Stanari se već dvije godine muče

Loš POS(ao) na Martinkovcu. Stanovi se raspadaju, vlasnici spremaju tužbe

Marinko Glavan

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Prodori vode, vlaga, gljivice po zidovima, popucala fasada i unutarnji zidovi, sige na balkonima, samo su dio problema



 


RIJEKA – Prije nešto manje od dvije godine, riječki gradonačelnik Marko Filipović i tadašnji direktor Agencije za poticanu stanogradnju (APOS) Grada Rijeke Hrvoje Šćulac podijelili su stanarima ključeve devedeset novoizgrađenih APOS-ovih stanova u trima zgradama na Martinkovcu, a danas dio stanara zbog prodora vlage i vode, pucanja žbuke na unutarnjim zidovima, gljivica na zidovima, popucalih fasada i brojnih drugih nedostataka, umjesto uživanja u svojim domovima, planira podizanje tužbi protiv odgovornih za, blago rečeno, lošu izvedbu radova.


Ovako izgleda jedan od ulaza u zgradu / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ


Stanari su naručili i neovisno vještačenje stalnih sudskih vještaka, koje je izradila tvrtka DMD Projekt iz Kostrene u kojemu je utvrđen čitav niz loše izvedenih radova, propusta i radova koji nisu izvedeni sukladno projektnoj dokumentaciji triju zgrada. Jedan od njih je i Ernest Marinković koji već dvije godine, praktički od kad je uselio u novi stan, muku muči s popucalim zidovima, izbijanjem vlage ispod i oko prozorskih klupčica, podizanjem balkonskih pločica i drugim problemima koji se, prema njegovim riječima, otklanjaju sporo ili nikako. Zbog toga se sprema podići i sudsku tužbu protiv odgovornih za ovakvo stanje zgrade i njegovog stana, sa zahtjevom da se svi postojeći nedostaci uklone.


Osim zidova, uništeni su i parketi / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ


Zaboravili izolaciju




S njim smo se sastali ispred zgrade u kojoj je njegov stan. Na dijelu zgrade postavljena je skela, a uz donji dio zidova zgrade, gdje se spajaju s tlom raskopane su ploče koje su tu bile postavljene. Marinković objašnjava kako u čitavoj visini zgrade, gdje je postavljena skela, izolacija uopće nije bila postavljena, dok je u prizemnom dijelu voda prodirala u stanove.


– Stanovi u prizemlju, kao i podrumske prostorije, doslovce su plivali u vodi, kaže Marinković, s kojim smo otišli do njegovog stana.


Tamo nam je pokazao popucale stropove, kao i zidove, na spojevima betonskog dijela konstrukcije i gipskartonskih ploča. Prema njegovim riječima, te su pukotine u nekoliko navrata sanirane gletanjem, iako su se pukotine svaki put ponovo pojavile. No to je, pokazao nam je, najmanji dio problema s kojima se stanari susreću. Uz dno vanjskog, južnog zida stana konstantno izbija vlaga, a ispod prozorskih klupčica u stan prodire voda. Ništa bolje nije ni na balkonu, gdje je prvo korodirala ograda, pa je djelomično popravljena, ali fasada nakon toga nije popravljena pa susjedima na katu ispod cijedi voda.


Fasada se doslovno raspada od vlage / Foto N. BLAGOJEVIĆ


– Pogledajte i ove pukotine na spoju balkona i fasade. Osim toga, ispod pločica na balkonu nema hidroizolacije pa ispod njih prodire voda koja otapa ljepilo i onda se na balkonu ispod stvaraju ove sige od otopljenog ljepila i betona, jednako kao što se na mom stvaraju s balkona iznad, kaže nam Marinković, pokazujući »stalaktite« koji vise s ploče balkona stana kat iznad njegovog.


Stanovi izgrađeni za 7,2 milijuna eura

 


Projektom POS Martinkovac izgrađene su tri zgrade s ukupno 90 stanova, pristupni putovi, parkirališna mjesta za stanare te je uređen okoliš novih zgrada, po cijeni od 7,2 milijuna eura, s PDV-om, u sklopu programa društveno poticane stanogradnje koji Grad Rijeka provodi putem svoje Agencije za društveno poticanu stanogradnju kako bi se građanima omogućilo rješavanje stambenog pitanja, odnosno kupnja stana po uvjetima koji su znatno povoljniji od tržišnih.

Upijena voda


Na njegovom balkonu radnici su, nakon prijava nedostataka, uklonili dva reda pločica i postavili hidroizolaciju, ali ne i na cijelom balkonu, i to prije mjesec i pol dana, nakon čega ih više nije vidio.


– Evo, to ovako stoji već duže od mjesec dana. Kad će doći i završiti posao, nemamo nikakvih informacija. Imamo i veći problem, a to su pukotine na fasadi, zbog kojih je izolacijski sloj od kamene vune upio vodu i sada se, prema riječima radnika koji su dolazili pogledati, ne može sanirati jer su zidovi puni vode koja nam izbija u stanove, kaže Marinković.


