Otvoreno pitanje

Kome na ruku ide ovakav pravilnik o sportskom i rekreacijskom ribolovu?

Boris Bulić

Pravilnik je napravljen tako loše i štetno prema ribolovcima, da se čovjek mora zapitati, ako nama toliko šteti, kome to onda ide u korist, pita se Vladimir Šimac



U redakciju nam svakodnevno pristižu komentari ribolovaca nezadovoljnih spornim  Prijedlogom pravilnika o sportskom i rekreacijskom ribolovu.


U potpisima tih komentara najčešće stoje ili klubovi ili njihovi predstavnici, a uz njih često i pojedinci od kojih bi mnogi željeli ostati anonimni što, naravno, ne objavljujemo jer takve ‘nepotpisane’ objave definitivno nemaju nikakvog smisla.


No ova objava koja nam stiže iz Rijeke definitivno nije nepotpisana jer iza nje stoji Vladimir Šimac, jedan od osnivača kultne i većini ribolovaca omiljene Facebook grupe Kvarner fishing poznate po tome što ne kriju ništa vezano uz ribolov, ni tehnike, ni načine montaža, pa ni pozicije.




Evo što nam je Vladimir poslao kao svoje razmišljanje o ovoj vrućoj temi:


– Dugo sam razmišljao šta napisati u vezi novog Prijedloga pravilnika o sportskom i rekreacijskom ribolovu na moru.


Generalno, ne znam što napisati, a da to ima utjecaja na one koji Pravilnik pišu i da pritom ne uvrijedim nekoga.


To je očito nemoguće, ali mora se reagirati.


Da slušaju nas ribolovce, vjerojatno ne bi, do ovog nespretno napisanog Prijedloga pravilnika, ni došlo.


Već se jako puno debatiralo i ima raznih razmišljanja, baš kao što ima i nas, raznih ribolovaca.


Jedni love za ručak, drugi vole C&R, treći su krivolovci, neki i žive od ribolova ili stvari vezanih za ribolov, ima nas baš svakakvih.


Nebitno je da li se slažemo ili ne, jer prvo pravilo politike je da većina vezuje ostale, tako da se moramo izboriti za ono što mislimo da je ispravno – smatra Vladimir.



– Dakle, mislim ponajprije da Prijedlog nije napisan od strane stručnih osoba niti od strane osoba koje imaju ikakve veze s morem i ribolovom.


Nije napravljen ni u suradnji sa sportskim ribolovcima niti je rađen po bilo kakvim studijama Instituta za oceanografiju.


Napravljen je tako loše i štetno prema ribolovcima, da se čovjek mora zapitati, ako nama toliko šteti, kome to onda ide u korist?


Mislim da mi, sportski ribolovci, koliko god nas ima, teško možemo naštetiti ribljem fondu ako lovimo u skladu sa zakonskim odredbama.


No zakon treba ne samo poštovati nego i provoditi, raditi češće kontrole i to ne samo na moru nego i na kopnu, i po danu i po noći.


Dosta puta sam bio zaustavljen na moru pri čemu su službe uvijek bile korektne i nemam nikakve primjedbe na njih, samo bi bilo dobro da ih je više i da se dio sredstava uloži i u njih, da bi se more moglo bolje kontrolirati.


Baš kao i s kamerama za kontrolu brzine, oni će u kratkom vremenu realiziranim kaznama isplatiti sebe.


Represije bi definitivno trebale ići prema krivolovcima, a ne prema nama, sportskim ribolovcima, koji smo u većini sa svojim postupcima na moru u skladu sa zakonom – ističe Vladimir.


Trebalo bi zaštititi nacionalne parkove, trebalo bi napraviti ‘no take’ zone, trebalo bi imati područja potpune zabrane ribolova i mijenjati ih periodično, trebalo bi stvoriti umjetne grebene, povećati minimalne mjere riba, zabraniti izvoz ribe, zaštititi ugrožene vrste, a za vrste kojih ima više ili su invazivne i štetne, dozvoliti veću normu izlova, naravno, sve to u suradnji sa strukom i nipošto paušalno već isključivo na temelju provedenih stručnih istraživanja.


Trebalo bi također investirati u izgradnju više lučica diljem Jadrana i dodatno raditi na podizanju svijesti o ekologiji i očuvanju Jadrana, a što je možda i najvažnije, mladim generacijama prenijeti naše znanje i savjest, tako da i oni u budućnosti mogu živjeti i uživati u Jadranu u skladu s prirodom.


Iskreno, nadam se da će vlada ispraviti greške i da neće pogrešnim potezima poput ovoga s Prijedlogom pravilnika, od nas praviti krivolovce – rekao nam je Vladimir Šimac.


A mi vas još jednom pozivamo da se obavezno uključite na e-savjetovanje klikom na link https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?EntityId=30190


i time doprinesete očuvanju života uz more i na moru kakav su živjeli naši djedovi i očevi i kakav još uvijek poznajemo i volimo.


A za sve one koji ne znaju kako pristupiti e-savjetovanju u nastavku donosimo mali tutorijal u kojem je sve objašnjeno.