
iStock
povezane vijesti
Novo istraživanje britanskih arheologa otkrilo je da je kamena građevina Flagstones, smještena blizu Dorchestera u Dorsetu, najstariji veliki kameni krug u Britaniji. Datiranje pokazuje da je nastao oko 3200 godina prije Krista, što ga čini 200 godina starijim od prethodnih procjena.
Novo otkriće sugerira da je upravo Flagstones bio uzor za kasnije spomenike poput znamenitog Stonehengea.
Flagstones je savršeno kružno ograđeno područje promjera 100 metara, s rovovima, jamama i ostacima ljudskih ukopa. Pronađeni su kremirani ostaci odraslih, nekremanirana djeca i ukrasni urezi na zidovima jama, što upućuje na važnu pogrebnu i ceremonijalnu ulogu.
Radiokarbonskom analizom 23 uzorka (uključujući kosti, rogove jelena i ugljen) utvrđeno je da su prve aktivnosti na lokalitetu započele oko 3650. prije Krista., dok je kružna struktura izgrađena 450 godina kasnije. Jedan od kasnijih potvrđenih ukopa datira iz 2200. prije Krista , što ukazuje na dugotrajnu upotrebu mjesta.
Prva faza Stonehengea, izgrađena oko 2900. prije Krista ima identične značajke kao Flagstones, uključujući kružni oblik i povezanost s kremacijama. Dr. Susan Greaney sa Sveučilišta Exeter ističe:
“Postavlja se pitanje: Je li Stonehenge kopirao Flagstones? Ili možda trebamo revidirati datiranje samog Stonehengea?”.
Otkriće pruža uvid u evoluciju neolitskih rituala u Britaniji, posebno prijelaz s pravokutnih na kružne građevine te s pokopa na kremacije. Flagstones također podsjeća na nalazište Llandygái u Walesu i danski “Stonehenge”, star oko 4000 godina, što ukazuje na šire kulturne veze diljem Europe.