Brončano doba

Novo arheološko otkriće u Maroku mijenja sve ono što se dosad mislilo o povijesti Afrike

T.I.

Foto iStock

Foto iStock



Novo arheološko otkriće u Kach Kouchu u Maroku dovodi u pitanje uvriježeno mišljenje da je Magreb (sjeverozapadna Afrika) bio prazna zemlja prije dolaska Feničana s Bliskog istoka oko 800. godine prije Krista. Otkriće sugerira mnogo bogatiju i složeniju povijest i donosi pretpostavku da su još tijekom Brončanog doba na afričkoj obali Sredozemlja postojala stabilna poljoprivredna naselja, u isto doba kad ih je već bilo na istočnom Mediteranu.


Iskapanja su, uz radiokarbonsko datiranje, otkrila da je naselje prošlo kroz tri faze naseljavanja između 2200. i 600. godine prije Krista. Stanovnici su se bavili poljoprivredom i stočarstvom, živjeli su u kružnim nastambama sagrađenim od pletera i maziva, a u stijenu su ukopavali silose za skladištenje poljoprivrednih proizvoda. Analize pokazuju da su uzgajali pšenicu, ječam i mahunarke te uzgajali goveda, ovce, koze i svinje.


Interakcije s feničkim zajednicama donijele su nove kulturne prakse, poput uzgoja grožđa i maslina, te upotrebe feničke keramike i željeznih predmeta. Oko 600. godine prije Krista, Kach Kouch je mirno napušten, vjerojatno zbog društvenih i gospodarskih promjena.




Kach Kouch nije samo prvo i najstarije poznato naselje iz brončanog doba u Magrebu, već i preoblikuje naše razumijevanje prapovijesti u ovoj regiji. Ovi nalazi predstavljaju veliki korak za arheologiju, ali i poziv na preispitivanje dominantnih povijesnih narativa.