
povezane vijesti
Šestoro mladih osteopata iz Italije, Martina Apollaro, Camilla Trecca, Margherita Lazzaroni, Filippo Sesana, Guido Sacerdote i Niccolo Balli kroz tri su dana u prizemlju palače Moise pružali svoje stručne usluge Cresanima zainteresiranima za tu vrstu medicine.
Projekt Osteo Cres osmišljen je kao pomoć lokalnoj zajednici u tegobama nastalima sjedilačkim načinom života te želi promicati važnost tjelesne aktivnosti.
Naime, osteopatija je znanost i vještina manualne medicine koja uz pomoć preciznih palpatornih tehnika i definiranih načela tijelu vraća ravnotežu i funkcije.
Klasičnoj medicini je komplementarna jer ne tretira pacijenta u istom stadiju bolesti i istim terapijskim metodama.
Osim toga, osteopati su Cresanima davali savjete o vježbama koje trebaju nastaviti raditi sami te ih poticali na redovito hodanje i fizičku aktivnost.
Dolazak talijanskih osteopata u Cres organizirao je Sportsko rekreativni klub Samo pozitiva, a financijski podržao Grad Cres tako da je za pacijente bio besplatan. Ukupno je u tri dana tu pogodnost iskoristilo čak 137 pacijenata.