uputila svima koji su sudjelovali na tom projektu.


Zahvale su upućene urednicama Doris Brusić, Marini Jurić i Marini Frlan-Jugo, fotografima, ali i svim stanovnicima Viškova koji su svojim doprinosom putem starih fotografija i tekstova na neki način doprinijeli dokumentiranju prošlosti općine Viškovo.


U glazbenom dijelu programa nastupili su harmonikaši Dražen i Josip, djevojke iz zbora CIS, kao i mladi pjesnik Patrik Host.


*ISPRAVAK


U prvoj verziji teksta krivo smo naveli Danielu Jugo-Superina kao jednu od urednica monografije. Jugo-Superina je uz Ervina Dubrovića recenzentica monografije. Ispričavamo se zbog nenamjerne pogreške.