
povezane vijesti
Povodom 80. obljetnice početka masakra nad vojskom i civilima u Gospiću održana je danas komemoracija povodom početka tih tragičnih događaja. Nevinim žrtvama najprije se naklonio župan ličko-senjski Ernest Petry sa zamjenicom Jasnom Orešković Brkljačić, a zatim je slijedilo izaslanstvo Grada Gospića predvođeno gradonačelnikom Darkom Milinovićem. Žrtvama su se naklonila i brojna izaslanstva Udruga iz Domovinskog rata, dok je riječi molitve predvodio gospićki župnik o. Anto Knežević. Drugi dio komemoracije dogodio se kod vanjskog zida na ulazu u groblje gdje su dulje od godine dana vršene likvidacije.
Datum današnje komemoracije nije slučajno odabran jer su partizanske snage toga dana 1945. godine ušle u Gospić i odmah počele po principu prijekih sudova likvidirati ustaše i domobrane koji su se predali misleći kako im se ne može suditi jer tijekom rata nisu činili zločine. Onda je do konca 1945. godine i početkom 1946. tzv. Narodni sud redovno zasjedao i potom slao u smrt tisuće ljudi. Kod vanjskog zida Gradskog groblja Svete Marije Magdalene ubijeno je na tisuće potpuno nedužnih vojnika i civila čiji je jedini krimen bila tadašnja politička opredijeljenost.
Likvidacije su također vršene i nadomak Ličkog Osika, u Mušaluku, kod područja kasnije nazvanog Vrebačka plantaža, u Jasikovcu i na još desetak stratišta na kojima do danas nisu niti započele ekshumacije žrtava poraća. Tijekom ekshumacija obavljenih 2023. i 2024. godine na svega stotinjak metara četvonih pronađena su 253 posmrtna ostatka. Sahranjena su u kripti spomen-kosturnice, uz blagoslov tadašnjeg biskupa gospićko-senjskog mons. Zdenka Križića. Lani je ekshumirano još 40 posmrtnih ostataka. Prema iskazima svjedoka najviše je posmrtnih ostataka pronađeno tijekom radova na obližnjem nogometnom igralištu koje se ’70.-ih godina uređivalo za Slet bratstva i jedinstva. Kako bi se prikrili tragovi zločina, iskopane kosti su noću odvožene na mjesno smetlište u Perušiću.