Candida auris

U američkim bolnicama dramatično raste opasna gljivična infekcija, otporna je na lijekove

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock



Nedavna studija provedena u SAD-u ukazuje na značajan porast slučajeva gljivične infekcije Candida auris. Prvi je put identificirana u SAD-u 2016. godine i označena je kao velika prijetnja antimikrobne rezistencije, posebno unutar bolničkih uvjeta.


Istraživanje, koje se fokusiralo na zdravstveni sustav u Miamiju na Floridi, otkrilo je zapanjujuću eskalaciju u prijavljenim kliničkim slučajevima, skočivši s 201 u 2020. na 5.201 u 2023. godini – što je nevjerojatan porast od 2.200 posto u samo četiri godine.


Mnoge varijante Candide auris otporne su na standardne tretmane, a također pokazuju otpornost na uobičajena sredstva za čišćenje. Poznato je da se gljivica brzo širi u bolnicama, a prenosi se medicinskom opremom kao što su kateteri i cijevi koje se koriste za disanje i hranjenje.




Infekcija može dovesti do teških i potencijalno po život opasnih stanja koja utječu na krvotok, dišni sustav, središnji živčani sustav, unutarnje organe i kožu. Iako gljivica ne predstavlja značajnu prijetnju općoj populaciji, opasna je za hospitalizirane pacijente koji boluju od drugih bolesti.


Trendovi uočeni u SAD-u odražavaju globalni obrazac, pri čemu se zdravstvene službe diljem svijeta bore s Candidom auris od prvog otkrića u Japanu 2009. godine.


CDC je zbog svega iznio opsežne preporuke, kao što su strogi protokoli čišćenja površina i medicinskih uređaja te korištenje privatnih soba za pacijente kada je to moguće.