Pukotine na zidovima / Foto N. BLAGOJEVIĆ


Zbog svih problema on i dio njegovih sustanara angažirali su sudske vještake koji su izradili opširan elaborat svih nedostataka na zgradi, na stotinjak stranica, koji su platili tri tisuće eura. Popis uočenih nedostataka predug je da bi ih sve navodili, ali Marinković kaže kako će on, a vjerojatno i drugi stanari, zaštitu zatražiti na sudu.


– Bili smo strpljivi, čekali smo da se nedostaci uklone, ali dosad gotovo ništa nije učinjeno. Majstori, kad se i pojave, samo krpaju pukotine, ne otklanjaju uzrok prodora vlage, a i kad dođu i započnu radove, ne završavaju ih, što uzrokuje dodatne prodore vode, kaže stanar.


Na dijelu zgrade na kojem uopće nije bilo izolacije postavljena je skela / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ


Grad Rijeka: Svi nedostaci bit će otklonjeni za dva mjeseca

 


O stanju APOS-ovih zgrada na Martinkovcu i njihovoj sanaciji, kao i pitanju odgovornosti za očite mnogobrojne propuste u njihovoj izgradnji, upit smo poslali i gradskoj upravi, odnosno APOS-u, iz kojih poručuju kako će svi nedostaci biti otklonjeni u iduća dva mjeseca.


»Nakon primopredaje stanova u zgradama na Martinkovcu, koja je izvršena u travnju 2023. godine, evidentiran je određeni broj primjedbi stanara, većinom vezanih uz vlaženje oko vratnih i prozorskih otvora. Ubrzo su započeli radovi na otklanjanju tih nedostataka i sanaciji. Sve troškove tih radova snosi izvođač, VG5 d.o.o., jer se radovi izvode unutar jamstvenog roka od 48 mjeseci od dana primopredaje stanova naručitelju. Izvođač je u potpunosti obavio lokalne radove na temeljnoj hidroizolaciji, a kao preventivnu mjeru, dodatno je nanesen sloj hidroizolacije na podrumskim zidovima svih zgrada. Trenutno su u tijeku radovi na otklanjanju nedostataka i sanaciji vlaženja uzrokovanog prodorom vode na određenim prozorskim klupčicama te lokalnog vlaženja kod balkonskih vrata u pet stanova. Također, u tijeku su radovi sanacije korozije na balkonskim ogradama, otklanjanja hladnog mosta na stubišnom dijelu zgrade te soboslikarski radovi. Svi se nedostaci nastoje otkloniti u što kraćem roku, a sanacija bi, uz povoljne vremenske uvjete, trebala biti dovršena u roku od dva mjeseca«, stoji u odgovoru gradske uprave.

Pukotine na fasadi


U nalazu vještaka navode se pukotine na južnoj strani fasade, kao i prodor vode na spojevima vanjskih klupčica, odnosno spojevima bočnih profila i samih klupčica ispod prozora.


»Uz nepravilno izvedene spojeve na pojedinim mjestima, odnosno, nepravilno brtvljenje spoja bočnog profila i klupčice, uzrok pojave prodora vode u objekt mogu biti i nepravilno postavljene apu lajsne (lajsne na pojedinim prozorima nisu postavljene u jednom komadu, pri dnu su odvojene od profila vodilice roleta…), ili nepravilno izvedeni detalji, što je vidljivo na fotografijama koje su nastale u toku gradnje (dostavljene od strane suvlasnika zgrade). Zbog prodora vode u kutevima vanjskih klupčica, u više stanova, koji se nalaze na etažama ispod prozora, prijavljen je prodor vode iznad prozora ili oko kutije za rolete«, stoji u nalazu.


Majstori dođu i odu, što se vidi i po okolišu zgrade / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ


Nadalje, navodi se značajan prodor vlage u stanove, kao i prodor vode i vlage uz staklene stijene, što je dijelom već otklonjeno. Tu je i već spomenuta korozija balkonskih ograda, uz pojavu gljivica na spojevima zidova spavaćih soba i stubišta.


»Imajući u vidu da se radi o armirano-betonskoj konstrukciji koja ima veliki koeficijent provodljivosti topline, uzrok pojave gljivica na ovim pozicijama je vrlo vjerojatno pojava toplinskog mosta na spoju zidova sa stubištem, budući da stubište nema izvedenu toplinsku izolaciju izvana«, stoji u nalazu vještaka.


Također se navodi da su u većini stanova prijavljene pukotine na spojevima gipskartonskih zidova, kao u Marinkovićevom stanu, a navode se još i problematične izvedbe utičnica, odvoda za kuhinjske nape, oštećenja parketa i podnih pločica, uz još poduži popis ostalih nedostataka.


Ni ispod pločica na balkonu nema hidroizolacije, pa ispod njih prodire voda koja otapa ljepilo / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