Mladi i stari prešli sedam kilometara

Hod u nadanju: Uoči Cvjetnice održan 21. riječki planinarski križni put

Mirjana Grce

Križni put od katedrale sv. Vida do župne crkve na Donjoj Drenovi / Foto Ana KRIŽANEC

Križni put od katedrale sv. Vida do župne crkve na Donjoj Drenovi / Foto Ana KRIŽANEC

Uvodeći u pobožnost molitvom u katedrali, Tomljanović je rekao da je križ najveći čin ljubavi koji je Isus pokazao svakome od nas, da je iz njegova križa najvažnije naučiti kako se ljubi



 


 


RIJEKA – Kao i dva protekla desetljeća, jučer je, uoči Cvjetnice, održan križni put od katedrale sv. Vida do župne crkve na Donjoj Drenovi, gdje je zaključen misnim slavljem koje je predvodio riječki nadbiskup Mate Uzinić. Bio je to 21. Riječki planinarski križni put, i na njemu su se u molitvenom hodu dugom oko sedam kilometara okupili i mlađi i stariji, obitelji s djecom, skupine prijatelja. Predvoditelj križnog puta Mario Tomljanović, generalni vikar Riječke nadbiskupije, ponio je križ iz katedrale do prve postaje na usponu Kalvarija, a u nošenju križa zatim su se izmjenjivali vjernici iz različitih zajednica.




Uvodeći u pobožnost molitvom u katedrali, Tomljanović je rekao da je križ najveći čin ljubavi koji je Isus pokazao svakome od nas, da je iz njegova križa najvažnije naučiti kako se ljubi.


Snimila Ana KRIŽANEC


– Polazeći od čudotvornog raspela u našoj katedrali, želimo nositi križ kao jasni znak nas vjernika da smo Kristovi. Neka ovaj križni put bude i hod u nadanju. U jubilejskoj smo godini i moramo znati da to ima velik značaj za našu Crkvu, a za našu nadbiskupiju i to da je ova 2025. godina, stota godina od uspostave Riječke biskupije. Mi smo samo dio odnosno nastavak one povijesti koja hodi u budućnost s nama. Neka nas nada, neka nas križ, raspeta ljubav vodi do najvećeg znaka naše vjere, a to je uskrsnuće, poručio je Tomljanović.


Tekstove ovogodišnjeg Planinarskog križnog puta napisala je Katarina Isailović, članica Akademskog katoličkog društva »Jeronim«, koje križni put organizira u suradnji s Uredom za pastoral Riječke nadbiskupije, a na pojedinim postajama čitali su ih članovi različitih vjerničkih zajednica, vjeroučitelji, redovnice i redovnici, svećenici. S postajama Isusovog križnog puta Isailović je povezala povijest Riječke biskupije i pogled u budućnost, pun nade za život dostojan čovjeka, općeljudskih i kršćanskih vrednota.