EU Pharma Forum

Farmaceutska industrija buni se protiv EU direktive o otpadnim vodama. Kažu da će poskupiti lijekove

Ljerka Bratonja Martinović

Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Photo: Slavko Midzor/PIXSELL



Europska direktiva o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda mogla bi ugroziti održivost generičke farmaceutske industrije i zdravstvenih sustava u Europi, uključujući i Hrvatsku, upozoreno je na EU Pharma Forumu u Zagrebu.


Dok je Europska komisija predvidjela da bi godišnji trošak provedbe direktive za Hrvatsku iznosio 5,2 milijuna eura, projekcije troškova u drugim zemljama poput Njemačke, Nizozemske ili Finske, ukazuju da bi ukupni godišnji iznos za Hrvatsku mogao biti i peterostruko veći – oko 23 milijuna eura godišnje.


Većina tog troška pala bi na teret hrvatske farmaceutske industrije, pri čemu bi na samo 20 lijekova otpao najveći dio tereta, unatoč tome što im je cijena danas vrlo niska, ispod jednog eura po kutiji lijeka, upozorili su iz Udruge proizvođača lijekova HUP-a.




Posebno su pogođena terapijska područja poput dijabetesa, bolova, infekcija, epilepsije, bolesti crijeva, visokog krvnog tlaka i anestezije.


Uoči konferencije, Adrian van den Hoven, glavni direktor udruženja Medicines for Europe, sastao se s predstavnicima Ministarstva zdravstva, Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije te Ministarstva gospodarstva na temu štetnih posljedica Direktive na dostupnost ključnih lijekova u Europskoj uniji i Hrvatskoj.


Prema njegovim riječima, ova direktiva temelji se na nedovoljno provjerenim pretpostavkama, fokusira se na farmaceutsku i kozmetičku industriju, a zanemaruje druge važne izvore kemijskih ostataka poput pesticida, deterdženata, metala, tekstila i veterinarskih lijekova.


Uz to, cijene lijekova na recept nisu formirane na tržištu, već su strogo regulirane, pa proizvođači u njih ne mogu ugraditi troškove poslovanja, a tako ni trošak implementacije ove direktive. Iz HUP-a pozivaju na reviziju Direktive kako bi se izbjegao negativni utjecaj na opskrbu lijekovima i sigurnost pacijenata. U protivnom, tvrde, moglo bi doći do prekida proizvodnje ključnih lijekova što bi ugrozilo zdravlje pacijenata, produljilo vrijeme liječenja i dodatno opteretilo zdravstveni sustav.


– Nije prekasno za akciju, ali treba djelovati brzo da bi se spriječila destabilzacija opskrbe esencijalnim lijekovima, upozorio je Adrian van den Hoven i pozvao na hitnu reviziju problematične direktive koju zagovara 16 država članica EU-a.


Ministrica zdravstva Irena Hrstić složila se da Direktiva može dovesti do poskupljenja lijekova, ističući kako je važno da oni budu dostupni hrvatskim pacijentima, i fizički i ekonomski.


Na Forumu se raspravljalo i o izmjenama europske regulative vezane uz dostupnost lijekova, kako bi se definiralo koji su lijekovi ključni i kolike bi rezerve tih lijekova EU morao imati. Hrvatska je više puta bila pogođena nestašicama određenih lijekova, a ministrica Hrstić ističe kako je cilj ove reforme ujednačiti dostupnost lijekova u svim dijelovima Europske unije, uključujući i male zemlje, poput Hrvatske.


– Dosad smo u opskrbi tržišta ovisili o dobavljačima ili proizvođačima lijekova, a događalo se da moramo pribjeći interventnom uvozu, što je dugotrajan, skup, a ponekad i nesiguran proces. To područje treba regulirati tako da bi sve što je dostupno u EU kroz kraće vrijeme bilo dostupno i u Hrvatskoj, poručila je ministrica.


Poznato je da su hrvatski pacijenti na pristup nekim lijekovima čekali i dvije godine dulje od pacijenata u zapadnoeuropskim državama. Novom regulativom obvezat će se nositelja odobrenja za uvoz nekog lijeka da lijek stavi na tržište u roku od godine dana nakon njegovog odobrenja u Europi.